ITPP1/443-880/12/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-880/12/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2012 r. (data wpływu 23 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "...".

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Uniwersytet, utworzony na mocy ustawy z dnia 9 lipca 1999 r. o utworzeniu Uniwersytetu (Dz. U. Nr 69, poz. 762) jest publiczną uczelnią akademicką i stanowi integralną część narodowego systemu edukacji i nauki. Podstawowym kierunkiem działalności Uniwersytetu jest kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych, a także upowszechnianie osiągnięć nauki, sztuki i kultury. Uniwersytet jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawowa działalność Uniwersytetu - usługi edukacyjne - podlega zwolnieniu od podatku. Usługi badawcze finansowane dotacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, służące rozwojowi nauki, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast usługi badawcze realizowane w ramach projektów celowych i umów z podmiotami gospodarczymi opodatkowane są wg podstawowej stawki VAT. Uczelnia osiąga również przychody z wynajmu pomieszczeń, posiada stacje Dydaktyczno-Badawcze, prowadzące działalność zarówno opodatkowaną, jak i zwolnioną. Uczelnia prowadzi rozbudowaną ewidencję finansowo-księgowa, pozwalającą na ewidencjonowanie zakupów zgodnie z ich przeznaczeniem i źródłem finansowania. W związku z powyższym, możliwe jest całkowite odliczenie podatku VAT (przy działalności opodatkowanej), częściowe (przy działalności mieszanej) i brak odliczenia (w przypadku działalności zwolnionej). Na podstawie umowy nr... z dnia 6 września 2011 r. o dofinansowanie projektu "...", zmienionej następnie trzema aneksami, Uniwersytet realizuje projekt ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

W wyniku realizacji projektu zostanie uruchomione Laboratorium analiz zagrożeń biologicznych w oparciu o dostosowane do potrzeb projektu zasoby, którymi obecnie dysponuje Wydział Medycyny Weterynaryjnej, uzupełnione o budynek mieszczący izolatki dla zwierząt oraz wolnostojący kontener wyposażony w komory dezynsekcyjne i deratyzacyjne, przystosowany do badań wrażliwości szkodników na biocydy oraz urządzenia bójcze i odstraszające szkodniki oraz uzupełnienie wyposażenia w aparaturę laboratoryjną, w zakresie koniecznym do przeprowadzenia planowanych badań. Po zakończeniu testów na podstawie uzyskanych wyników zostanie opracowana i opisana w formie dokumentacji nowatorska metoda lokalnej likwidacji zagrożeń biologicznych w różnych produktach, z wykorzystaniem mobilnej komory dezynfekcyjnej zbudowanej na bazie kontenera i ozonu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Uniwersytet ma możliwość odzyskania podatku VAT od zakupów i usług w zakresie przedmiotowego projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, realizując projekt pn. "..." brak jest prawa do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu należy do najprężniejszych ośrodków, kształcących lekarzy weterynarii dla potrzeb regionu i kraju. Misją Wydziału jest prowadzenie badań naukowych i upowszechnianie fachowej wiedzy dla zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw, które w związku z zakresem działalności dotykają problematyki zdrowia zwierząt i ich hodowli. Ponadto działalność ośrodka przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i zdrowia obywateli w zakresie nadzoru zapewniającego produkcję bezpiecznej żywności w ramach weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego. Dziesięciolecia pracy badawczej wydziału pozwoliły na zgromadzenie niezwykle cennej wiedzy pozwalającej na rozwijanie nowych metod rozwiązywania zidentyfikowanych problemów i likwidacji zagrożeń. Przedmiotowy projekt, którego celem jest opracowanie metod bioasekuracji w hodowli zwierząt, przemyśle paszowym i przemyśle spożywczym, koncentruje się na wskazaniu nowych metod rozwiązania problemów takich uczestników łańcucha żywnościowego, jak producenci pasz, hodowcy oraz przetwórcy żywności. Głównym celem projektu jest transfer wiedzy ze strefy naukowo-badawczej do gospodarki regionu polegający na opracowaniu, do połowy roku 2013, jednej metody bioasekuracji w hodowli zwierząt, przemyśle paszowym i przemyśle spożywczym, która wesprze powiązania kooperacyjne i przyczyni się do podniesienia poziomu ochrony zdrowia publicznego mieszkańców. Zakupiona w ramach projektu specjalistyczna aparatura służyła będzie do prowadzenia badań naukowych nad wpływem opracowanej metody na różne produkty rolne i spożywcze w celu uzyskania absolutnej pewności o jej bezpieczeństwie i nie będzie miała zastosowania przy wdrażaniu nowych produktów wzorniczych. Powołując się na treść art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca zauważa, iż podstawową zasadą realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Realizacja przedmiotowego projektu nie jest związana z czynnościami opodatkowanymi. Projekt pn. "..." przyczyni się do unowocześnienia zaplecza naukowo-badawczego Uniwersytetu. Wyniki przeprowadzonych badań oraz opis opracowanej metody umieszczone zostaną na portalu weterynaryjnym i dostępne będą dla wszystkich zainteresowanych podmiotów, bezpłatnie i na równych zasadach. Realizacja projektu wpłynie na wzmocnienie współpracy pomiędzy Uniwersytetem a wszystkimi uczestnikami łańcucha żywnościowego. Oprócz prowadzenia najbardziej innowacyjnych badań naukowych, nowopowstałe laboratorium będzie wykorzystane przez studentów prowadzących badania (w ramach prac doktorskich, dyplomowych oraz uczestniczących w badaniach studenckich kół naukowych). Prowadzone badania naukowe przyczynią się do poprawy jakości i efektywności kształcenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W rozdziale 9 aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4).

Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Realizuje projekt pn. "..." finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Jak wskazano, realizacja przedmiotowego projektu nie jest związana z czynnościami opodatkowanymi i przyczyni się do unowocześnienia zaplecza naukowo-badawczego Uniwersytetu. Wyniki przeprowadzonych badań oraz opis opracowanej metody umieszczone zostaną na portalu weterynaryjnym i dostępne będą dla wszystkich zainteresowanych podmiotów, bezpłatnie i na równych zasadach. Oprócz prowadzenia najbardziej innowacyjnych badań naukowych, nowopowstałe laboratorium będzie wykorzystane przez studentów prowadzących badania (w ramach prac doktorskich, dyplomowych oraz uczestniczących w badaniach studenckich kół naukowych). Prowadzone badania naukowe przyczynią się do poprawy jakości i efektywności kształcenia.

Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego w odniesieniu do powołanych przepisów należy stwierdzić, iż o ile realizowany projekt nie posłuży czynnościom opodatkowanym, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług w ramach wykonywanego zadania na zasadach wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawcy nie przysługuje również prawo do otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż środki, o które się ubiega nie są środkami, o których mowa w przepisach powołanego rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270) Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl