ITPP1/443-847/10/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-847/10/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2010 r. (wpływ 31 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu energii elektrycznej wykorzystywanej zarówno dla celów mieszkaniowych, jak i prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu energii elektrycznej wykorzystywanej zarówno dla celów mieszkaniowych, jak i prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani gospodarstwo rolne o powierzchni 43 ha i z tego tytułu jest podatnikiem podatku od towarów i usług "na zasadach ogólnych". Do chwili obecnej nie rozliczał Pan podatku VAT z faktur dokumentujących zużycie energii elektrycznej. Powodem był brak informacji o sposobie przypisania ilości zużytej energii do gospodarstwa rolnego oraz wiedzy, czy można odliczyć podatek VAT od opłat podanych na fakturze, tj. przesyłowej stałej, abonamentowej za przestł i przejściowej. Wskazuje Pan iż nie posiada dodatkowego licznika energii, który pozwoliłby precyzyjnie określić zużycie energii. Licznik, który Pan posiada znajduje się w mieszkaniu. Prąd jest zużywany w mieszkaniu i dla celów gospodarstwa rolnego. Faktury wystawiane są na nazwisko podatnika. We wniosku przedstawił Pan szczegółowe rozliczenie poboru energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia i czasu ich pracy metodą szacunkową w rozliczeniu faktury przez 26 tygodni, wskazując równocześnie, iż zużycie energii jest różne, w różnych okresach rozliczeniowych, co zależy od czasu pracy urządzeń elektrycznych i sezonowości. Z wyliczeń tych wynika, iż zużycie energii elektrycznej dotyczącej mieszkania kształtuje się średnio na poziomie 19,93%, natomiast zużycie na cele gospodarstwa rolnego wynosi średnio 81,34%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Ile% podatku VAT może Pan odliczyć od zakupu energii elektrycznej zawartego w fakturze VAT dokumentującej nabycie energii elektrycznej zużytej do działalności rolniczej.

Powołując treść art. 86 ust. 1 i art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, stoi Pan na stanowisku, iż jest w stanie odrębnie określić kwotę podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Zatem uważa Pan, iż w oparciu o przedstawione w opisie stanu faktycznego wyliczenia, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabywaną energią elektryczną wykorzystywaną dla celów gospodarstwa rolnego w wysokości 80% (wliczając w to opłatę przesyłową stałą, abonamentową za przesył i przejściową).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast na podstawie art. 90 ust. 1 powołanej ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Na podstawie art. 90 ust. 2 wymienionej ustawy, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Z przytoczonych regulacji prawnych wynika zatem, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w prowadzonej działalności rolniczej zużywa Pan energię elektryczną. Licznik, który Pan posiada znajduje się w mieszkaniu, i dotyczy energii zużywanej w mieszkaniu i dla celów gospodarstwa rolnego. Faktury wystawiane są na nazwisko podatnika. We wniosku przedstawił Pan szczegółowe rozliczenie poboru energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia i czasu ich pracy metodą szacunkową w rozliczeniu faktury przez 26 tygodni, wskazując równocześnie, iż zużycie energii jest różne, w różnych okresach rozliczeniowych, co zależy od czasu pracy urządzeń elektrycznych i sezonowości.

Jeżeli zatem jest Pan w stanie przyporządkować zużywaną energię elektryczną dla celów wykonywanej działalności rolniczej, przysługuje Panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w takiej części, która jest związana z realizowaną sprzedażą opodatkowaną, zgodnie z generalną zasadą, wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, (tekst jedn.: w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego).

Końcowo podkreśla się, iż prawidłowe określenie wysokości procentowego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup energii elektrycznej związanego z realizowanymi czynnościami należy do podatnika, natomiast ocena prawidłowości przyjętych przez Pana rozwiązań może nastąpić jedynie w drodze przeprowadzonego postępowania podatkowego przez właściwy organ pierwszej instancji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl