ITPP2/443-1018b/08/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-1018b/08/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2008 r. (data wpływu 27 listopada 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 stycznia 2009 r. (data wpływu 4 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług rotacji paliwa, polegających na oddaniu paliwa o przedłużonym terminie przydatności w stosunku do terminu jakie miało pożyczane paliwo - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 30 stycznia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług rotacji paliwa, polegających na oddaniu paliwa o przedłużonym terminie przydatności w stosunku do terminu jakie miało pożyczane paliwo.

W przedmiotowym wniosku, oraz piśmie stanowiącym jego uzupełnienie, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza - w związku z planowanym w 2009 r. remontem instalacji rafineryjnych i koniecznością zabezpieczenia dostaw paliwa - zawrzeć z "A" ("A") - umowę pożyczki paliw, ma mocy której "A" będzie odpłatnie pożyczać Spółce paliwa. Zasadą rozliczeń pomiędzy stronami będzie odpłatność za każdy dzień w którym Spółka pożyczy paliwo od "A" wg dziennego stanu rozliczenia. "A" będzie rozliczać się ze Spółką w ten sposób, że za każdy miesiąc pożyczania paliwa, "A" wystawi fakturę VAT obciążając Spółkę za wszystkie dni, w których Spółka pożyczała paliwo. Po zakończeniu remontu instalacji rafineryjnych, Spółka zwróci całe pożyczone od "A" paliwo (będzie to paliwo wytworzone przez Spółkę albo kupione od podmiotów trzecich).

Spółka w ramach pożyczki paliw otrzymywać będzie od "A" paliwo o krótszym okresie gwarancji (co wynika z faktu, że Spółka będzie pożyczać od "A" paliwo składowane już przez jakiś czas przez "A"), natomiast w ramach zwrotu pożyczki Spółka zwróci "A" paliwo o dłuższym okresie przydatności (wynika to stąd, iż będzie to paliwo nowowytworzone przez Spółkę - producenta paliwa albo kupione od podmiotów trzecich).

Ponieważ Spółka zwróci "A" paliwo o przedłużonym okresie przydatności w stosunku do terminu przydatności paliwa pożyczanego, wystąpi w tym przypadku tzw. usługa rotacji paliwa, za którą Spółka obciąży "A" fakturą wystawioną do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym będzie zwracane paliwo (jego część).

Niezależnie od ww. przypadku pożyczki paliw, Spółka zamierza zawierać z "A" (innymi podmiotami) - umowy pożyczki paliw, na zasadach analogicznych do opisanych powyżej.

W zakresie pożyczek paliwa - w zasadniczo podobnym stanie faktycznym w stosunku do stanu faktycznego opisanego we wniosku - zostały wydane interpretacje na rzecz Spółki przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gdańsku: z dnia 25 kwietnia 2007 r. (sygnatura W/443-16/07/JW) - w zakresie podatku od towarów i usług; z dnia 25 kwietnia 2007 r. (sygnatura DP/423-0026/07/AK) - w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych; z dnia 25 kwietnia 2007 r. (sygnatura DP/423-0027/07/AK) - w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych; oraz z dnia 2 maja 2007 r. (sygnatura DM/436-2/07/JU), uznające za prawidłowe stanowisko Spółki, zasadniczo identyczne (poza kwestią zwrotu przez pożyczkobiorcę paliwa o dłuższym terminie przydatności niż paliwo pożyczone przez pożyczkodawcę) ze stanowiskiem zawartym we wniosku. Wyjątkiem jest interpretacja z dnia 25 kwietnia 2007 r. (DP/423-0027/07/AK), uznająca stanowisko Spółki za nieprawidłowe (co wskazano we wniosku).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko, że zgodnie z art. 8 w zw. z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynagrodzenie za zwrot przez pożyczkobiorcę (Spółka) paliwa o dłuższym terminie przydatności niż paliwo pożyczone przez pożyczkodawcę ("A") (tzw. usługa rotacji paliwa) stanowi obrót w podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółki, w opisanym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko, że zgodnie z art. art. 8 w zw. z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynagrodzenie za zwrot przez pożyczkobiorcę (Spółka) paliwa o dłuższym terminie przydatności niż paliwo pożyczone przez pożyczkodawcę ("A") (tzw. usługa rotacji paliwa) stanowi obrót w podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę, że Spółka oddaje "A" paliwo o lepszych parametrach, tj. o dłuższym terminie przydatności, należy stwierdzić, że w tym przypadku następuje tzw. usługa rotacji paliwa. "A" otrzymuje bowiem zwrot paliwa mającego dłuższy termin przydatności od paliwa pożyczanego Spółce. W związku z tym należy uznać, że wraz ze zwrotem paliwa, "A" otrzymuje nie tylko zwrot pożyczonych rzeczy oznaczonych co do gatunku, ale zwrot rzeczy oznaczonych co do gatunku o jakości wyższej niż ta, którą miały pożyczane rzeczy. Oznacza to, że wraz ze zwrotem paliwa, Spółka świadczy na rzecz "A" również dodatkową tzw. usługę rotacji paliwa, polegającą na oddaniu paliwa o przedłużonym terminie przydatności w stosunku do terminu niż miało pożyczane paliwo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W przepisie art. 8 ust. 1 ustawy zdefiniowano, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W powyższym przepisie przyjęto zatem generalną zasadę, że usługami są wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, iż definicja "świadczenia usług" ma charakter dopełniający definicję "dostawy towarów" i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Określeniem "usługi" w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług objęto obszerny krąg czynności, obejmujący swym zakresem zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń, które nie są ujęte w tych klasyfikacjach.

W ustawie o podatku od towarów i usług nie określono co należy rozumieć pod pojęciem odpłatności (wynagrodzenia), które powoduje, że dostawa towarów lub świadczenie usług stają się czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Niemniej jednak, w oparciu o orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyjmuje się, że określając pojęcie "wynagrodzenie" należy uwzględnić następujące zasady:

1.

konieczny jest bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem - będącym świadczeniem wzajemnym,

2.

dostawcę towarów lub usługodawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia (świadczenia wzajemnego) za dokonanie tych czynności.

Podstawą opodatkowania, stosownie do postanowień art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka w ramach pożyczki paliw otrzymywać będzie od "A" paliwo o krótszym okresie gwarancji (co wynika z faktu, że Spółka będzie pożyczać od "A" paliwo składowane już przez jakiś czas przez "A"), natomiast w ramach zwrotu pożyczki zwróci "A" paliwo o dłuższym okresie przydatności, gdyż będzie to paliwo nowowytworzone przez Spółkę - producenta paliwa albo kupione od podmiotów trzecich.

Zgodnie z art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Z istoty umowy pożyczki wynika, że zwracając po upływie pewnego okresu czasu rzeczy oznaczone co do gatunku, biorący pożyczkę obowiązany jest oddać towar tej samej jakości. W przypadku towarów posiadających określony termin ważności oznacza to, że zwrócona rzecz w momencie jej oddania posiadać musi taki sam (lub zbliżony) okres przydatności, jaki posiadała w momencie, gdy była pożyczana. Nie jest tu istotna data końcowa okresu ważności, gdyż ta siłą rzeczy musi być odleglejsza od daty ważności rzeczy pożyczanej, lecz okres czasu, w którym towar, jako zdatny do użycia, może być przedmiotem obrotu.

Biorąc pod uwagę przedstawione wcześniej unormowania, tut. organ stwierdza, iż opisane przez Wnioskodawcę usługi polegające na zwrocie paliwa o dłuższym okresie przydatności, w stosunku do terminu jakie miało paliwo pożyczane, wypełnią definicję usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy tylko wówczas, gdy zwracane paliwo - jako towar oznaczony co do gatunku, a nie co do tożsamości - będzie posiadało dłuższy okres przydatności niż to, które zostało pożyczone. Wynagrodzenie z tego tytułu stanowić będzie obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy czym wyraźna i bezpośrednia korzyść dla beneficjenta usługi nastąpi dopiero od chwili, gdy zacznie biec okres przydatności paliwa oddawanego, który będzie przewyższał okres przydatności paliwa pożyczonego.

Końcowo wskazać należy, iż kwestia dotycząca opodatkowania usług udzielania pożyczki paliwa, rozstrzygnięta została w interpretacji nr ITPP2/443-1018a/08/AK.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl