ITPP1/443-525/07/DM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-525/07/DM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2007 r. (data wpływu 12 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu wydatków poniesionych w związku z emisją akcji i ich wprowadzeniem do obrotu publicznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2007 r. został złożony ww. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu wydatków poniesionych w związku z emisją akcji i wejściem na giełdę.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza dokonać emisji akcji oraz wprowadzić je na Giełdę. W związku z planowanym przedsięwzięciem Spółka poniesie szereg wydatków takich jak przygotowanie projektu emisyjnego, doradztwo prawne, ogłoszenia wymagane przez stosowne przepisy prawa, promocja emisji akcji itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatek od towarów i usług ujęty na fakturach podmiotów wykonujących czynności związane z emisją akcji i wejścia na giełdę będzie podatkiem naliczonym obniżającym podatek należny Spółki w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy podatek od towarów i usług ujęty na fakturach podmiotów wykonujących czynności związane z emisją akcji i wejścia na giełdę będzie podatkiem naliczonym obniżającym podatek należny. Wniosek ten Spółka opiera w szczególności na wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 marca 2006 r. sygn. akt I FSK 121/05, w którym dopuszczono zaliczenie wydatków poniesionych na podniesienie kapitału w spółce z o.o. do kosztów uzyskania przychodu, a co się z tym wiąże uznano możliwość odliczenia podatku naliczonego z nimi związanego. Spółka podkreśla, że zasada równowagi wynikająca z zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż skoro po stronie wystawców faktur powstanie obowiązek zapłaty podatku należnego, to równolegle po stronie Spółki winno powstać prawo do odliczenia podatku naliczonego. W ocenie wnioskodawcy pozyskanie kapitału poprzez emisję akcji prowadzi bezpośrednio do zwiększenia obrotów (sprzedaży) a zatem związane jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Powołując się na orzecznictwo sądowe, zgodnie z którym wystarczającym do uznania podatku od towarów i usług za podatek naliczony jest nawet pośredni związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych, tym bardziej, w ocenie Spółki, związek z czynnościami prowadzącymi do zwiększenia sprzedaży uzasadnia Jej stanowisko.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przy czym zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 ww. ustawy, świadczeniem usług, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ze wskazanych regulacji wynika, iż emisja akcji jest czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług bowiem nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług.

W myśl unormowań zawartych w art. 86 ust. 1 cyt. ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

A zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, wyłącznie podatnikowi i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Istotny jest więc związek między zakupami a działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany w sposób bezpośredni lub pośredni z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz cytowane przepisy, stwierdzić należy, iż Spółce przysługiwać będzie prawo do obniżenia należnego podatku od towarów i usług o podatek naliczony zawarty w fakturach VAT dokumentujących zakup towarów i usług związanych z emisją akcji i ich wejściem na giełdę, w takiej części, jaka związana jest z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi - zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, o ile oczywiście poniesione wydatki mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego i nie zachodzą inne wyłączenia z art. 88 cyt. ustawy.

Należy również zauważyć, że przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga kwestii zaliczenia danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654ze zm.). Ciężar udowodnienia powyższego faktu spoczywa bowiem na podatniku, a możliwość obniżenia należnego podatku od towarów i usług o podatek naliczony przy zakupie towarów lub usług jest ściśle związana z dopuszczalnością zaliczenia wydatków poniesionych na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl