ITPP1/4512-373/15-2/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 czerwca 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/4512-373/15-2/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2015 r. (data wpływu 31 marca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2015 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. prawa do odliczenia podatku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką jawną, w której jedynymi właścicielami są małżonkowie posiadający wspólnotę majątkową. Przedmiotem działalności jest m.in. sprzedaż hurtowa i wynajem nieruchomości własnych lub dzierżawionych. Spółka w kwietniu 2011 r. zawarła umowę najmu nieruchomości na potrzeby prowadzonej i planowanej działalności gospodarczej. Przedmiotem umowy najmu są: działka gruntu oraz posadowiony na niej budynek gospodarczy. Umowa została zawarta pomiędzy Spółka a właścicielami nieruchomości, którymi są małżonkowie będący zarazem wspólnikami tej spółki. Umowa najmu została zawarta na czas określony (do 2026 r.). z umowy najmu wynika m.in. że spółka może ulepszać wynajmowany budynek, tzn. ma prawo do przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji wynajmowanego budynku na swój koszt, a właściciele nie są zobowiązani do zwrotu spółce poniesionych nakładów. Na podstawie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, w celu dostosowania nieruchomości do potrzeb prowadzonej działalności Spółka w grudniu 2011 r. uzyskała pozwolenie na "rozbudowę z nadbudową i przebudową budynku gospodarczego na budynek mieszkalny jednorodzinny z usługą wraz z zewnętrznym odcinkiem instalacji gazowej, energetycznej, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej". Roboty budowlane zostały rozpoczęte w styczniu 2012 r., w lutym 2015 r. spółka zawiadomiła Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy, który w marcu 2015 r. przyjął to zgłoszenie bez sprzeciwu. Tym samym inwestycja stała się zdatna do użytkowania. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 193,7 m2, w tym powierzchnia niemieszkalna, jako część usługowa 79.3 m2. Spółka poczyniła nakłady na przedmiot najmu w kwocie przewyższającej 2500 zł netto. Wydatki te były dokumentowane fakturami VAT wystawionymi na spółkę. Spółka jako najemca płaci czynsz, który jest zaliczany do jej kosztów uzyskania przychodu. Spółka zamierza wykorzystywać w całości przedmiot najmu w prowadzonej działalności gospodarczej i w przyszłości będzie czerpać zyski w całości opodatkowane podatkiem VAT, tj. część usługowa jest przeznaczona na prowadzoną przez spółkę działalność handlową, a cześć mieszkalna - po wprowadzeniu zmian w pzp i uzyskaniu zgody na zmianę sposobu użytkowania na usługowy - ma być zaadoptowana do prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej lub ewentualnie podnajęta jako lokal usługowy.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie.

Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia całego podatku VAT naliczonego od tej inwestycji pomimo, że pozwolenie na budowę dotyczy budynku mieszkalnego jednorodzinnego z usługą (część mieszkalna będzie wykorzystywana - po uzyskaniu zgody na zmianę sposobu użytkowania na usługowy - do prowadzonej przez spółkę działalności lub ewentualnie podnajęta jako lokal użytkowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi VAT w stosunku do zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Wynika to z faktu, że w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W konsekwencji odliczeniu można poddać w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi spółki. Ponieważ koszty poniesione na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z usługą służą prowadzeniu działalności gospodarczej (w ramach której wykonywane będą wyłącznie czynności opodatkowane VAT), przedsiębiorca będzie posiadał prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego. Biorąc zatem pod uwagę plany podatnika względem docelowego wykorzystywania budynku - z punktu widzenia prawa do odliczenia podatku VAT - okoliczność, że w pozwoleniu na budowę jest wydzielona część mieszkalna nie ma znaczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują określone sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ograniczenia te zawarte są w art. 88 ustawy.

Z powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że o ile - jak wskazano we wniosku - zakupy dokonane w związku z rozbudową, z nadbudową i przebudową budynku służą wyłącznie sprzedaży opodatkowanej, to w świetle brzmienia art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawcy, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących przedmiotowe wydatki, o ile nie wystąpią ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl