ITPP1/443-644a/09/KM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-644a/09/KM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2009 r. (data wpływu 13 lipca 2009 r.) uzupełnionym w dniach 23 września, 5 i 19 października 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki dla sprzedawanych detalicznie i przez dystrybutora wydawnictw - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2009 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniach 23 września, 5 i 19 października 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie stawki dla sprzedawanych detalicznie i przez dystrybutora wydawnictw.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (spółka cywilna) w dniu 10 stycznia 2009 r. rozpoczął działalność w zakresie wydawania książek drukiem. W ramach działalności przygotowywane są książki do druku (w tym pozyskanie praw do tekstu, prace redaktorskie, korektorskie, opracowanie graficzne, skład tekstu). Następnie na podstawie przygotowanych materiałów (wersja elektroniczna) zlecana jest usługa druku firmom zewnętrznym. Kolejnym krokiem jest dystrybucja, która odbywa się we własnym zakresie (np. podczas spotkań z autorem) oraz za pośrednictwem dystrybutora, który przejmuje na siebie rozprowadzenie powierzonego nakładu (hurtowo i detalicznie). Część nakładu podlega też rozdawaniu w celach promocyjnych (np. bibliotekom). Wydawane przez Wnioskodawcę książki opatrzone są znakiem ISBN "z puli przyznanej przez Bibliotekę".

Z tego powodu stawka podatku VAT na sprzedaż została określona jako 0%.

Zakres i forma współpracy z firmą dystrybucyjną przedstawia się następująco:

* na podstawie dokumentów WZ część nakładu trafia do dystrybutora;

* po zakończeniu okresu rozliczeniowego tj. miesiąca kalendarzowego, dystrybutor w terminie do 15-tego dnia miesiąca następnego, informuje Wnioskodawcę (wydawcę) o ilości sprzedanych egzemplarzy w miesięcznym okresie rozliczeniowym,

* na podstawie przesłanego rozliczenia Wnioskodawca wystawia fakturę VAT dystrybutorowi za ilość faktycznie sprzedanych egzemplarzy za cenę ustaloną w umowie,

* niesprzedany nakład znajduje się u dystrybutora, który w tym zakresie pełni funkcje magazynu zewnętrznego dla Wnioskodawcy.

Wskazano, iż na fakturze jako data wystawienia widnieje data faktycznego wystawienia faktury w miesiącu, w którym otrzymano informację, ile egzemplarzy dystrybutor sprzedał oraz data sprzedaży, będąca datą poprzedniego miesiąca, gdyż dystrybutor poinformował o stanie "historycznym" (tzn. w miesiącu bieżącym informacja o sprzedaży za miesiąc poprzedni).

Przykładowo na podstawie otrzymanej 15-tego maja 2009 r. informacji o sprzedaży 100 sztuk egzemplarzy w kwietniu 2009 r. wystawiono dystrybutorowi fakturę (jest to faktura sprzedaży Wnioskodawcy) za 100 sztuk z datą wystawienia 15 maja 2009 r., a datą sprzedaży - miesiąc kwiecień 2009 r. i adekwatnie do stanów podanych na fakturze: "do VAT" wykazano tę fakturę w miesiącu jej wystawienia, a do przychodów w miesiącu sprzedaży.

W uzupełnieniu wniosku wskazano m.in., iż sprzedawane książki mieszczą się w grupowaniu 22.11.10 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (książki drukowane), w tym grupa oznaczona symbolem ISBN "z puli przyznawanej przez Bibliotekę".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowo zastosowano stawkę 0% VAT do sprzedawanych detalicznie i przez dystrybutora wydawnictw opatrzonych znakiem ISBN.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosowana stawka 0% dla wydawnictw opatrzonych znakiem ISBN z puli przyznanej przez Bibliotekę jest prawidłowa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 powołanej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich część, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 wskazanej ustawy - wynosi 22%, jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

I tak, stosownie do art. 41 ust. 2 dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 ww. ustawy. Pod pozycją 48 załącznika wymieniono towary sklasyfikowane w PKWiU pod pozycją ex 22.11 tj. książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym, lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek.

Stosownie zaś do zapisu zawartego w § 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

a.

książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, (...).

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, przedmiotem sprzedaży detalicznej prowadzonej przez Wnioskodawcę, a także za pośrednictwem dystrybutora są książki posiadające numery ISBN "z puli przyznanej przez Bibliotekę Narodową", które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 22.11.10 (książki drukowane).

A zatem dostawa książek oznaczonych stosownym symbolem ISBN oraz zaklasyfikowanych w PKWiU 22.11.10 podlega opodatkowaniu obniżoną do wysokości 0% stawką podatku, na podstawie § 9 ust. 1 pkt 10a ww. rozporządzenia.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług. Zatem tut. organ podatkowy nie dokonywał oceny poprawności przedstawionych przez Wnioskodawcę klasyfikacji statystycznych. W związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono przy założeniu, że podana klasyfikacja jest prawidłowa.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl