ITPP1/443-80/07/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 października 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-80/07/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pańskie stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2007 r. (data wpływu 30 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu nabytego w drodze spadkobrania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2007 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu nabytego w drodze spadkobrania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W roku 1985 nabył Pan wraz z małżonką, na zasadzie wspólności małżeńskiej, nieruchomość rolną. W roku 2004 dokonano podziału geodezyjnego, w wyniku czego utworzono 10 działek. W planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne z rzemiosłem i usługami. Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług. Zastrzega Pan, że w zakres działalności gospodarczej nie wchodzi obrót nieruchomościami. Jest Pan również współwłaścicielem innych nieruchomości nabytych w drodze spadkobrania. Nieruchomości te nie były związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Trzy działki o numerach (...), (...), (...) zostały już zbyte. Obecnie jako współwłaściciel 1/3 nieruchomości (łącznie 7 działek) nabytej w drodze spadkobrania, zamierza Pan dokonać sprzedaży udziału.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy sprzedaż działki powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Czy cena powinna zawierać podatek od towarów i usług.

Uważa Pan, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadkobrania nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Argumentuje Pan, że w świetle przepisów ustawy o VAT, VI Dyrektywy i orzeczeń polskich sądów administracyjnych oraz orzeczeń ETS, nie można uznać, że z tytułu sprzedaży stanie się Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. Uważa Pan, mając na względzie orzecznictwo oraz obowiązujący stan prawny, że poprzez sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład majątku prywatnego nie stanie się podatnikiem w myśl definicji zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT Nie będzie to również działalnością gospodarczą określoną w art. 15 ust. 2. Pańskim zdaniem podobne stanowisko wyrażone zostało w piśmiennictwie. Podnosi Pan, że ustawodawca wyraźnie powiązał pojecie podatnika z pojęciem działalności gospodarczej. Z kolei kryterium działalności gospodarczej wyklucza z grona podatników VAT osoby fizyczne nieprowadzące takiej działalności, nawet jeżeli dokonują dostawy. Wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, jeżeli została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Tym samym zastosowanie przez ustawodawcę kryterium działalności gospodarczej wyklucza z grona podatników osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościam, nawet jeśli dokonują dostawy towarów. Mając na uwadze powyższe, zamierzona sprzedaż nie będzie miała charakteru działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a Pan z tego tytułu nie uzyska statusu podatnika tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Stosownie do treści art. 15 ust. 1 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Dalej, w ust. 2 ustawodawca określił, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle przytoczonych przepisów zauważyć należy, iż status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży gruntu jest podatnikiem podatku od towarów i usług, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów wskazanej wyżej ustawy. Zgodnie z przedstawionym opisem nabycie gruntu w drodze spadku i jego późniejsza sprzedaż nie ma charakteru działalności gospodarczej, nie wystąpi Pan w charakterze handlowca, majątek nie został nabyty w celu odsprzedaży, dostawa nie będzie miała charakteru zorganizowanego. W stosunku do gruntu nabytego w drodze spadkobrania nie podjął Pan działań, które można traktować jako działalności gospodarczą w rozumieniu legalnej definicji zawartej w ustawie o VAT.

Wobec powyższego, w zakresie dostawy gruntu nabytego w drodze spadkobrania, sprzedaż udziału nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a cena nie powinna zawierać podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl