ITPP1/443-628/09/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 września 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-628/09/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2009 r. (data wpływu 8 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 10 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodu ciężarowego w leasingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodu ciężarowego w leasingu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność deweloperską. W ramach ww. działalności Spółka wykorzystuje leasingowany samochód ciężarowy Land Rover Discovery o dopuszczalnej ładowności 735 kg. Dopuszczalna ładowność i rodzaj pojazdu (pojazd ciężarowy) wynika z zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym, specyfikacji przedmiotu leasingu i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Samochód użytkowany jest w związku z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, w szczególności do dojazdów na tereny budów, na spotkania z kontrahentami i klientami Spółki, do urzędów, banków i innych instytucji.

W dniu 10 września 2009 r., uzupełniono wniosek poprzez wskazanie, iż ww. samochód dostarczony został Spółce w dniu 13 grudnia 2006 r., zaś zaświadczenie, o którym mowa powyżej, spełnia wymogi wskazane w treści art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatek VAT naliczony przy zakupie paliwa, które zostanie wykorzystane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, może być odliczony od kwoty podatku należnego, jaki ma zapłacić podatnik, tj. czy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodu ciężarowego o dopuszczalnej ładowności 735 kg (jeśli rodzaj pojazdu i jego dopuszczalna ładowność wynikają z zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym, adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i umowy leasingu).

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek od towarów i usług naliczony przy zakupie paliwa, które zostanie wykorzystane do czynności opodatkowanych VAT (w tym przypadku na dojazd na tereny budów, spotkania z kontrahentami, do banków i innych instytucji) może być odliczony od kwoty podatku należnego, jaki ma zapłacić podatnik, tj. podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodu ciężarowego o dopuszczalnej ładowności 735 kg, jeśli rodzaj pojazdu i jego dopuszczalna ładowność wynikają z zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym, adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i umowy leasingu.

Powołując się na treść art. 86 ust. 1 i art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 3 kwietnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Kr 147/09), Wnioskodawca uważa, iż samochód, którego dotyczy wniosek jest samochodem ciężarowym o dopuszczalnej ładowności 735 kg, co znajduje swoje potwierdzenie w ww. zaświadczeniu, adnotacji w dowodzie rejestracyjnym i umowie leasingu. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, samochód ten spełnia wymogi jakie obowiązywały na gruncie poprzedniej ustawy - z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - wobec czego Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie paliwa do leasingowanego samochodu ciężarowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Stosownie natomiast do postanowień art. 86 ust. 3 powołanej ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Jednocześnie, z zapisów art. 86 ust. 4 cyt. ustawy wynika, iż przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy:

1.

pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

2.

pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

3.

pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

4.

pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

5.

pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy tj.: agregat elektryczny/spawalniczy, bankowóz, do prac wiertniczych, koparka, koparkospycharka, ładowarka, oczyszczanie dróg, podnośnik do prac konserwacyjno - montażowych, pomoc drogowa, zimowego utrzymania dróg, żuraw samochodowy;

6.

pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

7.

przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a.

odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b.

oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

W myśl art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ww. art. 86 ust. 4 pkt 1 - 4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Stosownie do treści art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Z okoliczności sprawy wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje od dnia 13 grudnia 2006 r., leasingowany samochód ciężarowy marki Land Rover Discovery o dopuszczalnej ładowności 735 kg. Dopuszczalna ładowność i rodzaj pojazdu (pojazd ciężarowy) wynika z zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym, specyfikacji przedmiotu leasingu i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Zaświadczenie spełnia wymogi, o których mowa w przepisie art. 86 ust. 5 ustawy. Samochód użytkowany jest w związku z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, w szczególności służy do dojazdów na tereny budów, na spotkania z kontrahentami i klientami Spółki, do urzędów, banków i innych instytucji.

Reasumując, stwierdzić należy, iż Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach potwierdzających zakup paliwa służącego do napędu samochodu ciężarowego marki Land Rover Discovery w leasingu, który spełnia wymagania przewidziane dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy, co zostało potwierdzone na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy oraz stosowną adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, o ile towary te będą wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych i nie zajdą przesłanki wykluczające to prawo, określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl