ITPP1/443-78A/08/KM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-78A/08/KM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2008 r. (data wpływu 24 stycznia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności podziału majątku po zniesieniu małżeńskiej wspólności ustawowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem doręczonym osobiście dnia 13 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności podziału majątku po zniesieniu małżeńskiej wspólności ustawowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan jednym z trzech wspólników spółki jawnej. Wspólnikiem jest także żona, z którą pozostaje Pan w małżeńskiej majątkowej współwłasności ustawowej. Udziały w spółce objęte są współwłasnością łączną wynikająca z ustawowego majątkowego ustroju małżeńskiego. Relacje osobiste między Panem a żoną wymuszają zniesienie wspólności majątkowej i rezygnację Wnioskodawcy z udziału w spółce. Zniesienie małżeńskiej współwłasności majątkowej i podziału majątku potwierdzony zostanie aktem notarialnym. W wyniku podziału majątku żona otrzymałaby m.in. udział w spółce o łącznej wartości odpowiadającej jej udziałowi w majątku wspólnym, natomiast Pan - rekompensatę finansową w postaci czterech lokali mieszkalnych stanowiących odrębną własność o łącznej wartości odpowiadającej udziałowi Wnioskodawcy w majątku wspólnym.

W stosunku do towarów, które ma Pan otrzymać nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Po wystąpieniu ze spółki jawnej zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą na swoje imię z wykorzystaniem środków uzyskanych w wyniku podziału majątku.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 10 marca 2008 r. podano, iż nie otrzyma Pan samochodu, będącego środkiem trwałym w spółce, wskazując jednocześnie, że przedmiotowe lokale mieszkalne, które miałby otrzymać w wyniku podziału majątku, nigdy nie należały do spółki jawnej, nie były jej środkami trwałymi, nie były przez spółkę wykorzystywane, natomiast - stanowiąc własność małżeńską - były wynajmowane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podział majątku po umowie o zniesieniu małżeńskiej wspólności ustawowej w opisanych wyżej okolicznościach będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług i czy w tej sytuacji zajdzie konieczność korekty podatku naliczonego w podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy otrzymanie majątku w wyniku zniesienia małżeńskiej wspólności ustawowej i podziału majątku wspólnego nie stanowi odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług, zatem w tej sytuacji nie dojdzie do opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zasadnicze znaczenie mają bowiem przepisy art. 15 ust. 1 i 2 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Opodatkowaniu zatem podlegają tylko takie czynności, które wykonywane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w okolicznościach wskazujących na zamiar częstego ich wykonywania.

Zdaniem Wnioskodawcy według art. 86 ust. 1 ustawy prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego możliwe jest, co do zasady, gdy istnieje związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi, zatem skoro do otrzymanych towarów nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku naliczonego, nie zajdzie potrzeba korekty tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z kolei stosownie do art. 7 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Ze stanu przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca nabył wraz z żoną na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej cztery lokale mieszkalne, które były wynajmowane. Obecnie małżonkowie planują - umową zawartą w formie aktu notarialnego-ustanowić rozdzielność majątkową. W konsekwencji tej czynności ma nastąpić podział majątku, co spowoduje, że żona otrzymałaby m.in. udziały w spółce o łącznej wartości odpowiadającej jej udziałowi w majątku wspólnym, Pan natomiast otrzymałby jako rekompensatę - stanowiące odrębną własność cztery lokale mieszkalne, o łącznej wartości odpowiadającej udziałowi Wnioskodawcy w majątku wspólnym. Zatem stanie się Pan jedynym właścicielem przedmiotowych lokali wykorzystując je w ramach prowadzonej później jako osoba fizyczna, działalności gospodarczej.

Jednocześnie wskazać należy, że majątek spółki jawnej nie jest wspólnym majątkiem wspólników, ale własnym majątkiem spółki. Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Przyznanie spółce jawnej podmiotowości prawnej (art. 8 k.s.h.) oraz usytuowanie art. 28 w rozdziale 2 zatytułowanym "Stosunek do osób trzecich" przesądza o odrębności majątku spółki od majątku wspólników.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe odnosi się wyłącznie do majątku osobistego wspólników, w stosunku do którego nie przysługiwało - jak wskazano - prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zatem podział majątku w wyniku zniesienia małżeńskiej wspólności ustawowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tym samym nie znajdują zastosowania przepisy dotyczące korekty podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl