ITPP1/443-677/11/TS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-677/11/TS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2011 r. (data wpływu 16 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na dostawę lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem przynależnym stanowiącym boks garażowy oraz z prawem do korzystania z miejsca postojowego znajdującego się na nieruchomości wspólnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na dostawę lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem przynależnym stanowiącym boks garażowy oraz z prawem do korzystania z miejsca postojowego znajdującego się na nieruchomości wspólnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia zamierza wybudować budynek mieszkalny wielorodzinny. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego budynek winien posiadać wskaźnik liczby lokali mieszkalnych do liczby miejsc parkingowych lub miejsc garażowych 1:1. W związku z powyższym miejsca postojowe zaprojektowano w podziemiach budynku jako wydzielone indywidualnie boksy garażowe oraz miejsca postojowe na powierzchni działki. Spółdzielnia zamierza dokonać sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z prawem do korzystania z miejsca parkingowego, znajdującego się na nieruchomości wspólnej oraz lokali mieszkalnych wraz z przynależnym boksem garażowym w podziemiach budynku, bez dodatkowo wyodrębnionych opłat (w cenie lokalu). Zgodnie z ustawą o własności lokali suma powierzchni lokalu mieszkalnego i garażu będzie stanowiła udział w nieruchomości wspólnej, natomiast nie będzie stanowić takiego udziału powierzchnia miejsca parkingowego. Na wtórnym rynku nieruchomości boksy garażowe jako przynależne do lokali mieszkalnych nie będą mogły stanowić odrębnego przedmiotu obrotu i jako takie zawsze będą sprzedawane wraz z lokalem mieszkalnym. Podobnie prawo do korzystania z miejsca parkingowego będzie zbywane wraz z lokalem mieszkalnym. Powierzchnia oferowanych do sprzedaży lokali mieszkalnych nie będzie przekraczała 150 m 2.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z miejsca parkingowego, znajdującego się na nieruchomości wspólnej oraz sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym boksem garażowym w podziemiach budynku, bez dodatkowo wyodrębnionych opłat (w cenie lokalu), powinna być opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 8%.

Spółdzielnia wskazała, iż zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów z 2008 r. (sygn. DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82) przez zasoby mieszkaniowe należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań, jak również ułatwiające dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie i administrowanie. W skład tak rozumianych zasobów mieszkaniowych wchodzą pomieszczenia określane w ustawie o własności lokali jako tzw. pomieszczenia przynależne: piwnice, strychy, garaże. Zasobami mieszkaniowymi objęta jest również tzw. nieruchomość wspólna, którą zgodnie z ustawą o własności lokali stanowi grunt oraz część budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali mieszkalnych. Do zasobów mieszkaniowych zaliczają się m.in. parkingi przed budynkami mieszkalnymi. Zgodnie z ww. interpretacją garaże oraz stanowiska parkingowe nie są uznawane za lokale użytkowe. Na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług do dostawy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym od dnia 1 stycznia 2011 r. stosuje się stawkę podatku VAT 8%. Zdaniem Spółdzielni, powyższe oznacza, że dostawa nowo wybudowanych lokali mieszkalnych o powierzchni poniżej 150 m 2, których integralną część będzie stanowiło przynależne pomieszczenie garażowe w podziemiach budynku lub prawo do korzystania z miejsca parkingowego przed budynkiem na nieruchomości wspólnej, stanowi dostawę zasobów mieszkaniowych objętych społecznym programem mieszkaniowym, dla której zastosowanie będzie miała stawka podatku w wysokości 8%.

Stanowisko Spółdzielni potwierdza wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2011 r. sygn. akt I FSK 334/10.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl