ITPP1/443-428a/09/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-428a/09/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2009 r. (data wpływu 11 maja 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 lipca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy linii technologicznej, w skład której wchodziły poszczególne środki trwałe, odrębnie zaewidencjonowane w ewidencji środków trwałych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2009 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania linii technologicznej, w skład której wchodziły poszczególne środki trwałe, odrębnie zaewidencjonowane w ewidencji środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 30 kwietnia 2006 r. Spółka nabyła przedsiębiorstwo. Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki była produkcja papieru i tektury oraz opakowań z papieru i tektury, produkcja masy włóknistej. Postanowieniem sądu w dniu 10 stycznia 2008 r. ogłoszono upadłość Spółki obejmującą likwidację majątku dłużnika. Celem takiego postępowania jest sprzedaż majątku upadłej Spółki, a prowadzenie działalności produkcyjnej jest rozwiązaniem szczególnym, na które wymagana jest zgoda sędziego komisarza. W dniu 30 kwietnia 2006 r. w ramach zakupu całego przedsiębiorstwa Spółka nabyła maszynę produkcyjną wraz z krajarką i urządzeniami pomocniczymi. Transakcja ta nie podlegała ustawie o podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Nabyta maszyna papiernicza wraz z krajarką i urządzeniami pomocniczymi była zbiorem środków trwałych o różnych numerach inwentarzowych, zaewidencjonowanych w dokumentacji (m.in. ewidencja środków trwałych) pod różnymi pozycjami, razem tworzących linię technologiczną MP-I. W marcu 2009 r. linia technologiczna MP-I została sprzedana. Spółka zatem była właścicielem oraz bezpośrednio władającym wymienionymi środkami trwałymi w okresie od kwietnia 2006 r. do marca 2009 r. Przedmiotowa linia technologiczna była użytkowana (wykorzystywana w produkcji) przez Spółkę w okresach maj-wrzesień 2006 r. oraz sierpień-wrzesień 2007 r. W okresie od października 2006 r. do miesiąca lipca 2007 r. (10 miesięcy) linia MP-I była poddawana modernizacji. W tym czasie prowadzono równocześnie produkcję próbną (grudzień 2006 r. - luty 2007 r.), w wyniku której część powstających wyrobów, które spełniały parametry jakościowe sprzedano. Wartość dokonanej modernizacji przekroczyła znacznie wartość księgową poszczególnych maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii technologicznej MP-I, a zawarty w wartości zakupów towarów i usług modernizacyjnych podatek od towarów i usług został w całości przez Spółkę odliczony. W skład linii technologicznej wchodziło 299 środków trwałych oraz wyposażenie (przedmioty niskiej wartości amortyzowane jednorazowo). W związku z przeprowadzoną modernizacją całej linii, składała się ona po modernizacji z:

* środków trwałych niemodernizowanych, nabytych w ramach zakupu przedsiębiorstwa bez podatku VAT,

* środków trwałych nabytych w ramach zakupu przedsiębiorstwa bez VAT zmodernizowanych, o wartości modernizacji przekraczającej 15.000 zł, od której dokonano odliczenia podatku VAT,

* środków trwałych nabytych w ramach zakupu przedsiębiorstwa bez VAT zmodernizowanych, o wartości modernizacji nieprzekraczającej 15.000 zł, od której dokonano odliczenia podatku VAT,

* środków trwałych nowych, zakupionych w trakcie modernizacji linii technologicznej, od których Spółka dokonała odliczenia podatku.

Zmodernizowana linia technologiczna, na którą składały się powyższe środki trwałe, była stopniowo oddawana do użytkowania w 2007 r., z jednoczesnym wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych poszczególnych, oddawanych do użytkowania składników.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy środki trwałe (maszyny i urządzenia) wchodzące w skład linii technologicznej MP-I, z wyłączeniem tych, w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie, były w chwili sprzedaży towarami używanymi (ruchomości) w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja sprzedaży linii technologicznej MP-I podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku 22%. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT dostawa towarów winna być opodatkowana przy zastosowaniu stawki podstawowej tj. 22%. Jednakże stosownie do treści przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy dostawa towarów używanych korzysta ze zwolnienia od podatku. Zgodnie z definicją zamieszczoną w tym przepisie przez towary używane, wobec których ma zastosowanie zwolnienie, rozumie się ruchomości, których okres użytkowania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Aby jednak zwolnienie miało zastosowanie, koniecznym jest, by w stosunku do towarów używanych, będących przedmiotem dostawy nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spółka nabyła przedmiotowe maszyny i urządzenia w ramach zakupu przedsiębiorstwa, która to transakcja nie podlegała ustawie o podatku od towarów i usług. Wobec przeprowadzanych prac modernizacyjnych (protokolarne wyłączenie z używania) Spółka użytkowała zbywaną linię technologiczną przez 7 miesięcy tj. od maja do września 2006 r. oraz od sierpnia do września 2007 r. (a wiec dłużej niż pół roku). Modernizacja dokonywana była stopniowo w okresie od czerwca 2007 r. do lipca 2007 r. i oddawana do użytkowania na podstawie dokumentów OT. W ramach modernizacji, oprócz wykonywania prac na istniejących środkach trwałych (nabytych w ramach zakupu przedsiębiorstwa), dokonywano również na potrzeby linii MP-I zakupu nowych maszyn i urządzeń, stanowiących środki trwałe, przy nabyciu których Spółka dokonała odliczenia podatku naliczonego w miesiącu ich zakupu. Za koszty modernizacji zwiększające wartość początkową wchodzących w skład linii technologicznej MP-I maszyn i urządzeń, Spółka uznała wszelkie koszty związane z modernizacją, poniesione do dnia zakończenia modernizacji i uzyskania przez całą linie cech urządzenia kompletnego i w pełni zdatnego do użytku. W miesiącu październiku 2007 r. nastąpiło, na podstawie zarządzenia Dyrektora Zakładu, całkowite zatrzymanie linii technologicznej MP-I. W marcu 2009 r. przedmiotowa linia technologiczna (maszyna wraz krajarką i urządzeniami pomocniczymi) została sprzedana z zastosowaniem podstawowej stawki podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, za towary uważa się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl ogólnej zasady, zawartej w art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do tej ustawy, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zwolnieniem od podatku od towarów i usług została objęta, zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy).

Spółka wskazała we wniosku, iż przedmiotem transakcji sprzedaży była linia technologiczna MP-I (maszyna wraz krajarką i urządzeniami pomocniczymi), nabyta w 2006 r. i wykorzystywana w działalności gospodarczej. Przedmiotowa linia technologiczna składała się, jak wynika ze złożonego wniosku, z poszczególnych środków trwałych oraz wyposażenia (przedmiotów o niskiej wartości amortyzowanych jednorazowo). Poszczególne środki trwałe były odrębnie zaewidencjonowane w ewidencji środków trwałych.

W związku z przeprowadzoną modernizacją linia technologiczna składała się z następujących środków trwałych:

* środków trwałych niemodernizowanych, nabytych w ramach zakupu przedsiębiorstwa bez prawa do odliczenia podatku od towarów i usług,

* środków trwałych nabytych w ramach zakupu przedsiębiorstwa bez prawa do odliczenia podatku od towarów i usług, a następnie zmodernizowanych przez Spółkę - w związku z przeprowadzaną modernizacją dokonano odliczenia podatku VAT,

* środków trwałych nowych, zakupionych w trakcie modernizacji linii technologicznej, przy nabyciu których Spółka dokonała odliczenia podatku.

Zmodernizowana linia technologiczna, na którą składały się powyższe środki trwałe, była stopniowa oddawana do użytkowania w 2007 r. z jednoczesnym wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych poszczególnych oddawanych do użytkowania składników.

Dokonując analizy okoliczności przedstawionych we wniosku w kontekście powołanych przepisów stwierdzić należy, iż dostawa przedmiotowej linii technologicznej winna być opodatkowana w następujący sposób:

W odniesieniu do dostawy środków trwałych niemodernizowanych, nabytych w ramach zakupu przedsiębiorstwa bez prawa do odliczenia podatku od towarów i usług oraz środków trwałych nabytych w ramach zakupu przedsiębiorstwa bez prawa do odliczenia podatku od towarów i usług, następnie zmodernizowanych przez Spółkę - w związku z przeprowadzaną modernizacją dokonano odliczenia podatku VAT Spółka winna zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż przy ich nabyciu nie przysługiwało Spółce prawo do odliczenia podatku, a ponadto, co istotne, przedmiotowe środki trwałe stanowią towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 2 tej ustawy, bowiem Spółka używała linię technologiczną, a tym samym przedmiotowe środki trwałe, przez okres 7 miesięcy (tj. dłużej niż pół roku).

Natomiast w odniesieniu do dostawy środków trwałych nowych, zakupionych w trakcie modernizacji linii technologicznej, przy nabyciu których Spółka dokonała odliczenia podatku, winna zastosować stawkę podstawową w wysokości 22% - dostawa ta nie może korzystać ze zwolnienia, gdyż nabyte środki trwałe nie stanowią towarów używanych (skoro po przeprowadzonej modernizacji Spółka użytkowała zespół środków trwałych, stanowiących opisaną linię technologiczną w okresie od sierpnia do września 2007 r.), a ponadto nie został również spełniony jest warunek, określony w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczący braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl