ITPP1/443-53/12/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-53/12/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki, przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2012 r. (data wpływu 16 stycznia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 30 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego poniesionego w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego poniesionego w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Uniwersytet realizując projekt w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski 2007-2013 dokonał zakupu sprzętu specjalistycznego. Ośrodek Badań Innowacyjnych zajmować się będzie badaniami na rzecz strategii przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym, w tym chorobom układu krążenia, chorobom nowotworowym, cukrzycy oraz otyłości. Działalność Ośrodka będzie oparta na dotychczasowej infrastrukturze Uniwersytetu, tj. poszczególnych jego Zakładach, między innymi Zakładzie B., C. i Analizy L., F., Syntezy i Technologii środków Leczniczych oraz innych. Celem ogólnym projektu jest rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej, umożliwiający integrację jednostek badawczych Uniwersytetu na rzecz badań zapewniających wysoką pozycję naukową samego Wnioskodawcy. Grupą docelową projektu są kierownicy jednostek objętych projektem, personel dydaktyczno-naukowy Uniwersytetu oraz doktoranci.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż w przeważającej części zakup sprzętu nastąpił w roku 2010. Przedmiotowy projekt nie jest ukierunkowany na cele komercyjne, lecz naukowo-badawcze. Ponadto Wnioskodawca doprecyzował grupę docelową projektu, zaznaczając że studenci nie będą brali udziału w pracach Centrum oraz przy realizacji projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca posiada prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, związany z poniesionymi wydatkami na zakup sprzętu specjalistycznego w ramach projektu na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawionym w uzupełnieniu do wniosku, cele projektu są bezpośrednio związane z ogólnym profilem działalności Uniwersytetu. W opinii Wnioskodawcy, realizacja przedmiotowego projektu nie dotyczy czynności objętych dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto zakupiony sprzęt nie będzie wykorzystywany do celów komercyjnych, tj. do prowadzenia badań na zlecenie, w celu osiągnięcia korzyści finansowej, co jest zgodne z regulaminem konkursu w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski 2007-2013. Wobec powyższego na bazie zakupionej w ramach projektu infrastruktury technicznej nie będą realizowane i prowadzone czynności podlegające ustawie o podatku od towarów i usług. Tym samym Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, z uwagi na brak czynności podlegających opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że ramach realizowanego projektu w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski 2007-2013 Wnioskodawca zakupił sprzęt specjalistyczny, który będzie służył celom naukowo-badawczym, a nie celom komercyjnym.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro - jak wskazano we wniosku - przedmiotowy projekt nie będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej, z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków na realizację przedmiotowego projektu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl