ITPP1/443-869/08/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-869/08/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2008 r. (data wpływu 3 października 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 17 i 18 grudnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada budynek mieszkalny, w którym na parterze znajduje się jeden lokal usługowy. Budynek ma ogólną pow. 1994,01 m 2, w tym 126,95 m 2 zajmuje lokal użytkowy. Budynek został oddany do użytku w 1987 r. Wnioskodawca zamierza ogłosić przetarg na ustanowienie odrębnej własności lokalu użytkowego. Spółdzielnia posiada również stosowną uchwałę zebrania przedstawicieli członków w sprawie sprzedaży. Dokonano wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego lokalu użytkowego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu. Będzie ona podstawą do ogłoszenia ceny w przetargu. Ustanowienie odrębnej własności lokalu użytkowego nastąpi w formie aktu notarialnego.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 17 grudnia 2008 r. Wnioskodawca poinformował, że przedmiotowy budynek jest towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ został przyjęty do ewidencji środków trwałych w 1987 r., jako budynek mieszkalno-usługowy. Udział lokalu usługowego w budynku ogółem wynosi 8,03%. Przy nabyciu budynku nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych nie były ponoszone wydatki na ulepszenie budynku, a tym samym nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Lokal użytkowy o powierzchni 126,95 m 2 od momentu oddania budynku go do użytku stanowił własność Spółdzielni i na tym lokalu nie były ustanawiane żadne prawa. Lokal ten od momentu oddania go do użytku do chwili obecnej jest przedmiotem najmu. Ponadto na lokalu użytkowym Spółdzielnia zamierza ustanowić odrębną własność lokalu użytkowego w drodze przetargu. W ogłoszeniu o przetargu znalazł się zapis: "do przetargu mogą przystąpić członkowie i nie członkowie Spółdzielni, z tym zastrzeżeniem, że osoba, która uzyska przebicie w przetargu, nie będąca członkiem, jest zobowiązana przed zawarciem umowy notarialnej, przenoszącej własność do lokalu i udziału w gruncie, spełnić warunek złożenia deklaracji członkowskiej, dokonania wpłaty wpisu, zadeklarowania udziałów i wpłaty". Jest to zgodne z postanowieniem statutu Spółdzielni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu użytkowego będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki 22%, czy też podlegać będzie zwolnieniu od tego podatku, jako towar używany.

Zdaniem Wnioskodawcy lokal użytkowy, który znajduje się na parterze budynku mieszkalnego jest towarem używanym. Budynek ten został oddany do użytku i zasiedlenia w 1987 r., tj. przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy podlega zwolnieniu od tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r., rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

I tak, stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, w przypadku budynków i budowli lub ich części, zgodnie z zapisem ust. 2 pkt 1 tegoż artykułu rozumie się budynki i budowle lub ich części jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

W myśl art. 43 ust. 6 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w art. 43 ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza dokonać ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu użytkowego na rzecz członka Spółdzielni. Czynność ta stanowi dostawę towaru w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy. Lokal użytkowy będący przedmiotem transakcji stanowi 8,03% udziału w ogólnej powierzchni budynku mieszkalno-usługowego. Przy nabyciu tego budynku, nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych nie były ponoszone wydatki na ulepszenie budynku. Od zakończenia budowy przedmiotowego budynku minęło ponad 5 lat.

A zatem w świetle powołanego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2, planowana czynność ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu użytkowego na rzecz członka spółdzielni będzie korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zaznacza się, iż przy dostawie nieruchomości trwale z gruntem związanych, zastosowanie ma art. 29 ust. 5 ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl