ITPP1/443-664/14/AP - Możliwość wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntów niezabudowanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 września 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-664/14/AP Możliwość wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntów niezabudowanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży gruntów niezabudowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów niezabudowanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Na mocy zawartej w formie aktu notarialnego umowy przekazania gospodarstwa rolnego Wnioskodawca nabył w dniu 12 stycznia 1987 r. nieodpłatnie od swoich rodziców, gospodarstwo rolne składające się z zabudowanej działki siedliskowej oraz kilku działek gruntów rolnych, w tym działkę nr 330 - wszystkie położone w obrębie geodezyjnym S., gmina P. Od dnia przekazania gospodarstwa do chwili obecnej Wnioskodawca nieprzerwanie prowadzi przedmiotowe gospodarstwo, które ma obszar 10,03 ha. Z tytułu prowadzenia działalności rolniczej Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, przy czym od września 2012 r. jest podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawca nie prowadził, nie prowadzi i nie zamierza prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej z użyciem w niej posiadanych nieruchomości rolnych. Grunty rolne nie były, nie są i nie planuje się ich udostępniać innym osobom do prowadzenia na nich pozarolniczej działalności gospodarczej. W dniu 6 grudnia 2006 r. Rada Gminy, w wyniku działania podjętego z urzędu, uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego fragmentu obrębu geodezyjnego S. Przedmiotowy plan określa przeznaczenie obszaru około 350 ha, z tego na cele zabudowy mieszkaniowej i usług przeznaczono w tym planie około 280 ha. Należąca do Wnioskodawcy działka nr 330 o pow. 1,63 ha znalazła się w obszarze, dla którego plan miejscowy określił przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługową. Z inicjatywy Wnioskodawcy, na mocy decyzji wójta gminy z dnia... działka nr 330 została podzielona na 16 mniejszych działek, z których 15 - przewidzianych jest do zabudowy, zaś jedna - stanowi część drogi wewnętrznej, mającej zapewnić dostęp do wszystkich wydzielonych działek budowlanych. Wnioskodawca w związku z dokonywanym podziałem nieruchomości nabywał usługi geodezyjne, jednak nabywając je nie zgłaszał żądania wystawienia faktury, gdyż nie identyfikował tych usług jako związanych ze swoimi czynnościami opodatkowanymi. Wydzielone działki nie są uzbrojone i ogrodzone. Wnioskodawca nie założył dla nowo wydzielonych działek odrębnych ksiąg wieczystych. Teren nie został formalnie wyłączony z produkcji rolnej Wnioskodawca nie podjął i nie planuje podejmować żadnych działań mających na celu podniesienie wartości działek, w szczególności ich uzbrojenia i ogrodzenia oraz utwardzenia drogi wewnętrznej. Wnioskodawca zamierza przekazać nieodpłatnie (darowizna) jedną lub dwie działki synowi, zaś pozostałe działki zamierza sprzedać. Zamiar sprzedaży Wnioskodawca planuje ogłosić publicznie, w sposób zwyczajowo przyjęty: ogłoszenia w internecie, zgłoszenie do biura nieruchomości, wywieszenie na tablicach ogłoszeń, itp.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy dokonując sprzedaży przedmiotowych działek Wnioskodawca będzie działał w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy opodatkowaniu - co zasady - podlega zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne zbycie towarów, przy czym zbycie nieodpłatne podlega opodatkowaniu przy spełnieniu warunków określonych w art. 7 ust. 2 ustawy. W niniejszej sprawie przekazanie synowi Wnioskodawcy, w drodze darowizny, 1 lub 2 działek nie będzie podlegało opodatkowaniu, gdyż Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku, co wynika z faktu, iż Wnioskodawca nabył gospodarstwo w czasie przed wprowadzaniem podatku od towarów i usług. Ta kwestia nie budzi wątpliwości i nie jest przedmiotem zapytania. Na gruncie zadanego zapytania istotne jest ustalenie, czy dokonując odpłatnego zbycia działek budowlanych Wnioskodawca będzie występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Zbycie działek budowlanych nie mieści się w ustawowo zdefiniowanym pojęciu "działalność rolnicza", więc fakt prowadzenia przez Wnioskodawcę działalności rolniczej pozostaje bez wpływu na obowiązki podatkowe z tytułu zbycia działek budowlanych. Wnioskodawca nie będzie podejmował żadnych aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami. Aktywność Wnioskodawcy ogranicza się wyłącznie do tych czynności, które są niezbędne do dokonania zbycia. Taki zakres działań mieści się w ramach zarządu majątkiem prywatnym, nie wypełniając znamion działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy. W szczególności, sprzedaż działek nie będzie działalnością handlową Wnioskodawcy, gdyż ani nie nabywał on nieruchomości z zamiarem późniejszej odsprzedaży, ani nie ponosił nakładów zmierzających do podniesienia wartości działek przeznaczonych do sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Artykuł 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w ust. 2 ww. artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy trudno uznać Wnioskodawcę za podatnika podatku od towarów i usług, w związku z planowaną sprzedażą niezabudowanych działek gruntu. Pomimo, iż grunt spełnia definicję towaru, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ustawy, to nie można uznać, że dokonując sprzedaży tego gruntu Wnioskodawca działać będzie w charakterze handlowca. Nabycie działek gruntu - jak wskazano - nie nastąpiło bowiem w celach zarobkowych. Wnioskodawca otrzymał niniejszą nieruchomość nieodpłatnie od rodziców. Nie wykorzystywał jej i nie zamierza wykorzystywać do prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto nie podjął i nie planuje podejmować żadnych działań mających na celu podniesienie wartości działek, w szczególności ich uzbrojenia i ogrodzenia oraz utwardzenia drogi wewnętrznej. W konsekwencji sprzedając nieruchomości gruntowe, Wnioskodawca korzystać będzie z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Zatem ww. czynności sprzedaży oznaczają działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. Wnioskodawca dokonywać będzie zbycia gruntu należącego do majątku prywatnego.

Reasumując należy stwierdzić - mając również na uwadze aktualne orzecznictwo sądowe - że sprzedaż nieruchomości gruntowej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest normatywnych przesłanek, aby uznać Pana za podatnika tego podatku.

Podkreślić należy, iż powyższe orzeczenie TSUE wyznacza aktualnie kierunki interpretacyjne i stanowi podstawę orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, np. NSA z dnia 18 października 2011 r. (sygn. akt I FSK 1536/10), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt I FSK 1658/11), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt. I FSK 1656/11) oraz WSA z dnia 1 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 670/11), z dnia 14 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 730/11), które zapadły na tle wyroku Trybunału.

Z powyższych wyroków wynika, że podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu na mniejsze działki, uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zabudowy, wykonywanie czynności marketingowych, świadczy o tym, że czynności te przybierają formę zawodową (profesjonalną). Z uwagi na fakt, iż z opisanego stanu faktycznego wynika, że nie wykonywał Pan takich zorganizowanych działań, sprzedaż działek gruntu, otrzymanych nieodpłatnie od rodziców, należących do Pana majątku prywatnego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl