ITPP1/443-669/10/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 października 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-669/10/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2010 r. (data wpływu 12 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nagród rzeczowych, upominków, pucharów, dyplomów i kwiatów, dokonanego w ramach zadań własnych Gminy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania nagród rzeczowych, upominków, pucharów, dyplomów i kwiatów, dokonanego w ramach zadań własnych Gminy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina Miejska, będąca podatnikiem podatku od towarów i usług, dokonuje nabycia upominków, pucharów, nagród rzeczowych, dyplomów i kwiatów, które wręczane są przez Burmistrza Miasta lub wyznaczonych pracowników z okazji świąt państwowych, zawodów sportowych, konkursów oraz upominków przekazywanych dla odwiedzających delegacji. Dokonywane zakupy dotyczą zadań własnych Gminy, w szczególności działań reprezentacyjnych i promocyjnych. Od nabycia ww. towarów Gmina nie odlicza podatku naliczonego, a przekazując je nie odprowadza podatku należnego. Gmina nie prowadzi również ewidencji osób obdarowanych, o której mowa w art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wszelkie zakupy związane z wykonywaniem zadań własnych, a przede wszystkim na cele reprezentacji i promocji Miasta, przekazywane nieodpłatnie w formie pucharów, upominków, nagród rzeczowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, aby darowizna towarów powodowała powstanie należnego podatku VAT muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:

* darowizna musi być dokonana na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, oraz

* podatnikowi musi służyć prawo do odliczeń od wydatków związanych z tą darowizną.

W ocenie Wnioskodawcy, aby darowizna towarów zobowiązywała Gminę do naliczenia podatku należnego, najpierw musi powstać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie przekazywanych towarów. Wynika to wprost z art. 7 ust. 2 ww. ustawy, który mówi, że podatnik musi przy darowiźnie naliczyć podatek VAT, jeśli go odliczył przy zakupie, aby zrównoważyć uprzednie prawo do odliczeń. W sytuacji Gminy nie jest możliwe odliczenie podatku VAT od zakupionych książek, pucharów i tym podobnych, gdyż nie służą one wykonywaniu czynności opodatkowanych, a tym samym nie rodzi to obowiązku naliczenia podatku należnego przy nieodpłatnym przekazaniu towarów.

Wnioskodawca wskazuje ponadto, że zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 2245, poz. 1799 z późn. zm.), zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własna odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Powołując się na treść art. 2 ust. 1, art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), Wnioskodawca uważa, że czynności przekazania ww. towarów przez Gminę są czynnościami związanymi z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W przekonaniu Wnioskodawcy, nie zostaje spełniony żaden z warunków powodujących powstanie podatku należnego i w tej sytuacji nie dotyczy Gminy obowiązek prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl