ITPP1/443-858/11/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-858/11/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2011 r. (data wpływu 16 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy lokalu wraz z garażem oraz dostawy lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z miejsca postojowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy lokalu wraz z garażem oraz dostawy lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z miejsca postojowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia prowadzi działalność określoną w statucie, w tym buduje budynki w celu ustanowienia na rzecz członków Spółdzielni odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych.

W ramach prowadzonej działalności Spółdzielnia w 2007 i 2008 r. prowadziła inwestycję, polegającą na budowie budynku mieszkalnego, w którym znajduje się 80 lokali mieszkalnych, 66 garaży w części przyziemnej budynku i 14 miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym w części podziemnej.

Budynek mieszkalny wg PKOB sklasyfikowany jest pod symbolem 1122.

Budynek wraz z gruntem, na którym jest posadowiony, stanowi jedną nieruchomość.

Garaże stanowią pomieszczenia przynależne do lokali mieszkalnych według zasad z art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

Miejsca postojowe określone zostały jako ułamkowy udział w garażu wielostanowiskowym.

Garaż wielostanowiskowy został wydzielony jako odrębny lokal posiadający odrębną księgę wieczystą i określony udział w nieruchomości wspólnej.

Członkowie Spółdzielni wnosili wpłaty na pokrycie kosztów budowy na podstawie zawartych ze Spółdzielnią umów w ratach w latach 2007 i 2008.

W związku z wnoszonymi wpłatami, Spółdzielnia wystawiała faktury VAT, wydzielając odrębnie pozycje dotyczące lokali mieszkalnych, garaży oraz miejsc postojowych.

Wpłaty w części dotyczącej lokali mieszkalnych opodatkowane zostały stawką 7%.

Wpłaty w części dotyczącej garaży oraz miejsc postojowych opodatkowane zostały stawką 22%.

Ustalając powyższe stawki podatku VAT, Spółdzielnia kierowała się urzędową wykładnią przepisów prawa podatkowego Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2002 r. (znak: PP1-811/705/2002/JW/953) oraz argumentacją Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2003 r. (III RN 29/02).

Wskazana interpretacja ogólna Ministra Finansów, w dniu 13 maja 2008 r. pozostawała nadal aktualna, co potwierdza pismo Ministra Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 2653.

W okresie od 9 września 2008 r. do 29 grudnia 2008 r. Spółdzielnia podpisała 80 aktów notarialnych ustanowienia odrębnej własności lokali i przeniesienia w tym:

* 66 aktów notarialnych dotyczyło przeniesienia własności lokali mieszkalnych wraz z garażami stanowiącymi pomieszczenia przynależne do lokali mieszkalnych,

* 14 aktów notarialnych dotyczyło przeniesienia własności lokali mieszkalnych wraz z ułamkowymi udziałami w prawie własności podziemnego garażu wielostanowiskowego z określeniem, że z udziałem tym związane będzie prawo do wyłącznego korzystania z konkretnie wydzielonych miejsc postojowych.

Ustanowienie odrębnej własności lokali nastąpiło na podstawie art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Powierzchnia lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami przynależnymi nie przekracza 150 m 2.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka stawka podatku VAT jest właściwa w opisanym stanie faktycznym dla dokonanych:

1.

przeniesień własności lokali mieszkalnych wraz z garażami stanowiącymi pomieszczenia przynależne,

2.

przeniesień własności lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi określonymi jako ułamkowe udziały w garażu wielostanowiskowym, stanowiącym odrębny lokal.

Powołując się na interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2002 r. oraz pismo Ministra Finansów z dnia 13 maja 2008 r., Wnioskodawca uważa, że do przeniesienia własności lokali mieszkalnych wraz z garażami stanowiącymi pomieszczenia przynależne w przedstawionym stanie faktycznym należy zastosować dwie odrębne stawki:

* 7% dla lokali mieszkalnych,

* 22% dla garaży.

Wskazując na treść art. 41 ust. 12 i 12a ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, Wnioskodawca sądzi, że garaże, jako pomieszczenia przynależne, nie mieszczą się w definicji budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Garaże, zdaniem Wnioskodawcy, choć w sensie prawnym stanowią część składową lokalu mieszkalnego, w sensie funkcjonalnym nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Dokonane wpłaty przez członków spółdzielni w 2007 r. opisane w przedstawionym stanie faktycznym należy rozpatrywać analogicznie, ponieważ brzmienie przepisu przejściowego art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) obowiązującego do dnia 31 grudnia 2007 r. w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego i lokali użytkowych jest analogiczne.

Wskazując na argumenty zawarte w uzasadnieniu do wyroku NSA I FSK 724/09 z dnia 11 maja 2010 r., Wnioskodawca jest przekonany, że do przeniesienia własności lokali mieszkalnych wraz z ułamkowym udziałem w garażu wielostanowiskowym, stanowiącym odrębny lokal użytkowy, w przedstawionym stanie faktycznym należy zastosować dwie odrębne stawki: 7% - dla lokali mieszkalnych oraz 22% - dla miejsc postojowych, określonych jako ułamkowy udział w garażu wielostanowiskowym. Garaż wielostanowiskowy stanowiący odrębny lokal użytkowy z założoną księgą wieczystą i określonym ułamkowym udziałem w nieruchomości wspólnej należy wyłączyć zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 12a ww. ustawy ze stosowania preferencyjnej 7% stawki podatku VAT.

Dokonane wpłaty przez członków spółdzielni w 2007 r. opisane w przedstawionym stanie faktycznym również należy rozpatrywać analogicznie, ponieważ brzmienie przepisu przejściowego art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) obowiązującego do 31 grudnia 2007 r. w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego i lokali użytkowych jest analogiczne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl