ITPP1/443-755/10/AP - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem materiałów i usług służących do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 października 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-755/10/AP Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem materiałów i usług służących do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2010 r. (data wpływu 3 sierpnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą: NZOZ - Laboratorium Analityczne i świadczy wyłącznie usługi związane z ochroną zdrowia ludzkiego, polegające na wykonywaniu analitycznych badań laboratoryjnych krwi i moczu. Usługi te zwolnione są od podatku od towarów i usług. Realizuje Pani projekt unijny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. W związku z realizowanym projektem, dokonała Pani zakupu materiałów i usług remontowo-budowlanych oraz analizatora - stanowiących środki trwałe jednostki. Koszty nabycia wymienionych środków trwałych są ponoszone i ewidencjonowane w kwotach brutto. Podatek od towarów i usług naliczony przy nabyciu towarów i usług został ujęty jako koszt kwalifikowany projektu unijnego. Nie dokonała Pani zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w zaistniałym stanie faktycznym i prawnym prowadzonej działalności gospodarczej, nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Pani zdaniem nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, co wynika bezpośrednio z przepisów art. 86 ust. 1 powołanej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadząc Laboratorium analityczne świadczy Pani wyłącznie usługi związane z ochroną zdrowia ludzkiego, polegające na wykonywaniu analitycznych badań laboratoryjnych krwi i moczu, które jak wskazano, są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zatem, o ile świadczy Pani czynności związane z ochroną zdrowia ludzkiego, zwolnione od podatku od towarów i usług, to nie ma Pani możliwości odzyskania podatku od towarów i usług od poniesionych wydatków w ramach świadczonych usług.

Wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

W niniejszej interpretacji nie rozstrzygano kwestii czy wykonywane przez Panią usługi korzystają ze zwolnienia przedmiotowego, gdyż nie było to przedmiotem zapytania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl