ITPP1/443-659/08/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-659/08/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2008 r. (data wpływu 25 lipca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy lokali mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą, której jednym z przedmiotów jest kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. W dniu 9 stycznia 2007 r. zawarł Pan "przedwstępną umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego". Po zakupie zamierza Pan sprzedać ten lokal, przy czym sprzedaż ta może nastąpić w krótkim odstępie czasu od jego zakupu. W dniach 15 lutego 2007 r. oraz 15 marca 2007 r. zawarł Pan (jako współwłaściciel - udział we własności #189;) kolejne "przedwstępne umowy sprzedaży" dotyczące lokali mieszkalnych. Po ich zakupie zamierza Pan (jako współwłaściciel) dokonać ich sprzedaży, przy czym dostawa ta może nastąpić w krótkim odstępie czasu od daty dokonania zakupu. Lokale mieszkalne, które są przedmiotem powyższych umów stanowią towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu wniosku zawarto następujące informacje:

* transakcja sprzedaży lokali mieszkalnych, o których mowa we wniosku dokonywana będzie przez Pana we własnym imieniu i na własny rachunek,

* przedmiotowe lokale mają przeznaczenie wyłącznie na cele mieszkalne i nie będą zasiedlane lub zamieszkane po raz pierwszy,

* w związku z nabyciem nie będzie Panu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (lokale zostaną nabyte bez podatku VAT),

* w lokalach mieszkalnych, które są towarami używanymi, nie będą dokonywane żadne ulepszenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy transakcje sprzedaży lokali mieszkalnych zwolnione są od podatku od towarów i usług

.

2.

Czy znaczenie ma okres, w jakim zostaną one dokonane, czy owe transakcje dokonane w krótkim odstępie czasu od nabycia, nie zostaną potraktowane jako usługi pośrednictwa

.

Zdaniem Wnioskodawcy powyższe czynności nie będą rodziły obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego. Dodatkowo zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 zwalnia się dostawę towarów używanych. Przedmiotowe lokale w myśl art. 43 ust. 2 stanowią towar używany, albowiem od końca roku, w którym zakończono budowę minęło 5 lat. Ponadto przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie jest pośrednictwo, ale kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Wobec faktu, iż sprzedaż lokali nastąpi w krótkim okresie czasu od dnia zakupu, ma Pan wątpliwości, czy nie są to usługi pośrednictwa, które nie podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług (poz. 3 pkt 9 załącznika nr 4 załącznika do ustawy o podatku od towarów i usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy. Zgodnie z nim przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 powołanej ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

W myśl art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W omawianej sytuacji mamy do czynienia z lokalami mieszkalnymi.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z powyższych przepisów, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży części obiektów budownictwa mieszkaniowego, jeśli są one już zasiedlone lub zamieszkane oraz są przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Zatem, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie obiektu budownictwa mieszkaniowego lub jego części (lokalu mieszkalnego) przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Wydanie przedmiotowych obiektów nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Wówczas, jak wynika z przepisów ustawy, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, jeśli są one już zasiedlone lub zamieszkane oraz są przeznaczone na cele mieszkaniowe

Z przedstawionych przez Wnioskodawcę we wniosku okoliczności oraz analizy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż spełnione są wymogi zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy. Zatem dalsza odsprzedaż przedmiotowych lokali mieszkalnych, dokonana w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Bez znaczenia pozostaje czasookres, w którym zostaną zbyte opisane we wniosku lokale mieszkalne, bowiem przedmiotowych transakcji Wnioskodawca zamierza dokonać we własnym imieniu i na własny rachunek.

Jednocześnie należy wskazać iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z tym niniejsza interpretacja nie rozstrzyga o charakterze czynności cywilnoprawnych dokonywanych przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska Nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl