ITPP1/443-857/10/TS - Prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z publiczną emisją akcji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-857/10/TS Prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z publiczną emisją akcji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2010 r. (data wpływu 2 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z publiczną emisją akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z publiczną emisją akcji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka w celu pozyskania kapitału na sfinansowanie bieżącej działalności oraz intensywnego rozwoju poniosła wydatki, udokumentowane fakturami VAT, związane z emisją nowych akcji poprzez wejście na giełdę.

Wydatki, o których mowa, obejmowały w szczególności: koszty przygotowania prospektu emisyjnego i ogłoszeń, koszty reklamy, koszty organizacji spotkań z przyszłymi akcjonariuszami, koszty opłat notarialnych, sądowych, prawnych oraz koszty usług doradczych.

Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż mebli stomatologicznych (opodatkowana stawką VAT 22%). Inwestycje w majątek trwały - finansowane m.in. środkami pozyskanymi z emisji akcji - służyć mają tej podstawowej działalności. W następstwie powyższych działań został podniesiony kapitał Spółki.

W związku z tym postawione zostało pytanie:

Czy możliwe jest odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu, dokumentujących wyżej wymienione wydatki.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na wskazany cel można uznać za gospodarczo uzasadnione i związane z prowadzoną działalnością, bowiem środki uzyskane z emisji akcji (podwyższenia kapitału) Spółka przeznacza na finansowanie bieżącej działalności, w tym na zakup materiałów, maszyn i urządzeń do produkcji mebli. Dzięki temu, zaznacza, możliwe będzie obniżenie kosztów produkcji, w szczególności kosztów usług obcych związanych z produkcją.

Skoro środki pozyskane w ten sposób służą prowadzeniu sprzedaży opodatkowanej, w ocenie Spółki, podatek naliczony będzie podlegał odliczeniu od podatku należnego.

Stanowisko powyższe wywiedziono m.in. z decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 grudnia 2006 r. (Nr III-3/4407int-75/VAT-06/TK), z wyroku WSA w Bydgoszczy z dnia 5 sierpnia 2009 r. (I SA/Bd 403/09), wyroku WSA w Warszawie z dnia 16 października 2008 r. (III SA/Wa 1105/08), wyroku WSA w Lublinie z dnia 14 marca 2007 r. (I SA/Lu 70/07).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), przy czym - zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy - przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 ww. ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Wobec przytoczonych powyżej regulacji prawnych, w pierwszej kolejności nasuwają się wątpliwości - czy dokonanie emisji akcji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Otóż transakcja tego rodzaju nie może być uznana ani za odpłatną dostawę towarów ani za odpłatne świadczenie usług, jest czynnością nie mieszczącą się w zakresie przedmiotowym art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego, wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych.

Istotny jest więc związek między zakupami a działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany w sposób bezpośredni (np. zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) lub pośredni (koszty ogólne) z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka, celem pozyskania kapitału na potrzeby bieżącej działalności oraz rozwój firmy, dokonała emisji akcji poprzez wejście na giełdę. W związku z tą operacją poniosła szereg wydatków, np. koszty opłat notarialnych, sądowych, koszty reklamy, koszty przygotowania prospektu emisyjnego czy koszty usług doradczych. Środki uzyskane z emisji przeznaczone są na finansowanie podstawowej działalności Spółki - produkcji i sprzedaży mebli stomatologicznych, opodatkowanej stawką podatku 22%. W szczególności dotyczą inwestycji w jej majątek trwały (zakup maszyn, urządzeń i materiałów do produkcji mebli).

W rozpatrywanym przypadku - jak wskazano - emisja akcji (podwyższenie kapitału) realizowana jest w celu pozyskania przez Wnioskodawcę środków finansowych pomocnych w rozwijaniu własnej działalności gospodarczej. W tej sytuacji należy stwierdzić, iż emisja akcji ma związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, zatem i wydatki poniesione w tym celu - chociaż pośrednio - mają wpływ na realizowaną przez Spółkę sprzedaż, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (spełniając przesłanki z art. 86 ust. 1 ustawy).

Reasumując, Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z wydatkami poniesionymi w związku z emisją akcji w zakresie, w jakim wykorzystywane są one do wykonywania czynności opodatkowanych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl