ITPP1/443-499/12/KM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-499/12/KM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2012 r. (data wpływu 23 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania członkom grupy środków trwałych do produkcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania członkom grupy środków trwałych do produkcji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (sp. z o.o.) decyzją Marszałka Woj. z dniem 2 września 2011 r. został "wstępnie uznaną" Grupą producentów owoców i warzyw. Zatwierdzono jej plan "dochodzenia do uznania", co wiąże się z możliwością realizacji "PDU" w latach 2011-2015.

Wnioskodawca działa na podstawie umowy spółki spisanej w formie aktu notarialnego Repertorium A nr: z dnia 6 kwietnia 2011 r.

Realizując plan PDU Grupa zakupiła w terminie od IX-XII 2011 r. środki trwałe oraz nieruchomości, grunty rolne. Do końca realizacji planu, więc do 2015 r. Grupa będzie dokonywała kolejnych inwestycji, tj. zakupu środków trwałych oraz budowy kompleksu przetwórczego do przerobu wiśni. Spółka od zakupionych środków trwałych odliczyła podatek VAT, co wykazała w deklaracjach miesięcznych VAT 7.

Członkami Spółki są osoby fizyczne prowadzące działalność rolniczą w zakresie produkcji owoców i warzyw. Współpraca spółki z członkami Grupy producentów polega na zakupieniu od członków całości wyprodukowanych w swoich gospodarstwach rolnych przez poszczególnych członków owoców i warzyw i zbywaniu ich na rynkach zewnętrznych. Działalność gospodarczą Grupa prowadzi w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka zawarła z każdym poszczególnym członkiem Spółki umowę, co do nieodpłatnego używania środków trwałych przez członków grupy w swoich gospodarstwach rolnych oraz podjęła uchwałę zgromadzenia wspólników. Spółka ma zamiar udostępnić zakupione środki trwałe, bez operatora, do nieodpłatnego użytkowania w gospodarstwach członków, umożliwiając im wyprodukowanie owoców i warzyw, które następnie zostaną w całości sprzedane spółce. Spółka świadcząc usługę nieodpłatnego przekazania członkom grupy środków trwałych (bez operatora) do wykorzystywania ich w gospodarstwach członków, do produkcji owoców i warzyw, nie traci prawa własności, pozostaje właścicielem wyżej opisanych środków trwałych i nie następuje w związku z tym przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Nieodpłatne przekazanie członkom grupy środków trwałych do produkcji nie jest związane z udziałem w zyskach spółki. Użytkowanie tych środków trwałych następuje na podstawie umowy spółki z członkami oraz podjęto na tę okoliczność stosowną uchwałę nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z dnia 31 grudnia 2011 r. nr 15/2011.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wskazane nieodpłatne udostępnienie członkom grupy producenckiej środków trwałych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawczy czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z kolei, art. 7 ust. 2 cyt. ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Z treści przytoczonych wyżej przepisów wynika, że za dostawę towarów uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Definicja ta wskazuje, iż istotny jest przede wszystkim ekonomiczny, a nie prawny aspekt transakcji, bowiem w przypadku tym nie musi nastąpić przeniesienie własności towarów w rozumieniu prawa cywilnego.

Spośród czynności "przeniesienia prawa rozporządzenia towarami jak właściciel" można wymienić takie czynności jak: sprzedaż, zamianę oraz każdą inną transakcję, która w aspekcie ekonomicznym będzie prowadziła do podobnego rezultatu, tj. nie tylko uprawnienia do korzystania z nabytych towarów, ale i obciążenia oraz wyzbycia się własności.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 ustawy za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, iż Wnioskodawca (Sp. z o.o.) jest grupą producentów owoców i warzyw. Zamierza udostępnić zakupione środki trwałe (bez operatora), do nieodpłatnego użytkowania w gospodarstwach członków grupy, umożliwiając im wyprodukowanie owoców i warzyw, które następnie zostaną w całości sprzedane spółce. Spółka świadcząc usługę nieodpłatnego przekazania członkom grupy środków trwałych do produkcji owoców i warzyw, nie traci prawa własności, pozostaje właścicielem wyżej opisanych środków trwałych i nie następuje w związku z tym przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Biorąc pod uwagę przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w okolicznościach wskazanych przez Wnioskodawcę stwierdzić należy, że jeżeli Spółka, udostępni nieodpłatnie członkom grupy producentów owoców i warzyw środki trwałe, w sytuacji gdy stanowią one własność Spółki i w związku z tym udostępnieniem nie dochodzi do przeniesienia prawa własności, to czynność ta nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto z uwagi na fakt, iż przedmiotowe środki trwałe wykorzystywane będą wyłącznie przez członków Grupy, ich przekazanie do użytkowania udziałowcom należy potraktować jako związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Zatem czynność przekazania przez Spółkę zakupionych środków trwałych, bez operatora, do wykorzystywania przez członków grupy celem nieodpłatnego użytkowania w gospodarstwach członków, nie stanowi świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy, w związku z powyższym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl