ITPP1/443-552/11/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-552/11/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2011 r. (data wpływu 15 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych korekty deklaracji VAT-7D- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych korekty deklaracji VAT-7D.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy VAT wybrał kwartalny okres rozliczeniowy. Wpłata zaliczki na podatek VAT za pierwszy i drugi miesiąc kwartału następuje na zasadach określonych w art. 103 ust. 2a ww. ustawy, a więc w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał. Niniejsze zasady rozliczania podatku obowiązują w Spółce począwszy od III kwartału 2009 r. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca w ustawowym terminie dokonał wpłaty zaliczki na poczet podatku VAT za miesiąc październik 2010 r. Podstawę obliczenia należnej wpłaty zaliczkowej stanowiła pierwotna deklaracja VAT-7D za III kwartał 2010 r., jednakże w dniu 22 grudnia 2010 r. Spółka uznała za zasadne skorygowanie przedmiotowej deklaracji, skutkującej zwiększeniem zobowiązania podatkowego.

Korekta deklaracji VAT-7D za III kwartał 2010 r., złożona przed terminem wpłaty zaliczki na podatek za drugi miesiąc IV kwartału 2010 r., stanowiła podstawę obliczenia i wpłaty przedmiotowej zaliczki w należnej wysokości. Następnie w terminie 25 stycznia 2011 r. Spółka dokonała wpłaty należnego zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji VAT-7D za IV kwartał 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy złożenie korekty deklaracji VAT-7D za III kwartał 2010 r. w dniu 22 grudnia 2010 r., a więc po terminie wpłaty zaliczki na podatek za pierwszy miesiąc następnego kwartału, powoduje obowiązek ponownego przeliczenia/korekty zaliczki oraz wpłaty skorygowanej kwoty wraz z odsetkami.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze scharakteryzowany stan faktyczny oraz niżej wymienione przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) uznać należy, iż korekta deklaracji kwartalnej (powodująca zarówno zwiększenie, jak i zmniejszenie zobowiązania podatkowego), złożona po terminie wpłaty zaliczki na poczet podatku za następny kwartał nie rodzi obowiązku ponownego przeliczenia/korekty zaliczki i wpłaty skorygowanej kwoty zaliczki wraz z odsetkami.

Zgodnie z przepisami ustawy VAT:

* art. 99 ust. 1, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133;

* art. 99 ust. 2, mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale;

* art. 99 ust. 3, podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa (...);

* art. 103 ust. 2a, podatnicy, o których mowa w art. 99 ust. 3, inni niż mali podatnicy, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do wpłacania zaliczek na podatek za pierwszy oraz za drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał - w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka.

Zatem przepisy prawa materialnego nie regulują zasad oraz skutków wynikających ze złożenia korekty deklaracji kwartalnej, stanowiącej podstawę obliczenia i wpłaty zaliczek na podatek za kolejne dwa miesiące następnego kwartału.

Zauważono, iż art. 81 § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa stanowi wyraźnie, iż jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korekta deklaracji ma na celu ponowne, poprawne wypełnienie deklaracji. Skoro więc złożona korekta deklaracji zastępuje poprzednio złożone zeznanie, a tym samym poprawia zawarte w nim dane, należy uznać, że od dnia złożenia korekty deklaracji, to właśnie ta korekta wywołuje skutki w postaci należnego zobowiązania podatkowego. Zatem od momentu skorygowania uprzednio złożonej deklaracji VAT, zaliczki, o których mowa w art. 103 ust. 2a winny być obliczane i wpłacane na podstawie kwoty zobowiązania podatkowego wynikającego z korekty deklaracji.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku w którym korekta należnego zobowiązania podatkowego (zarówno zwiększająca, jak i zmniejszająca to zobowiązanie) zostanie złożona po ustawowym terminie wpłaty zaliczek - nie powstaje obowiązek ponownego przeliczenia/korekty zaliczek wpłacanych za pierwszy i drugi miesiąc kwartału. Natomiast, jeżeli korekta należnego zobowiązania podatkowego zostanie dokonana przed ustawowym terminem płatności danej zaliczki, przedmiotowa korekta będzie stanowiła podstawę obliczenia wysokości należnej zaliczki na podatek za następny kwartał.

Wskazano również, iż niniejsze stanowisko znajduje uzasadnienie m.in. w interpretacji wydanej przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy sygn. ITPP1/443-578/09/KM z dnia 7 września 2009 r. oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sygn. IPPP1-443-1185/09-2/BS z dnia 1 lutego 2010 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl