ITPP1/443-485a/10/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-485a/10/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2010 r. (data wpływu 24 maja 2010 r.), uzupełnionym w dniu 11 sierpnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług organizowania wystawy interaktywnej, za które pobierana jest opłata za wstęp - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług organizowania wystawy interaktywnej, za które pobierana jest opłata za wstęp.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej organizuje Pan interaktywną wystawę pod nazwą "Akademia Odkrywców". Założeniem wystawy jest zabawa poprzez eksperymentowanie oraz miłe spędzanie czasu, skierowana do młodzieży, dzieci oraz rodzin. Ekspozycja składa się z 25 eksponatów - stanowisk do samodzielnego poznawania różnorodnych zagadnień z dziedziny fizyki, techniki w sposób werbalny. Umożliwia odwiedzającym przeprowadzenie doświadczeń i obserwacji bez wcześniejszego przygotowania teoretycznego. "Akademia Odkrywców" stanowi element ciekawej lekcji, a także jest atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu w gronie rodzin i przyjaciół. W okresie wakacji, przerw świątecznych oraz ferii ekspozycja będzie docierać do osób aktywnie spędzających czas nad morzem. Daje szansę dotarcia do odbiorców w całej Polsce. Jest to forma nowatorskiej rozrywki, która dzięki swej mobilności stanowi objazdowy park rozrywki. Wystawa będzie prezentowana w szkołach, domach kultury oraz galeriach handlowych. Przedmiotowa ekspozycja prowadzona będzie przy współudziale animatorów, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem, koordynować prace urządzeń oraz wspierać merytorycznie uczestników wystawy. Działalność zarobkowa będzie polegała na sprzedaży biletów wstępu na wystawę interaktywną i będzie ściśle związana z funkcjonowaniem ekspozycji. Jak wynika z uzupełnienia do wniosku powyższe usługi sklasyfikowane są w PKWiU w grupowaniu 92.33.10. Wystawę organizuje Pan sam, wynajmuje lokal i sprzedaje bilety dla odwiedzających wystawę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką podatku należy opodatkować bilety wstępu na wystawę.

Zdaniem Wnioskodawcy bilety wstępu na wystawę opodatkowane będą stawką podatku w wysokości 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodne z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z ust. 3 powołanego artykułu, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Należy wskazać, iż w myśl § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) - dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze. zm.).

W ww. klasyfikacji pod symbolem 92.33.10 mieszczą się usługi rozrywkowe pozostałe.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, zgodnie z art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku 3 zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% pod poz. 156 wymieniono usługi rozrywkowe pozostałe wyłącznie w zakresie wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy (PKWiU ex 92.3):

1.

w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),

2.

związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),

3.

świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11 i 92.34.12).

Z treści objaśnienia do załącznika nr 3 wynika, iż symbol "ex" oznacza, że stawka podatku w wysokości 7% dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że organizuje Pan interaktywną wystawę pod nazwą "Akademia Odkrywców". Założeniem wystawy jest zabawa poprzez eksperymentowanie oraz miłe spędzanie czasu, skierowana do młodzieży, dzieci oraz rodzin. Za wstęp są pobierane opłaty w formie biletu wstępu. Dla świadczonych usług podano klasyfikację PKWiU 92.33.10.

A zatem, o ile świadczone poprzez sprzedaż biletów wstępu usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.33.10, a podana klasyfikacja jest prawidłowa (tzn. usługi nie należą do innego grupowania statystycznego), są one opodatkowane wg 7% stawki podatku od towarów i usług (na podstawie powołanego art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, pozycja 156 załącznika nr 3).

Jednocześnie wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowania statystyczne. Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl