ITPP1/443-892/10/AT - Prawo spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług w związku z organizacją konferencji na rzecz kontrahentów i ich pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-892/10/AT Prawo spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług w związku z organizacją konferencji na rzecz kontrahentów i ich pracowników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2010 r. (data wpływu 9 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług w związku z organizacją konferencji na rzecz kontrahentów i ich pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług w związku z organizacją konferencji na rzecz kontrahentów i ich pracowników.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność, polegającą na produkcji stolarki okiennej PVC. Dystrybucja stolarki odbywa się głównie za pośrednictwem tzw. dealerów - podmiotów gospodarczych, które nabywają stolarkę od Spółki celem dalszej odsprzedaży połączonej z montażem. W najbliższym czasie Spółka zamierza wprowadzić na rynek nową ofertę stolarki okiennej. W związku z powyższym, przed wprowadzeniem nowych produktów, Spółka planuje zorganizować dla swoich kontrahentów - dealerów specjalną ofertę, podczas której zaprezentowane zostaną nowe produkty Spółki, w tym ich właściwości, zastosowanie oraz sposób montażu. Podczas konferencji będą rozdawane foldery/ulotki reklamowe opisujące nowe produkty Spółki. Konferencja zostanie zorganizowana przez podmiot zewnętrzny - pensjonat lub hotel, który w ramach świadczonej na rzecz Spółki usługi zapewni: sale wykładowe, miejsce na postawienie stoiska firmowego Spółki, wyżywienie i nocleg dla uczestników konferencji oraz inne wydatki związane z uczestnictwem kontrahentów w konferencji. Spółka zapewni osoby, które poprowadzą konferencję (wybrani pracownicy Spółki) oraz materiały reklamowe. Konferencja związana będzie bezpośrednio z działalnością Spółki, pozwoli na intensyfikację sprzedaży nowych produktów poprzez zapoznawanie kontrahentów z nową ofertą handlową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na zakup towarów i usług związanych z organizacją konferencji na rzecz kontrahentów i ich pracowników, bądź w związku z zakupem całościowej usługi od podmiotu trzeciego, udokumentowanym fakturami VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, z ogólnej zasady zawartej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku czy też niepodlegających temu podatkowi.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, o czym stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

Wskazać należy, iż na mocy art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka, prowadząc działalność polegającą na produkcji stolarki okiennej PVC, w związku z planowanym wprowadzeniem na rynek nowej ofertę stolarki okiennej zamierza zorganizować dla swoich kontrahentów - dealerów specjalną ofertę, podczas której zaprezentowane zostaną nowe produkty Spółki, w tym ich właściwości, zastosowanie oraz sposób montażu. Konferencja będzie zorganizowana przez podmiot zewnętrzny (pensjonat lub hotel), który zapewni: sale wykładowe, miejsce na postawienie stoiska firmowego Spółki, wyżywienie i nocleg dla uczestników konferencji oraz inne wydatki związane z uczestnictwem kontrahentów w konferencji. Spółka zapewni też osoby, które prowadzące konferencję (wybrani pracownicy Spółki) oraz materiały reklamowe.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro wydatki związane z organizacją opisanej we wniosku konferencji dotyczą nabycia przez Spółkę usługi, w ramach której zapewnione zostaną: sale wykładowe, miejsce na postawienie stoiska firmowego Spółki, wyżywienie i nocleg dla uczestników konferencji oraz inne wydatki związane z uczestnictwem kontrahentów w konferencji i konferencja ta związana będzie z działalnością opodatkowaną Spółki, a usługa ta udokumentowana zostanie fakturą, bądź fakturami VAT, dokumentującymi nabycie usługi kompleksowej, nie zaś usług noclegowych i gastronomicznych (art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy), to Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tych (otrzymanych) faktur w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, o ile nie wystąpią inne okoliczności wskazane w przepisie art. 88 tej ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl