ITPP1/443-593b/09/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 września 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-593b/09/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2009 r. (data wpływu 23 czerwca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 11 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług krótkoterminowego zakwaterowania sklasyfikowanych w PKWiU 55.23 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług krótkoterminowego zakwaterowania sklasyfikowanych w PKWiU 55.23.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan Ośrodek Rekreacji przy Parku Kultury i Wypoczynku. Usługi te związane są ze sportem i rekreacją. Promując wśród dzieci i młodzieży, sport prowadzi Pan naukę jazdy konnej. Chciałby Pan poszerzyć zakres swoich świadczeń o usługi krótkoterminowego zakwaterowania na terenie ośrodka (PKWiU 55.23). Pana zdaniem, pozwoliłoby to na wymianę dzieci i młodzieży z innymi ośrodkami o podobnym profilu działalności. W okresie wakacji młodzież szkolna mogłaby nabywać wiedzę praktyczną poprzez czynny udział w obozach i półkoloniach, które chciałby Pan organizować, w ten sposób mogą one poznawać tradycję i obserwować pracę w innych ośrodkach. Ponadto wskazał Pan głównym źródłem dochodów jest prowadzona przez Pana działalność handlowa oraz prowadzona wraz z żoną hodowla koni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługi świadczone w Ośrodku Rekreacji przy Parku Kultury i Wypoczynku (sklasyfikowane w PKWiU 55.23) - podlegają 22% stawce podatku VAT, czy też są zwolnione.

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczone usługi powinny być zwolnione z opodatkowania. Uzasadniając swoje stanowisko wskazuje Pan, iż:

* usługi te pozwalają młodzieży brać czynny udział w zajęciach nauki jazdy konnej,

* codzienne dojazdy dzieci i młodzieży z okolic województwa byłoby zbyt drogie a to uniemożliwiałoby wielu osobom korzystanie z tej formy wypoczynku,

* wymiana zainteresowanych osób (dzieci i młodzieży), umożliwiłoby współpracę z innymi ośrodkami o podobnym profilu,

* pozwoliłoby to również na poszerzenie wiedzy zdobytej w szkole o kierunku hodowca koni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na podstawie art. 8 ust. 3 ww. ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Należy zauważyć, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na wykonawcy usługi.

Stawka podatku w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Oprócz stawki podstawowej, dla wybranych grup towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, tj. 7%, 3% i 0% oraz zwolnienia od podatku.

I tak, zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 powołanej ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych 7% stawką podatku, wymieniono pod symbolem PKWiU ex 55.2 - Usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15).

Użycie przez ustawodawcę "ex" przy grupowaniu PKWiU, korzystającym z preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług oznacza, że dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż prowadząc Ośrodek Rekreacji przy Parku Kultury i Wypoczynku, zamierza Pan poszerzyć swoją ofertę o usługi krótkotrwałego zakwaterowania na terenie ośrodka. Dla przedmiotowych usług wskazał Pan klasyfikację statystyczną mieszczącą się w grupowaniu PKWiU 55.23.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy oraz opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż o ile usługi krótkotrwałego zakwaterowania na terenie ośrodka, które zamierza Pan wykonywać, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.23, a podana klasyfikacja jest prawidłowa, podlegają one opodatkowaniu 7% stawką podatku od podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy (poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy).

Nadmienia się, iż niniejszej interpretacji, udzielono w oparciu o założenie, iż nie będzie Pan świadczyć usług turystyki, o których mowa w art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowanych na zasadach szczególnych, zgodnie procedurą "VAT marża".

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

W przypadkach trudności w ustaleniu właściwego grupowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl