ITPP1/443-493/13/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-493/13/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2013 r. (data wpływu 28 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku poniesionego w związku z realizacją projektu pn. "P."- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku poniesionego w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Stowarzyszenie jest lokalną grupą działania w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stowarzyszenie ubiega się o dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego - Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013", w ramach środka 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji, polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności. Nadrzędnym celem projektu "P." jest wzrost atrakcyjności turystycznej i promocji obszarów wiejskich (X), poprzez wydanie folderu na temat atrakcji turystycznych, występujących na ww. obszarze, obejmującego gminy będące członkami Stowarzyszenia, wydanie mapek turystycznych tego obszaru, broszur informacyjnych oraz wyjazd i uczestnictwo w targach agroturystycznych w K. w roku 2013. Foldery, mapy oraz broszury rozdawane będą bezpłatnie na targach w K., a także podczas wydarzeń promocyjnych organizowanych na obszarze działania Stowarzyszenia. Stowarzyszenie nie jest podatnikiem VAT, a w ramach projektu nie będzie prowadzona sprzedaż. Transza dotacji zostanie przekazana Stowarzyszeniu na podstawie wniosku beneficjenta o płatność, złożonego do Urzędu Marszałkowskiego po zakończeniu realizacji operacji.

Dofinansowanie na realizację projektu nie pochodzi ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o której mowa w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 października 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 4 - Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa, zawartą w programie operacyjnych "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013", do kosztów kwalifikowanych operacji zalicza się koszty faktycznie poniesione przez beneficjenta w tym także podatek od towarów i usług na zasadach określonych w art. 55 ust. 5 rozporządzenia Rady nr 1198/2006 z dnia 27 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Planowana dotacja służyć będzie sfinansowaniu tzw. wydatków kwalifikowanych ujętych w zestawieniu rzeczowo-finansowym, będącym załącznikiem do umowy zawartej z Samorządem Województwa na realizację operacji, np. związanych z organizacją przedsięwzięć o charakterze informacyjno-promocyjnym, służących przede wszystkim do promocji turystycznej obszaru X.

Stowarzyszenie w związku z realizacją projektu "P." będzie nabywała towary i usługi, tj. opracowanie i wydruk mapek obszaru, broszur i folderów promocyjnych, wynajęcie stoiska na targach wraz z wyposażeniem, noclegi i usługi cateringowe dla obsługi stoiska, których nabycie będzie udokumentowane fakturami VAT oraz w których sprzedawcy wykażą podatek VAT naliczony. Jednocześnie nabyte towary i usługi nie będą wykorzystywane przez Stowarzyszenie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z realizacją projektu pn. "P.", Stowarzyszeniu przysługuje w roku 2013 prawo do odliczenia i zwrotu należnego podatku poniesionego w związku z realizacją ww. projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę treść art. 86 ust. 1, art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jak również fakt, iż Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym oraz nie przewiduje, że zostanie zarejestrowane jako podatnik VAT czynny w przyszłości, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego poniesionego w związku z realizacją projektu, jak również prawo do zwrotu tego podatku na rachunek bankowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl