ITPP1/443-985/10/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-985/10/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2010 r. (data wpływu 11 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani biuro, które wykonuje usługi, polegające na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów, sporządzaniu deklaracji podatkowych, rejestrów VAT, list płac, zgłoszeń i deklaracji rozliczeniowych do ZUS, przygotowywaniu przelewów. Usługi wykonywane są na podstawie podpisanej z klientem umowy na czas nieoznaczony. Za wykonywane usługi, wystawia Pani faktury sprzedaży (o przykładowej treści: "za prowadzenie usług księgowych w miesiącu wrześniu 2010 r.") ostatniego dnia miesiąca, z terminem płatności (przelew lub gotówka) do piątego dnia każdego następnego miesiąca. Podstawą działalności Pani biura jest świadectwo kwalifikacji Ministra Finansów - na prowadzenie działalności rachunkowo - księgowej. Działalność ta została sklasyfikowana w Urzędzie Statystycznym pod numerem PKD (2007 r.) - 6920Z.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wykazywany na fakturach sprzedaży VAT za wykonanie usług księgowych (prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi przychodów i rozchodów, sporządzanie deklaracji podatkowych, rejestrów VAT, sporządzanie listy płac, sporządzanie zgłoszeń i deklaracji rozliczeniowych do ZUS, przygotowanie przelewów) należy ujmować w rejestrze VAT i rozliczać w dacie wystawienia faktury czy w terminie płatności.

Pani zdaniem, określony w art. 19 ust. 13 pkt 4 szczególny moment powstania obowiązku podatkowego nie ma zastosowania do usług klasyfikowanych jako rachunkowo - księgowe. A zatem podatek VAT wykazany na fakturach za wykonanie usług księgowych powinien być ujmowany w rejestrze VAT w dacie wystawienia faktury. Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, określony w art. 19 ust. 13 pkt 4 - znajduje zastosowanie do usług obsługi prawnej i biurowej, a zatem jest uzasadniony w stosunku do usług klasyfikowanych zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie PKWiU jako: 69.10.1 usługi prawnicze oraz usługi związane z administracyjną obsługą biura 82.11.1 - nie zaś usługi 69.20.2 - usługi rachunkowo - księgowe. W związku z powyższym, wyraziła Pani pogląd, iż obowiązek podatkowy w stosunku do usług rachunkowo - księ gowych powstaje w dniu wystawienia faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - art. 19 ust. 4 ustawy.

Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, iż podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Ogólna zasada wynikająca z ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje zatem, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru, wykonania usługi lub wystawienia faktury VAT (pod warunkiem, że została wystawiona do 7. dnia od wykonania usługi). Jednakże, od tej zasady ustawodawca określił szereg wyjątków, ustalających w sposób odmienny moment powstania obowiązku podatkowego (uzależniony np.: od formy wydania towaru, rodzaju transakcji, otrzymania zapłaty itp.).

I tak, w myśl art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż za świadczone usługi rachunkowo - księgowe wystawia Pani faktury sprzedaży ostatniego dnia miesiąca i z terminem płatności (przelew lub gotówka) do piątego dnia każdego następnego miesiąca. Wskazała Pani, iż zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie PKWiU - usługi rachunkowo - księgowe - klasyfikowane są w grupowaniu 69.20.2.

Wskazać w tym miejscu należy, iż zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Usługi rachunkowo - księgowe, według przepisów dotyczących statystyki publicznej, klasyfikowane są pod odrębnym symbolem statystycznym (PKWiU 74.12.), inaczej niż usługi prawnicze (PKWiU 74.11), czy biurowe (PKWiU 74.83.15). Stąd należy wysnuć wniosek, że ustawodawca dla usług rachunkowo - księgowych nie przewidział szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, który powstanie na zasadach ogólnych, t.j. w tym przypadku zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy, czyli w dniu wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Mając zatem na uwadze opis przedstawiony we wniosku oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż dla świadczonych przez Panią usług, sklasyfikowanych jako rachunkowo - księgowe obowiązek podatkowy dla świadczonych przez Panią usług powstaje na zasadach ogólnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl