ITPP2/443-1022c/09/AK - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących obciążenie z tytułu leasingu specyficznej maszyny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1022c/09/AK Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących obciążenie z tytułu leasingu specyficznej maszyny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2009 r. (data wpływu 27 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 15 lutego 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących obciążenie z tytułu leasingu specjalistycznej maszyny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 15 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących obciążenie z tytułu leasingu specjalistycznej maszyny.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 2005 r. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej bloków i płyt granitowych. Towar handlowy stanowią bloki granitowe importowane z zagranicy (większość z Ukrainy), płyty granitowe pochodzące z przerabianych bloków granitowych lub jako gotowe wyroby kupowane w kraju lub importowane z zagranicy. Ewidencja księgowa prowadzona jest w formie podatkowej książki przychodów i rozchodów. Spółka prowadzi sprzedaż opodatkowaną podatkiem od towarów i usług i jest "płatnikiem" tego podatku. W dniu 4 czerwca 2009 r. Spółka zawarła umowę leasingu z krajowym podmiotem finansującym, której przedmiotem jest specjalistyczna maszyna - wiertnica dla przemysłu kamieniarskiego, z przeznaczeniem na podnajem ukraińskiemu kontrahentowi, w celu zwiększenia dostaw surowca przez tegoż kontrahenta stronie polskiej. Długość trwania umowy w ratach wynosi 48 miesięcy. Całkowita wartość netto umowy, w tym rata wstępna, raty kapitałowe i odsetkowe wynoszą ok. 154 tys. eur.

Podmiot finansujący wyraził zgodę na używanie maszyny na terytorium Ukrainy. Klientem korzystającym z usług dzierżawy maszyny za zgodą finansującego, jest podmiot gospodarczy z Ukrainy, z którym Spółka zawarła umowę dzierżawy na 4 lata, z możliwością jej przedłużenia lub wymówienia. Ukraiński dzierżawca finansuje koszty związane z eksploatacją, obsługą serwisową oraz pokrywa koszty napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych dzierżawionej maszyny. Jest to stały partner Spółki, od którego kupuje bloki granitowe.

W okresie trwania umowy dzierżawy Spółka uzyskała prawo pierwokupu na wydobywany surowiec, stabilność ceny i zwiększone ilości nabywanego surowca. Dzięki tym warunkom, ukraiński surowiec stał się bardziej atrakcyjny i zwiększył się jego popyt na polskim rynku.

Dotychczasowe faktury za wstępną ratę leasingową i raty bieżące Spółka uznała za wydatki stanowiące koszty uzyskania przychodu oraz obniżyła kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT otrzymanych od finansującego.

Tytułem czynszu dzierżawnego Spółka wystawia na rzecz ukraińskiego kontrahenta miesięczne faktury bez podatku od towarów i usług jako świadczenie usług poza terytorium kraju, niepodlegające opodatkowaniu w Polsce. Podatek rozlicza nabywca usługi na terytorium kraju trzeciego, gdzie prowadzi działalność gospodarczą i posiada siedzibę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w tym przypadku Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego określonego w fakturach VAT otrzymywanych z tytułu przyszłych rat leasingowych od podmiotu finansującego...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Spółka jako podmiot korzystający będzie posiadała prawo w przyszłości do odliczeń podatku naliczonego z tytułu otrzymanych faktur za raty leasingowe w okresie trwania wiążącej strony umowy, ponieważ prowadzi sprzedaż opodatkowaną, do której zalicza się sprzedaż usług podnajmu i wynajmu ruchomości. W ocenie Spółki, mimo że sprzedaż usług wynajmu na Ukrainę nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, to usługobiorca dotychczas rozliczał i w przyszłości będzie rozliczał ten podatek na terytorium kraju trzeciego, gdzie prowadzi działalność gospodarczą i posiada siedzibę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W oparciu o ust. 8 pkt 1 tegoż artykułu, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z przestawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zawarła umowę leasingu z krajowym podmiotem finansującym, której przedmiotem jest specjalistyczna maszyna - wiertnica dla przemysłu kamieniarskiego, z przeznaczeniem na podnajem ukraińskiemu kontrahentowi. Podmiot finansujący wyraził zgodę na używanie maszyny na terytorium Ukrainy. Klientem korzystającym z usług dzierżawy maszyny za zgodą finansującego jest podmiot gospodarczy z Ukrainy - gdzie prowadzi działalność gospodarczą i posiada siedzibę - z którym Spółka zawarła umowę dzierżawy na 4 lata, z możliwością jej przedłużenia lub wymówienia. Ukraiński dzierżawca finansuje koszty związane z eksploatacją, obsługą serwisową oraz pokrywa koszty napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych dzierżawionej maszyny. Tytułem czynszu dzierżawnego Spółka wystawia faktury co miesiąc.

Miejsce świadczenia i opodatkowania usługi dzierżawy przedmiotowej maszyny będzie znajdować się poza terytorium kraju, co zostało rozstrzygnięte w interpretacji indywidualnej Nr ITPP2/443-1022a/09/AK. Należy podkreślić, że usługa ta nie została wymieniona w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w jej przepisach wykonawczych, jako zwolniona od podatku. Zatem, gdyby miejscem jej świadczenia było terytorium Polski, przysługiwałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług z nią związanych.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących obciążenie z tytułu leasingu specjalistycznej maszyny, pod warunkiem, że będzie w posiadaniu dokumentów, które potwierdzą związek odliczonego podatku ze świadczeniem usług poza terytorium kraju, o ile nie zajdą ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Końcowo wskazać należy, iż kwestie dotyczące sposobu dokumentowania świadczenia na rzecz podmiotu ukraińskiego usługi dzierżawy specjalistycznej maszyny oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących obciążenie z tytułu leasingu tej maszyny (stan faktyczny), rozstrzygnięte zostały w interpretacjach Nr ITPP2/443-1022a/09/AK i ITPP2/443-1022b/09/AK.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl