ITPP1/443-585b/12/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-585b/12/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2012 r. (data wpływu 18 maja 2012 r.), uzupełnionym w dniu 16 lipca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 16 lipca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług i składa deklaracje VAT-7. Gmina wybudowała oczyszczalnię ścieków i kanalizację sanitarną w miejscowościach, ze środków własnych. Urząd Marszałkowski zrefunduje Gminie koszt wybudowania oczyszczalni ścieków do wysokości 75% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach działania 3.2.1 Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej. Oczyszczalnie ścieków i kanalizacja zostały już uruchomione. Mieszkańcy miejscowości podłączeni są do kanalizacji ściekowej. Od kwietnia 2012 r. kanalizacja i oczyszczalnie służą do czynności opodatkowanych dla osób fizycznych i prawnych. Opłata za oddawane ścieki przez gospodarstwa domowe została uchwalona przez Radę Gminy i będzie pobierana przez Gminę łącznie z podatkiem VAT - 8%, jako czynność opodatkowana. Infrastruktura została oddana w administrowanie spółce jawnej, która aktualnie zajmuje się zaopatrywaniem ludności w wodę i odprowadzaniem ścieków na terenie Gminy. Spółka zgodnie z umową będzie wystawiała faktury VAT Gminie za administrowanie. W uzupełnieniu do wniosku Gmina wskazała, iż oddanie w administrowanie spółce oczyszczalni ścieków polega na tym, że spółka odpłatnie obsługuje oczyszczalnię, zapewnia stałą sprawność techniczną i technologiczną sieci oraz urządzeń kanalizacji sanitarnej, usuwa zakłócenia w odbiorze ścieków, egzekwuje prawidłowość użytkowania instalacji kanalizacji sanitarnej przez odbiorców przyłączonych do urządzeń Gminy w sposób nie powodujący zakłóceń funkcjonowania oczyszczalni ścieków, sprawuje nadzór nad jakością ścieków odprowadzanych przez odbiorców, spisuje i podaje Gminie stan zużycia ścieków przez podłączonych do kanalizacji sanitarnej mieszkańców miejscowości, a Gmina fakturuje i obciąża mieszkańców za odprowadzone przez nich ścieki. Następnie spółka obciąża Gminę wystawiając fakturę VAT na kwotę będącą równowartością dokonanych na rzecz Gminy wpływów za odbiór ścieków w danym okresie rozliczeniowym.

Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiada swój NIP, nadany przez Urząd Skarbowy oraz REGON nadany przez Urząd Statystyczny.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy Gmina może odliczyć naliczony podatek VAT z poniesionych kosztów budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej, która będzie służyła osobom fizycznym i prawnym.

Zdaniem Gminy, w myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Gmina uważa, że może odliczyć podatek naliczony, poniesiony w związku z wybudowaną oczyszczalnią ścieków i kanalizacją sanitarną, ponieważ koszt budowy poniesiono ze środków własnych i infrastruktura ta będzie służyła czynnościom opodatkowanym na rzecz osób fizycznych i prawnych. Opłata za oddawane ścieki przez gospodarstwa domowe została uchwalona przez Radę Gminy i będzie pobierana przez Gminę łącznie z podatkiem od towarów i usług, jako czynność opodatkowana.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy i powołane przepisy, Gmina stoi na stanowisku, iż jako czynnemu podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, związanego z poniesionymi kosztami budowy oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji sanitarnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Szczecinie, ul. Staromłyńska Nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl