ITPP1/443-521a/10/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-521a/10/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2010 r. (data wpływu 7 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 16 oraz 20 sierpnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy dostawie nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy dostawie nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w 1994 r. zakupiła nieruchomość o powierzchni 10.681 m2, zabudowaną budynkami magazynowymi oraz budowlanymi takimi jak: sieć wodno-kanalizacyjna i energetyczna, droga, ogrodzenie, pozostałość po CPN (głównie parking). Nieruchomość została zakupiona na podstawie aktu notarialnego i faktury VAT (ze stawką 22%). W 2009 r. nieruchomość została podzielona na dwie części, z zamiarem przeznaczenia ich do sprzedaży. Jedna część stanowi powierzchnię - 4.929 m2 i na jej terenie znajdują się następujące budowle: #189; ogrodzenia, #189; sieci wodno-kanalizacyjnej i energetycznej, całość parkingu (pozostałość po CPN). Na drugiej części o powierzchni - 5.752 m2 - znajdują się: budynki magazynowo-handlowe, #189; ogrodzenia, po ok. #189; całości sieci wodno-kanalizacyjnej i energetycznej, sieć gazowa, droga.

W latach 2000-2003 poniesiono nakłady na wybudowanie sieci gazowej i modernizację obiektów magazynowych (m.in. o zabudowę wiaty i oddanie zamkniętej powierzchni magazynowej, budowę kotłowni gazowej). Nakłady inwestycyjne nie przekroczyły 30% wartości nieruchomości. Nakłady poniesione na modernizację środków trwałych nie przekroczyły 30% wartości tych środków trwałych, liczonych w stosunku do ich wartości początkowej, za wyjątkiem nakładów na zakup lub wytworzenie nowych środków trwałych takich jak:

* zakup kotła gazowego (poprzednio było ogrzewanie na węgiel),

* wybudowanie sieci gazowej,

* zabudowanie 2 wiat otwartych, poprzez postawienie obudowy murowanej;

* wybudowanie dodatkowej powierzchni parkingu.

Wszystkie nakłady zarówno na zakup lub wytworzenie nowych środków trwałych dotyczących przedmiotowej nieruchomości, jak i nakłady modernizacyjne zostały poniesione do końca 2003 r.

Spółka uważa, iż z uwagi na fakt, iż nieruchomość została zakupiona w 1994 r. od innego podmiotu gospodarczego i od 2000 r. w całości (zarówno teren, jak i magazyny) jest wynajmowana na cele handlowe innych podmiotów gospodarczych - spełniony jest warunek pierwszego zasiedlenia.

W 2009 r. Spółka zawarła notarialną umowę przyrzeczenia, dotyczącą sprzedaży podzielonych nieruchomości. W akcie notarialnym notariusz wskazał, że nieruchomość ta nie podlega podatkowi od towarów i usług. Jednocześnie w akcie notarialnym znajduje się stwierdzenie, że zgodnie z wstępnym projektem podziału mają powstać dwie działki:

* nr 35/12 (...) - niezabudowana o projektowanej powierzchni 4929 m2,

* nr 35/13 (...) - z zabudowaniami o projektowanej powierzchni 5752 m2

Spółka wskazała, iż w powyższym zapisie istnieje nieścisłość, ponieważ na obydwu działkach znajdują się wymienione we wniosku budowle. Zaznaczono również, iż nieścisłość dotycząca stwierdzenia, że jedna z nieruchomości jest niezabudowana zostanie we właściwym akcie notarialnym sprostowana.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wyżej przedstawiona transakcja sprzedaży podzielonej nieruchomości podlega zwolnieniu, czy opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług - sprzedaż obu nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...)

Z definicji zawartej w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, za towary uważa się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, grunt na którym są one posadowione dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 powołanej ustawy, wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Jak stanowi art. 43 ust. 9 cyt. ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

1.

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

2.

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Wskazać jednocześnie należy, iż zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług można zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z ust. 11 tego artykułu oświadczenie, o którym w ust. 10 pkt 2 musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery indentyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy:

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. W myśl art. 3 pkt 3 ww. ustawy, przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury (...).

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia nieruchomości, zakupionej w 1994 r. od innego podmiotu gospodarczego, która w całości od 2000 r. wynajmowana jest dla innych podmiotów gospodarczych. Nieruchomość obecnie składa się z dwóch zabudowanych działek. Na działce nr 35/12 (o powierzchni - 4.929 m2) znajdują się następujące budowle: #189; ogrodzenia, #189; sieci wodno-kanalizacyjnej i energetycznej, całość pozostałego po CPN parkingu. Natomiast na działce nr 35/13 (o powierzchni - 5.752 m2), znajdują się: budynki magazynowo-handlowe, #189; ogrodzenia, sieć wodno-kanalizacyjna i energetyczna (w części po ok. #189; całości tych sieci), sieć gazowa oraz droga. W latach 2000-2003 Spółka poniosła nakłady na modernizację obiektów magazynowych oraz na wybudowanie sieci gazowej (tekst jedn.: nakłady dotyczyły m.in. zabudowy wiaty i oddania zamkniętej powierzchni magazynowej, budowy kotłowni gazowej). Nakłady poniesione na modernizację środków trwałych nie przekroczyły 30% wartości tych środków trwałych, liczonych w stosunku do ich wartości początkowej, za wyjątkiem nakładów poniesionych na: zakup kotła gazowego (poprzednio było ogrzewanie na węgiel), wybudowanie sieci gazowej, zabudowanie 2 wiat otwartych (poprzez postawienie obudowy murowanej), wybudowanie dodatkowej powierzchni parkingu. Wszystkie nakłady zarówno na zakup lub wytworzenie nowych środków trwałych dotyczących przedmiotowej nieruchomości, jak i nakłady modernizacyjne zostały poniesione do końca 2003 r.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie dostawa opisanej nieruchomości zabudowanej korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, w zw. z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług - o ile nie zostanie wybrana opcja opodatkowania, wskazana w art. 43 ust. 10 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl