ITPP1/443-83/14/MS - Prawo rolnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nakładów ponoszonych na ukończenie hali przeznaczonej na przechowanie zbóż, użytkowanej na podstawie umowy użyczenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-83/14/MS Prawo rolnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nakładów ponoszonych na ukończenie hali przeznaczonej na przechowanie zbóż, użytkowanej na podstawie umowy użyczenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2014 r. (data wpływu 24 stycznia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 17 kwietnia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków inwestycyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 17 kwietnia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków inwestycyjnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pan rolnikiem - "płatnikiem" podatku VAT. Od 3 lat prowadzi Pan gospodarstwo rolne, w ramach którego zajmuje się Pan produkcją roślinną zbóż, rzepaku oraz wierzby mandżurskiej. W 2013 r. Pana dziadek - rolnik ryczałtowy - rozpoczął na podstawie pozwolenia na budowę na swojej działce budowę hali do przechowywania zboża. W styczniu 2014 r. przedmiotową halę użyczył dla Pana do przechowywania zbóż i wierzby i zaproponował aby to Pan dokończył budowę hali poprzez wykonanie pokrycia dachu, położenie tynków, wykonie elewacji, wykończenie wewnątrz ("elektryka" itp.).

Wskazał Pan, że jest jedynym jego wnukiem i po przejściu na emeryturę całe gospodarstwo dziadka (łącznie z budynkami) zostanie przepisane na Pana.

Po zawarciu umowy użyczenia ponosił Pan wydatki związane z dokończeniem budowy tej hali. Ponoszone wydatki mają związek ze sprzedażą opodatkowaną.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku gdy zawarł Pan z dziadkiem umowę użyczenia hali, w chwili kontynuowania jej budowy przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT od nakładów ponoszonych na dokończenie tej inwestycji.

Zdaniem Wnioskodawcy, w chwili kontynuowania budowy hali produkcyjnej możliwe jest zawarcie umowy użyczenia i dokonywanie na Pana gospodarstwo rolne zakupów związanych z kontynuowaniem budowy tej hali oraz odliczanie podatku VAT od tych zakupów.

Zatem w związku z zawarciem umowy użyczenia hali produkcyjnej i kontynuowaniem przez Pana jej budowy, przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od ponoszonych wydatków związanych z budową hali.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego wyrażona jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy - w brzmieniu do dnia 31 grudnia 2013 r. - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

* z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Stosownie natomiast do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy - w brzmieniu od dnia 1 stycznia 2014 r. - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Dokumentem uprawniającym do odliczenia jest faktura, otrzymana przez podatnika z tytułu nabycia przez niego towarów bądź usług.

Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione lub niepodlegające opodatkowaniu, są w podobnej sytuacji, jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu. Przy czym przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia.

Należy zauważyć, że ustawodawca przewidział sytuacje, których wystąpienie wyłącza możliwość obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego albo zwrotu podatku naliczonego. Sytuacje takie zostały wskazane w art. 88 ustawy o VAT.

Zauważyć też należy, że stosownie do art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121), przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Jeżeli umowa nie określa sposobu używania rzeczy, biorący może rzeczy używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu. Bez zgody użyczającego biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania. (art. 712 Kodeksu cywilnego).

Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia (art. 713 Kodeksu cywilnego).

Wskazać należy, że istotnymi cechami tej umowy są zatem dwa elementy: oddanie rzeczy do używanie na pewien czas oraz nieodpłatność. Przedmiotem użyczenia mogą być rzeczy oraz ich części składowe, zarówno rzeczy ruchome jak i nieruchomości. Przedmiotem użyczenia nie mogą być pieniądze jako środek płatniczy (wtedy jest to umowa pożyczki). Kodeks cywilny nie określa żadnych wymogów co do zawarcia umowy użyczenia (forma dowolna), ani jej treści (strony swobodnie je kształtują).

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Prowadzi Pan gospodarstwo rolne, w ramach którego zajmuje się produkcją roślinną zbóż, rzepaku oraz wierzby mandżurskiej. W 2013 r. Pana dziadek (rolnik ryczałtowy) rozpoczął na swojej działce budowę hali do przechowywania zboża, którą miała być częściowo użyczana dla Pana. W styczniu 2014 r. otrzymał Pan od dziadka propozycję zawarcia umowy użyczenia i dokończenia przez Pana budowy hali. W związku z kontynuowaniem budowy hali będzie ponosił Pan wydatki, których będzie nabywcą. Na tym tle powziął Pan wątpliwości dotyczące prawa do odliczenia od wydatków związanych z budową hali produkcyjnej po zawarciu z dziadkiem umowy użyczenia.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, iż zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wobec powyższego, mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz przywołane powyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że w związku z zawarciem umowy użyczenia dotyczącej nieruchomości położonej na gruncie stanowiącym własność Pana dziadka, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT będzie miał Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z dokończeniem budowy hali produkcyjnej, w zakresie w jakim ponoszone wydatki służyć będą Panu do wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, przy założeniu, że nie zachodzą wyłączenia tego prawa, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl