ITPP1/443-43/10/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-43/10/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2010 r. (data wpływu 18 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu pn.: "Pracownie językowe optymalizujące procesy kształcenia umiejętności językowych uczniów gminy" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia przez Wnioskodawcę podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu pn.: "Pracownie językowe optymalizujące procesy kształcenia umiejętności językowych uczniów gminy".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W ramach Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 - oś priorytetowa 3 - infrastruktura społeczna, działanie 3.1 - inwestycje w infrastrukturę edukacyjną w związku z umową zawartą pomiędzy Województwem a Gminą na dofinansowanie projektu "Pracownie językowe optymalizujące procesy kształcenia umiejętności językowych uczniów Gminy". Wnioskodawca będący realizatorem tego projektu urządził sale w 7 szkołach gminy. Wyposażenie w tym komputer i tablice interaktywne zostały nabyte przez Wnioskodawcę i opodatkowane podatkiem VAT. Po zakończeniu prac użytkownikiem sal stały się szkoły, które są jednostkami budżetowymi gminy. Właścicielem budynków szkolnych jest Gmina. Szkoły nie wniosą żadnych opłat do Gminy oraz Zespołu O. z tytułu przekazania im do użytku sal językowych. Środki na refundację kosztów będą pochodziły częściowo z Unii Europejskiej. Zakup towarów i usług związanych z tą inwestycją był w całości finansowany przez Gminę, a po oddaniu do użytku nastąpi refundacja części poniesionych kosztów ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Nabyte w trakcie trwania inwestycji towary i usługi nie będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych. Będą one służyły wyłącznie celom edukacyjnym danej szkoły.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo odliczyć podatek VAT od zakupionych w ramach projektu towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy z uwagi na fakt, iż towary i usługi nie będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Podatek VAT zawarty w zakupionych w trakcie realizacji projektu towarach i usługach należy uznać za koszt kwalifikowany w realizowanym zadaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca realizuje projekt pn.: "Pracownie językowe optymalizujące procesy kształcenia umiejętności językowych uczniów gminy". W związku z realizacją przedmiotowego projektu u Wnioskodawcy nie występuje sprzedaż opodatkowana.

Zatem w świetle powołanego powyżej przepisu art. 86 ustawy Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, z faktur dokumentujących wydatki poniesione na realizację przedmiotowego projektu.

Zauważyć ponadto należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl