ITPP1/443-942c/10/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-942c/10/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2010 r. (data wpływu 27 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w części dotyczącej ustalenia obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania odsetek od udzielonych pożyczek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania odsetek od udzielonych pożyczek.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2010 r. Spółka zawarła umowę pożyczki, na podstawie której pożyczyła wspólnikowi oraz prezesowi zarządu środki pieniężne. Pożyczki zostały wypłacone, a udzielone zostały z wolnych środków własnych Spółki. Zgodnie z zapisami umów pożyczek, pożyczkobiorca zobowiązany jest do zapłaty odsetek od danej pożyczki na rzecz Spółki. Spółka była i jest czynnym podatnikiem VAT.

Spółka klasyfikuje udzielanie pożyczek pod symbolem PKWiU 65.22 - "usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym", zaś czynności te nie są podstawową działalnością Spółki i nie zostały wpisane w umowie Spółki, jako zakres działalności i tym samym ujawnione w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu transakcji udzielenia pożyczki.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż obowiązek podatkowy z tytułu odsetek od udzielanych przez Spółkę pożyczek powstaje w momencie dokonania zapłaty odsetek przez pożyczkobiorcę lub w momencie ich wymagalności (w zależności od tego, które z powyższych zdarzeń nastąpi w pierwszej kolejności).

W związku z powyższym, Wnioskodawca uważa, że zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych odsetek od pożyczek powstaje, co do zasady, w dacie płatności przez pożyczkobiorcę lub w dacie wymagalności tych odsetek, jeżeli nie zostały one zapłacone w terminie wskazanym w umowie pożyczki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), obowiązek podatkowy, powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem między innymi ust. 4 i ust. 5.

W myśl ust. 4 powołanego artykułu, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Przepis ten stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi (art. 19 ust. 5 ustawy).

Na mocy art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Jak stanowi art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury (art. 106 ust. 4 ustawy).

Z okoliczności sprawy wynika, że Spółka nie mając ujawnionej w KRS działalności polegającej na udzielaniu pożyczek, zawarła umowy pożyczki, na podstawie których udzieliła pożyczek wspólnikowi i prezesowi zarządu. Pożyczkobiorca zobowiązany jest do zapłaty odsetek od danej pożyczki na rzecz Spółki. Spółka była i jest czynnym podatnikiem VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa, stwierdzić należy, że obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług polegających na udzielaniu pożyczek, powstaje z momentem wykonania takiej usługi, tzn. w tym przypadku zapłaty należnych odsetek lub z upływem terminu zapłaty należnych odsetek. W sytuacji zapłaty przez pożyczkobiorcę kwoty części odsetek, względnie upływu terminu zapłaty części odsetek, obowiązek podatkowy, w odniesieniu do tej części kwoty odsetek, powstanie z momentem jej otrzymania, względnie upływu terminu ich zapłaty w tej części.

Jeżeli natomiast wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wykonania usługi.

Jednocześnie, wskazać należy, iż w zakresie pytań: "czy Spółka powinna zaklasyfikować usługę udzielania pożyczki pod symbolem PKWiU 65.22 jako usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym i czy czynność ta podlega przepisom ustawy o VAT oraz jako usługa pośrednictwa finansowego korzysta ze zwolnienia od tego podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z pozycją nr 3 załącznika nr 4 do ww. ustawy" oraz "czy podstawą opodatkowania i wykazania w deklaracji VAT, w przypadku udzielenia pożyczki, według okoliczności opisanych wyżej, jest obrót rozumiany jako wartość należnych odsetek, czy wartość udzielonej pożyczki" wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl