ITPP1/443-482/07/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-482/07/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2007 r. (data wpływu 1 października 2007 r.), uzupełnionym pismami: datowanym dnia 25 września 2007 r. (data wpływu 25 października 2007 r.) i z dnia 6 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do stosowania stawki 7% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2007 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem datowanym dnia 25 września 2007 r. i pismem z dnia 6 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do stosowania stawki 7%.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą związaną z produkcją wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa mieszkaniowego wraz z ich montażem. Czynności wykonywane przez Jednostkę są sklasyfikowane w grupowaniach: PKWiU 45.42.11, 45.42.13 i 45.43.22.

Przed wykonaniem zlecenia podpisywana jest umowa z właścicielem budynku mieszkalnego, zgodnie z którą zleceniodawca zleca wykonanie wyrobu wraz z montażem, w określonym terminie, za umówioną cenę. Odbiór następuje po zamontowaniu wyrobu w budynku mieszkalnym.

W ramach przyjmowanych zleceń wykonywane są następujące usługi:

* roboty instalacyjne futryn drzwiowych i ram okiennych (PKWiU 45.42.41),

* roboty instalacyjne pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej - schodów, boazerii (PKWiU 45.42.13),

* roboty związane z układaniem i wykładaniem podłóg.

Obciążenie za świadczenie wskazanych wyżej usług następuje jedną kwotą, łącznie z materiałem.

W związku z powyższym, w piśmie z dnia 6 grudnia 2007 r., zadano następujące pytanie.

Czy Spółka, jako producent montujący - w ramach usług budowlanych - w obiektach budownictwa mieszkalnego wyroby własnej produkcji, w sytuacji, gdy w cenie usługi jest zawarta wartość zużytego materiału, ma prawo do stosowania 7% stawki podatku od towarów i usług na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy, jeżeli Spółka wykonuje stolarkę indywidualnie do każdego budynku mieszkalnego, w ramach przyjętego zlecenia wykonania usługi budowlanej, a cena za wykonaną usługę obejmuje wartość materiałów wraz z robocizną, ma prawo do stosowania preferencyjnej 7% stawki podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary - w świetle art. 2 pkt 6 powołanej ustawy - rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast pojęcie świadczenia usług zostało określone w art. 8 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 wskazanej ustawy - wynosi 22%, jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. I tak, stosownie do zapisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) wskazanej ustawy, w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Natomiast w ust. 2 tego artykułu zdefiniowano pojęcie "roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą". Są to roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,

112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z powyższego wynika, że o możliwości zastosowania 7% stawki podatku od towarów i usług na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy decyduje spełnienie przesłanek przewidzianych w tym przepisie.

Ponadto, w myśl § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 970, poz. 970 z późn. zm.), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W poz. 19 tego załącznika wymieniono usługi montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów dokonywane w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż w oparciu o umowy cywilnoprawne, wykonywane są roboty budowlano-montażowe sklasyfikowane w grupowaniu 45, których cena została tak skalkulowana, że obejmuje wartość materiału własnego wykonawcy. Usługi te świadczone są w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Analizując stan faktyczny opisany we wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy stwierdzić należy, że wykonywane przez Spółkę, w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, usługi montażu okien i drzwi podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku na podstawie § 5 ust. 1 powołanego rozporządzenia. Natomiast pozostałe czynności, o których mowa w tym wniosku, o ile stanowią - jak wskazuje Jednostka - roboty remontowo-budowlane związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego, mieszczą się w zakresie unormowania art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług i do 31 grudnia 2007 r. podlegają opodatkowaniu preferencyjną 7% stawką podatku.

Należy ponadto zauważyć, iż tut. organ nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości przyporządkowania formalnego towarów lub usług do grupowania klasyfikacyjnego, w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowania wskazane przez Spółkę w stanie faktycznym. Za prawidłową klasyfikację wyrobu lub usługi odpowiedzialny producent lub dokonujący dostawy towaru bądź świadczący usługę.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl