ITPP1/443-879/09/DM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-879/09/DM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, będący spółką prawa handlowego zarejestrowaną jako podatnik podatku od towarów i usług, świadczy usługi serwisowe związane z naprawami gwarancyjnymi sprzętu komputerowego. Działalność gospodarcza prowadzona jest w obiektach budowlanych, nie będących własnością Wnioskodawcy, zaś tytułem prawnym do nieruchomości jest umowa najmu. Zgodnie z warunkami umowy najmu, wynajmujący wyraził zgodę na odpowiednie przygotowanie obiektów budowlanych do potrzeb związanych ze specyfiką prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Poczynione nakłady inwestycyjne były traktowane jako nakłady w obcych środkach trwałych, a Wnioskodawca, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, korzystał z bieżącego pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dokonanych zakupów inwestycyjnych. Z uwagi na zmiany organizacyjne, jak również ogólnie istniejącą sytuację gospodarczą, po zakończonym pierwszym okresie najmu nieruchomości na trzy lata, Wnioskodawca uznał, że nie będzie przedłużał umowy najmu i po jej wygaśnięciu dokona oddania obiektu wynajmującemu. Ponadto Wnioskodawca, jako najemca nieruchomości, na rzecz której dokonał inwestycji w obcych środkach trwałych, we wstępnych uzgodnieniach z wynajmującym postanowił, że pozostawi poczynione nakłady na rzecz właściciela nieruchomości. Strony umowy ustaliły, że wynajmujący za pozostawione inwestycje dokona częściowego zwrotu najemcy, co oznaczać będzie, iż z tytułu poczynionych nakładów inwestycyjnych wynajmujący dokona zapłaty na rzecz najemcy w umówionej wysokości i tym samym będzie to "refundacja dla najemcy z tytułu poczynionych nakładów". W związku z takim rozliczeniem Wnioskodawca wystawi fakturę VAT dokonując sprzedaży pozostawionych nakładów, natomiast wartość "refundacji" - sprzedaży nakładów inwestycyjnych, zaksięguje jako przychód podlegający opodatkowaniu, a niezamortyzowaną część nakładów inwestycyjnych zaksięguje jako koszt uzyskania przychodów. Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, w podatku od towarów i usług powstanie obowiązek wynikający ze sprzedaży nakładów, bez jakiegokolwiek korygowania podatku naliczonego. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, iż wartość sprzedaży poczynionych nakładów inwestycyjnych jest wartością mniejszą niż pozostała suma niezamortyzowanych nakładów inwestycyjnych, co oznacza, że z tytułu wygaśnięcia umowy najmu, Wnioskodawca "zanotuje" wyższe koszty uzyskania przychodów niż pozyskane przychody.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku ze sprzedażą nakładów inwestycyjnych w obcych środkach trwałych nie wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego związanego z poczynionymi zakupami inwestycji w obcym obiekcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z zaistnieniem opisanego zdarzenia, nie wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego. Z chwilą dokonania zakupów będących nakładami inwestycyjnymi, Wnioskodawca zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, dokonał pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z zakupów. W ocenie Wnioskodawcy z uwagi na to, iż zarówno w czasie dokonania zakupów, jak i w czasie sprzedaży nakładów podatek naliczony związany był z czynnościami opodatkowanymi, nie występują okoliczności wynikające z konieczności dokonania korekty podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 200 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w przepisach art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Z kolei z art. 91 ust. 7 cyt. ustawy wynika, iż korekta podatku naliczonego ma miejsce w szczególności w przypadku, gdy nastąpiła zmiana przeznaczenia nabytych towarów lub usług. Przepis ten stanowi bowiem, że przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Z przedłożonego wniosku wynika, iż Spółka, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, dokonała odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu nakładów inwestycyjnych wykorzystanych do remontu i modernizacji przedmiotu najmu wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych. Po zakończeniu okresu najmu strony postanowiły, że Spółka pozostawi wynajmującemu poczynione nakłady za zapłatą umówionej kwoty wynagrodzenia. Jednocześnie Spółka wskazała, że z tytułu sprzedaży nakładów inwestycyjnych wystawi na rzecz kontrahenta fakturę VAT.

Ustosunkowując się do powyższego w pierwszej kolejności zauważyć należy, że zbycie poniesionych nakładów inwestycyjnych, dokonane wraz ze zwrotem przedmiotu najmu, stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy. W przedstawionej we wniosku sytuacji mamy do czynienia ze świadczeniem wzajemnym, bezpośrednim i ekwiwalentnym, bowiem w zamian za pozostawienie wynajmującemu poniesionych przez Spółkę nakładów, kontrahent zobowiązał się zapłacić określoną kwotę pieniężną.

Biorąc powyższe pod uwagę, jak również to, iż powołane przepisy odnośnie korekt dotyczą sytuacji, gdy miały miejsce czynności, które zmieniły związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi lub czynnościami nieopodatkowanymi, zaś w przedmiotowej sprawie zbycie nakładów inwestycyjnych (z tytułu nabycia których Spółka skorzystała z uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego) podlega opodatkowaniu, stwierdzić należy, że Spółka nie jest zobowiązana do dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego, bowiem nie dojdzie do zmiany przeznaczenia poczynionych nakładów, związane będą nadal ze sprzedażą opodatkowaną.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl