ITPP1/443-726/11/JJ - Określenie stawki podatku VAT właściwej dla sprzedaży gruntu stanowiącego zurbanizowane tereny niezabudowane, oznaczonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usług niekolidujących z funkcją mieszkaniową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-726/11/JJ Określenie stawki podatku VAT właściwej dla sprzedaży gruntu stanowiącego zurbanizowane tereny niezabudowane, oznaczonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usług niekolidujących z funkcją mieszkaniową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2011 r. (data wpływu 25 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu niezabudowanego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2011 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu niezabudowanego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 17 maja 2011 r. zawarł Pan "przed notariuszem" przedwstępną umowę sprzedaży działki niezabudowanej nr 355. Działkę zakupił Pan w dniu 31 grudnia 2002 r. od Agencji Mienia Wojskowego do prowadzonej działalności gospodarczej, przy zakupie nie został naliczony podatek VAT. "Przed notariuszem" oświadczył Pan, iż sprzedaż działki niezabudowanej podlega ustawie o podatku od towarów i usług, w związku z czym naliczył podatek VAT w stawce 23% w fakturze zaliczkowej. Z tym stanowiskiem nie zgadzają się nabywcy i został Pan zobowiązany do wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż działki niezabudowanej stanowiącej zurbanizowane tereny niezabudowane, dla której zgodnie z wypisem planu zagospodarowania przestrzennego Gminy z dnia 20 kwietnia 2011 r., działka nr 355 znajduje się na terenie oznaczonym jako: - teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usług nie kolidujących z funkcją mieszkaniową, słusznie zastosował Pan podstawową stawkę VAT (23%).

Przedstawiając własne stanowisko wskazuje Pan, iż zastosował podstawową stawkę VAT na sprzedaż działki niezabudowanej pomimo zakupu jej bez naliczonego VAT. Zapoznał się Pan z przepisami i interpretacjami podatkowymi, które wskazują, iż należy się kierować statusem działki określonym w studium zagospodarowania przestrzennego gminy. Zgodne z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 stycznia 2001 r. (sygn. akt I FPS 8/10), transakcja jest zwolniona od podatku VAT dla niezabudowanej działki sklasyfikowanej w ewidencji gruntów jako rolna, położona na terenie nieobjętym planem zagospodarowania przestrzennego. W przedmiotowym przypadku istnieje wpis w planie zagospodarowania przestrzennego - "teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej" i w związku z powyższym naliczył Pan stawkę VAT w wysokości 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z kolei stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu, ale tylko taka, która wykonana jest przez podmiot, który w związku z jej realizacją występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Pojęcia "podatnik" i "działalność gospodarcza", na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały zdefiniowane w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnikami według zapisu art. 15 ust. 1 są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Zgodnie z treścią ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnika" te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność podlegającą opodatkowaniu jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W tym miejscu należy zauważyć, iż z dniem 1 stycznia 2011 r. zmianie uległy stawki podatku od towarów i usług. Zgodnie z brzmieniem obowiązującego od wskazanej daty art. 146a pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku do towarów i usług, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż w zamierza Pan dokonać dostawy działki niezabudowanej, nabytej od Agencji Mienia Wojskowego w 2002 r. dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, stanowiącej zurbanizowane tereny niezabudowane, która zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona jako teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usług nie kolidujących z funkcją mieszkaniową.

Analiza treści wniosku w odniesieniu do powołanych przepisów wskazuje, iż dokonywana przez Pana dostawa, jako czynność związana z wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, przy czym zastosowanie znajdzie stawka podstawowa, bowiem jak wskazano, działka ta, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod zabudowę, co wyłącza możliwość zastosowania zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl