ITPP1/443-882/13/JJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-882/13/JJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2013 r. (data wpływu 2 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podatku VAT dla usług związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2013 r. został złożony wniosek, o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podatku VAT dla usług związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka będzie świadczyła usługi polegające na:

1.

wykonaniu mineralizacji istniejących pasów przeciwpożarowych, wzdłuż linii kolejowych na terenie Zakładów...., pasów w lasach, przy drogach, na granicy zalesień;

2.

wykonaniu pasów przeciwpożarowych w pasach drogowych, kolejowych, w lasach;

3.

wycinkę drzew samosiejek i krzewów, drzew do lat 10 w pasach linii kolejowych, autostrad, brzegów dróg wodnych.

Usługi świadczone będą dla różnych podmiotów między innymi na terenach gminnych, miejskich, użyteczności publicznej, u osób prywatnych, na terenach przemysłowych oraz na terenach będących pod zarządem wspólnot i spółdzielni.

Przedmiotowe usługi zostały sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 81.30.10.0 - usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni.

Podklasa ta obejmuje: dokonywanie zasadzeń, pielengnację i utrzymanie parków i ogrodów przy domach prywatnych i domach wielomieszkaniowych, przy budynkach użyteczności publicznej i częściowo publicznej (szkoły, szpitale, budynki administracyjne, kościoły, itp.), na terenach miejskich (parki miejskie, strefy zieleni, cmentarze, itp.), przy budynkach przemysłowych i handlowych; zieleni: budynków (zieleń fasad, ogrody na dachach i wewnątrz budynków, itp.), autostrad, ulic, dróg kolejowych i tramwajowych, brzegów dróg wodnych, w portach, itp., terenów sportowych, terenów przeznaczonych do gier i zabaw na świeżym powietrzu i innych terenów rekreacyjnych (np. trawniki przeznaczone do zażywania kąpieli słonecznych, pola golfowe), wód stojących i płynących (zbiorniki wodne, bagna, stawy, baseny kąpielowe, fosy, strumyki, potoki, rzeki, systemy oczyszczania ścieków), zagospodarowanie terenów zieleni i dokonywanie nasadzeń w celu ochrony przed hałasem, wiatrem, erozją, oślepianiem lub ułatwianiem widoczności.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

* Jaką stawkę podatku VAT należy stosować przy wykonywaniu usług związanych z mineralizacją istniejących pasów przeciwpożarowych.

* Jaką stawkę podatku VAT należy stosować przy wykonaniu usługi związanej z wykonaniem pasów przeciwpożarowych.

* Jaką stawkę podatku VAT należy stosować przy wykonaniu usługi ścięcia drzew samosiejek, krzewów i drzew do lat 10.

* Czy ma znaczenie dla jakiej grupy klientów są wykonywane powyższe usługi (odbiorca prywatny, dla firmy czy dla obiektu użyteczności publicznej).

Spółka wskazuje, że wymienione usługi zostały sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 81.30.10.0 - usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni. Tak opisaną usługę można określić w fakturze jako "zagospodarowanie terenu zielonego", podlegającego opodatkowaniu według 8% stawki podatku VAT. Wykonanie usługi mineralizacji pasa przeciwpożarowego, wykonanie pasa przeciwpożarowego, wycięcie drzew samosiejek i krzewów, drzew do lat 10 będzie usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 8%. Wysokość stawek VAT, którym podlegają świadczone usługi, określone są przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W tym miejscu wskazać należy, że art. 41 ust. 12 oraz art. 114 ust. 1 ustawy o VAT nie dotyczą podanego stanu faktycznego. Zgodnie natomiast z art. 146a ustawy o VAT, w okresie od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%, natomiast stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i ust. 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%. Zgodnie natomiast z załącznikiem numer 3 do ustawy o VAT, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8% (punkt 176), obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8% podlegają usługi określone jako PKWiU (2008) 81.30.10.0 - Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni.

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług reguluje art. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym przez świadczenie usługi w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Nie ulega zatem wątpliwości, że wyżej opisane świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Po rozpatrzeniu obowiązujących przepisów, dla działalności usługowej związanej z zagospodarowaniem terenów zieleni, sklasyfikowanej do PKWiU 81.30.10.0 - powinna obowiązywać stawka VAT 8% na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, niezależnie od tego, czy odbiorcą usługi są obiekty użyteczności publicznej, firmy czy osoby prawne. W przedstawionych przez Spółkę zdarzeniach uznać należy, że świadczeniem będą usługi zagospodarowania terenów zieleni. Tereny zielone rozumieć przy tym należy jako tereny z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością, znajdujące się w granicach wsi o zwartej zabudowie lub miast, pełniące funkcje estetyczne, rekreacyjne, zdrowotne lub osłonowe, a w szczególności parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe oraz cmentarze, a także zieleń towarzysząca ulicom, placom, zabytkowym fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom oraz obiektom kolejowym i przemysłowym (art. 5 pkt 21 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - Dz. U. Nr 92, poz. 888 z późn. zm.) Zgodnie z załącznikiem zawierającym wyjaśnienia do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 2007 r. Nr 251, poz. 1885 z późn. zm.), podklasa "działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni" obejmuje w szczególności dokonywanie zasadzeń, pielęgnacji i utrzymania zieleni autostrad, ulic, dróg kolejowych i tramwajowych, brzegów dróg wodnych, w portach, itp. Skoro zatem "Działalność usługowa związana z zagospodrowaniem terenów zieleni" w rozumieniu klasyfikacji PKD obejmuje dokonywanie wskazanych czynności na autostradach, drogach kolejowych i tramwajowych, brzegach dróg wodnych, w portach, to "usługę zagospodarowania terenów zieleni" (skorelowana z PKD 81.30.Z - PKWiU 81.30.10.0) należy rozumieć analogicznie, a zatem również jako obejmującą wykonanie pielęgnacji i utrzymania zieleni autostrad, ulic, dróg kolejowych i tramwajowych, itp.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 5 ust. 2 cyt. ustawy, czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Według art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Od tej reguły ustawodawca ustanowił pewne wyjątki, tzn. przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

W ww. załączniku nr 3 do ustawy wskazane zostały, pod pozycją 176 - Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni (PKWiU 81.30.10.0).

W tym miejscu wskazać należy, iż z wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU wynika, że grupowanie PKWiU 81.30.10.0 obejmuje:

- usługi dokonywania zasadzeń, pielęgnację i utrzymanie:

* parków i ogrodów:

* przy domach prywatnych i domach wielomieszkaniowych,

* przy budynkach użyteczności publicznej i częściowo publicznej (szkoły, szpitale, budynki administracyjne, kościoły itp.),- na terenach miejskich (parki miejskie, strefy zieleni, cmentarze itp.),

* przy budynkach przemysłowych i handlowych,

* zieleni:

* budynków (zieleń fasad, ogrody na dachach i wewnątrz budynków itp.),

* autostrad, ulic, dróg kolejowych i tramwajowych, brzegów dróg wodnych, w portach itp.,

* terenów sportowych, terenów przeznaczonych do gier i zabaw na świeżym powietrzu i innych terenów rekreacyjnych (np. trawniki przeznaczone do zażywania kąpieli słonecznych, pola golfowe),

* wód stojących i płynących (zbiorniki wodne, bagna, stawy, baseny kąpielowe, fosy, strumyki, potoki, rzeki, systemy oczyszczania ścieków),

* zagospodarowanie terenów zieleni i dokonywanie zasadzeń w celu ochrony przed hałasem, wiatrem, erozją, oślepianiem lub dla ułatwienia widoczności,

* sadzenie i pielęgnację drzew i innych roślin, włączając przycinanie gałęzi i żywopłotów, przesadzanie wieloletnich drzew,

* usługi projektowe i budowlane w zakresie drobnych prac związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni (kształtowania terenu, budowy ścian oporowych, ścieżek spacerowych itp.).

Grupowanie to nie obejmuje:

* produkcji w celach handlowych i dokonywania zasadzeń w celu sprzedaży roślin, drzew, sklasyfikowanych w odpowiednich grupowaniach działów 01, 02,

* usług szkółek, włączając szkółkarstwo leśne, sklasyfikowanych w 01.30.10.0, 02.10.20.0, - usług w zakresie utrzymania terenów rolniczych w dobrym stanie ekologicznym, sklasyfikowanych w 01.61.10.0,

* usług w zakresie architektury i projektowania krajobrazu, sklasyfikowanych w 71.11.4,

* robót budowlanych związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni, sklasyfikowanych w odpowiednich grupowaniach Sekcji F.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka będzie świadczyła usługi polegające na wykonaniu mineralizacji istniejących pasów przeciwpożarowych, wzdłuż linii kolejowych na terenie Zakładów... pasów w lasach, przy drogach, na granicy zalesień, pasów przeciwpożarowych w pasach drogowych, kolejowych, w lasach, wycinki drzew samosiejek i krzewów, drzew do lat 10 w pasach linii kolejowych, autostrad, brzegów dróg wodnych. Usługi świadczone będą dla różnych podmiotów między innymi na terenach gminnych, miejskich, użyteczności publicznej, u osób prywatnych, na terenach przemysłowych oraz na terenach będących pod zarządem wspólnot i spółdzielni. Przedmiotowe usługi zostały sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu 81.30.10.0 - usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż świadczone przez Spółkę usługi, niezależnie od podmiotu który zleca wykonanie tych usług, o ile faktycznie są sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 81.30.10.0 (usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni), tj. nie mieszczą się w innym grupowaniu statystycznym, korzystać będą z obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 i w związku z poz. 176 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie podkreślić należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.). Minister Finansów nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów i usług do grupowania klasyfikacyjnego, w związku z czym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowania wskazane w złożonym wniosku. Zgodnie bowiem z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Końcowo wskazać należy, iż niniejszą interpretację wydano w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego, co oznacza, że jeżeli w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego zostanie ustalony odmienny stan faktyczny to interpretacja nie wywoła skutku prawnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl