ITPP1/443-758/13/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 października 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-758/13/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2013 r. (data wpływu 31 lipca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 22 października 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia limitu obrotu, uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego dla rozpoczynającego działalność gospodarczą w roku 2012 oraz podstawy prawnej do stosowania tego limitu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 22 października 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia limitu obrotu, uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego dla rozpoczynającego działalność gospodarczą w roku 2012 oraz podstawy prawnej do stosowania tego limitu.

W złożonym wniosku i uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą od dnia 3 stycznia 2012 r. - data rozpoczęcia działalności zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej. Rodzaj działalności: roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych (PKD 4120Z). Forma opodatkowania - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej korzystał Pan z podmiotowego zwolnienia od podatku do dnia przekroczenia obrotu (listopad 2012 r.). Pierwotnie przeoczył Pan ten termin. Jednak w czerwcu 2013 r. złożył Pan odpowiednie dokumenty korygujące: VAT-R, VAT-7 za miesiące listopad i grudzień 2012 r. i uiścił należny podatek wraz z odsetkami. Ponieważ pierwszy rachunek za usługę budowlaną wystawił Pan w maju 2012 r. Urząd Skarbowy zakwestionował sposób wyliczenia limitu, po przekroczeniu którego utracił Pan prawo do zwolnienia od podatku. Pracownicy Urzędu poinformowali Pana telefonicznie, że powinien złożyć dodatkowe deklaracje za okresy wcześniejsze i dopłacić należy podatek. Swoje stanowisko uzasadnili tym, że limit obrotu dla rozpoczynających działalność gospodarczą liczy się w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, czyli w proporcji od 16 maja 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.

W uzupełnieniu do wniosku wskazał Pan, że pierwsze czynności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą podjął Pan już w styczniu 2012 r., tj.: zakup sprzętu (narzędzia budowlane, zagęszczarka, młot, piła niwelator, betoniarka, rusztowania). Od stycznia rozpoczął Pan również czynności związane z nawiązaniem kontaktów z potencjalnymi klientami, poszukiwał Pan odbiorców usług. W tym okresie ponosił Pan koszty związane z dojazdem do klientów w celu oferowania swoich usług i uzgodnienia warunków umów. W efekcie w dniu 7 kwietnia 2012 r. doszło do podpisania pierwszej umowy o wykonanie usług budowlanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaki limit uprawnia Pana do zastosowania zwolnienia podmiotowego w roku 2012.

Pana zdaniem, zgodnie z treścią art. 113 ust. 1 ustawy, limit ten liczony jest w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, czyli od 3 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy, dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

W myśl art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Jak stanowi art. 96 ust. 3 ww. ustawy, podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Zgodnie z przepisem art. 96 ust. 4 ww. ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

Stosownie do art. 96 ust. 5 ww. ustawy, jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

1.

przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-13 oraz art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;

2.

przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;

3.

przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 113 ust. 1, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia;

4.

przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9.

Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Ponadto w myśl art. 113 ust. 1 cyt. ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W myśl art. 113 ust. 2 cyt. ustawy, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Z art. 113 ust. 5 ww. ustawy wynika, że jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę (...).

Stosownie do art. 113 ust. 9 ustawy, podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu pierwszym, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości. Przepis ust. 5 zdanie trzecie stosuje się odpowiednio. - art. 113 ust. 10 ustawy.

Dla określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy istotny jest zatem dzień, w którym rozpoczęto prowadzenie działalności gospodarczej.

W konsekwencji kwotę uprawniającą do zwolnienia należy obliczać według wzoru: liczba dni pozostających do końca roku od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej w roku 2012 x 150.000/liczba dni w roku. Tak więc przysługiwał Panu limit obrotu liczony proporcjonalnie od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w roku 2012.

W przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy nie podlegają wpisowi do KRS, lecz do ewidencji działalności gospodarczej za moment rozpoczęcia działalności należy przyjąć datę faktycznego wykonania pierwszej czynności (np. zakupu) związanej z prowadzoną działalnością.

Przenosząc powyższe przepisy na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że skoro pierwsze zakupy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonał Pan w styczniu 2012 r., za datę rozpoczęcia działalności należy przyjąć w Pana przypadku dzień dokonania pierwszych zakupów. Zatem jeżeli był to dzień 3 stycznia 2012 r., to aby ustalić limit, uprawniający do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, powinien Pan posłużyć się wzorem: liczba dni pozostających do końca roku od dnia rozpoczęcia działalności gospodarcze, czyli od 3 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. (jeżeli w tym dniu faktycznie podjęta została pierwsza czynność, związana z prowadzoną działalnością) x 150.000/liczba dni w roku. Zgodnie z tym wzorem limit obrotu od daty rozpoczęcia przez Pana działalności gospodarczej w roku 2012 r., tj. od dnia 3 stycznia 2012 r. wynosi 148.770 zł (363 x 150.000/366). Mając na uwadze treść art. 113 ust. 10 ustawy, w momencie przekroczenia w trakcie roku podatkowego ww. kwoty, utraci Pan prawo do zwolnienia podmiotowego.

Należy zatem podzielić Pana stanowisko, zgodnie z którym limit proporcji uprawniający do zastosowania zwolnienia podmiotowego należy liczyć od momentu dokonania pierwszych zakupów związanych z działalnością gospodarczą. Niemniej jednak z uwagi na powołaną przez Pana w uzasadnieniu stanowiska podstawę prawną (art. 113 ust. 1 ustawy), stanowisko przedstawione we wniosku należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl