ITPP1/443-552A/07/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-552A/07/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2007 r. (data wpływu 22 października 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 grudnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy i wynajmu lokali - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy i wynajmu lokali.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą, jako przedsiębiorstwo handlowo-usługowe. Jest Pani czynnym podatnikiem VAT. W 2003 r. zakupiła we współwłasności niezabudowaną nieruchomość (udział we współwłasności wynosi 50%). Współwłaściciel nieruchomości prowadzi odrębną działalność gospodarczą, jest również czynnym podatnikiem VAT.

Zamierza Pani wraz ze współwłaścicielem zakupionej nieruchomości, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rozpocząć w 2008 r. budowę 4-kondygnacyjnego budynku z przeznaczeniem pod działalność handlową, usługową i biurową. Nakłady na planowaną budowę będą - co do zasady - ponoszone w równej wielkości przez współwłaścicieli. Po zakończeniu budowy i ustanowieniu odrębnej własności lokali, zamierza Pani część lokali sprzedać (każde ze zbywających zbywałoby swój udział w prawie własności lokalu), a inne wynajmować, w części dotyczącej udziału każdego ze współwłaścicieli.

W związku z podejmowaniem powyższych czynności, nie zamierza Pani zawiązywać jakiejkolwiek spółki ze współwłaścicielem przedmiotowej nieruchomości. Czynności dotyczące powyższej inwestycji, takie jak: budowa, sprzedaż, wynajem, zamierza Pani wykonywać w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Faktury wykonawców wystawiane będą na Panią bądź na drugiego współwłaściciela nieruchomości w zależności od tego, kto poniósłby wydatek.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w opisanej wyżej sytuacji sprzedaż lokali (względnie udziału w prawie własności lokali) oraz wynajem lokali będzie czynnością opodatkowaną podatkiem VAT na zasadach ogólnych.

Pani zdaniem budowa budynku, a następnie sprzedaż lokali (względnie udziału w prawie własności) oraz wynajem lokali ma nastąpić w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej i podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle oraz ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydawanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ustawy.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ponadto z określonego w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług pojęcia działalności gospodarczej wynika, że dla celów podatku od towarów i usług nie jest konieczne, aby działalność była działalnością zarobkową, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły przez podmioty gospodarcze (przedsiębiorców).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że planuje Pani budowę budynku, a następnie sprzedaż lokali (względnie udziału w prawie własności) oraz wynajem lokali, i jednocześnie jest już zarejestrowanym podatnikiem VAT jako osoba fizyczna. Zatem powyższe czynności podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl