ITPP1/443-611C/07/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-611C/07/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2007 r. (data wpływu 12 listopada 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 grudnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania korekty wystawionych faktur dokumentujących oddanie w wieczyste użytkowanie gruntu w sytuacji, kiedy wygaśnie wieczyste użytkowanie np. na skutek złożenia przez nabywcę po 3-letnim okresie użytkowania wieczystego wniosku o wykup nieruchomości lub przekształcenie jej na własność - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 14 grudnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania korekty wystawionych faktur dokumentujących oddanie w wieczyste użytkowanie gruntu w sytuacji, kiedy wygaśnie wieczyste użytkowa np. na skutek złożenia przez nabywcę po 3 letnim okresie użytkowania wieczystego wniosku o wykup nieruchomości lub przekształcenie jej na własność.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina zajmuje się obecnie przygotowaniem do oddania w drodze przetargu w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat nieruchomości gruntowej, z przeznaczeniem na cele zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego tj. komercyjne. W myśl ustawy o gospodarce nieruchomościami oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje na podstawie umowy (zawieranej w formie aktu notarialnego), zgodnie z którą pobiera się pierwszą opłatę oraz opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego gruntu. Ustalone stawki procentowe pierwszej opłaty i kolejnych 98 opłat rocznych wynoszą odpowiednio 25% i 3% ceny gruntu ustalonej w przetargu. Opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania ustala się wg stawki procentowej od ceny nieruchomości gruntowej, zależnego od wartości tej nieruchomości. Zgodnie z zawartą umową, nabywca zobowiązany będzie kolejne opłaty roczne wnosić, przez cały okres użytkowania wieczystego, na konto Gminy, z góry za dany rok, w terminie do 31 marca każdego roku (z możliwością zmiany terminu ich wpłaty zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami). Czynność oddania nieruchomości w wieczyste użytkowanie następuje w dniu wpisu do księgi wieczystej. Wpis dokonywany jest na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Pierwsza opłata za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste podlega wpłacie jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Następnie po np. trzyletnim okresie użytkowania wieczystego złożony zostaje wniosek o wykup nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania wieczystego lub przekształcenie jej na własność.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jak należy postąpić w sytuacji, kiedy wygaśnie użytkowanie wieczyste np. na skutek złożenia przykładowo po trzyletnim okresie użytkowania wieczystego, wniosku o wykup tej nieruchomości lub przekształcenie jej na własność, czy Gmina powinna wówczas skorygować pierwotnie wystawioną fakturę VAT, w której wykazany został podatek VAT dotyczący kolejnych 98 opłat rocznych (za cały okres użytkowania wieczystego).

Zdaniem Wnioskodawcy po realizacji wniosku nabywcy Gmina będzie zobowiązana do skorygowania wcześniej wystawionej faktury, w której wykazany został podatek VAT dotyczący kolejnych opłat rocznych (za faktyczny czas trwania użytkowania wieczystego).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ustawodawca przez towary rozumie rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 cyt. ustawy.

W myśl uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 r. (sygn. I FPS 1/06) również oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej należy traktować jako dostawę towarów. Sąd stwierdził, iż należy mieć na uwadze szerokie ekonomiczne, a nie cywilistyczne pojęcie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także uwzględniając fakt, że definicja towaru, zawarta w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i obejmuje grunty, należy opowiedzieć się za stanowiskiem, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 tej ustawy, a nie świadczenie usług, do którego odnosi się art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

W świetle art. 29 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Na podstawie art. 29 ust. 4 cyt. ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT zostały określone, na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy o VAT, treścią rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.).

Z § 16 ust. 1 tego rozporządzenia wynika, że w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż wartość czynności oddania nieruchomości w wieczyste użytkowanie (dostawy towaru) określono na wartość 25% wartości gruntu jako opłata pierwsza i 98 opłat rocznych, które wynoszą 3% wartości gruntu każda, czyli łącznie 319% wartości nieruchomości. Ponadto po pozytywnym rozpatrzeniu przez Gminę wniosku o wykup nieruchomości lub przekształcenie jej na własność opłaty roczne za okres następujący po tym dniu staną się nienależne, zatem wartość czynności oddania nieruchomości w wieczyste użytkowanie zostanie zmniejszona, co oznacza, iż w takim przypadku będziemy mieli do czynienia ze zmniejszeniem ceny za towar, a więc z rabatem, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem, w przypadku gdy zostaną wystawione faktury dokumentujące kolejno zaliczkę i dostawę towaru oraz następnie wartość towaru zostanie zmniejszona, co wskazuje, iż zostanie udzielony rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, Gmina winna wystawić fakturę korygującą dotyczącą należności, która będzie nienależna od czasu wygaśnięcia użytkowania wieczystego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl