ITPP1/443-405/13/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-405/13/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2013 r. (data wpływu 29 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku dla czynności dostawy atlasów szkolnych na nośnikach cyfrowych (CD, DVD) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia stawki podatku dla czynności dostawy atlasów szkolnych na nośnikach cyfrowych (CD, DVD).

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą detaliczną wydawnictw kartograficznych i szkolnych klasyfikowanych w PKWiU z 2008 r. pod symbolem 58.11.1 (w tym 58.11.11, 58.11.15, 58.11.16, i 58.11.19) oznaczonych numerami ISBN. Dotychczasowy główny segment działalności stanowiły drukowane mapy ścienne (58.11.16) i atlasy (58.11.15), Spółka planuje rozszerzyć działalność o wydawanie atlasów szkolnych interaktywnych (multimedialnych) wydawanych na nośnikach fizycznych, takich jak płyty CD, czy DVD, również oznaczonych numerami ISBN. Planowane jest wydawanie atlasów zarówno geograficznych, jak i historycznych, składających się z kilkudziesięciu map każdy. Kupując płytę nauczyciele i uczniowie otrzymują możliwość odczytania nagranych na niej map z dołączonymi dodatkami interaktywnymi, tj.: zdjęcia ilustrujące zagadnienia przedstawiane na poszczególnych mapach, krótkie nagrania audio lub video związane z treścią mapy, diagramy i wykresy. Spółka podkreśla, że świadczeniem głównym zarówno z punktu widzenia Wnioskodawcy, jak i klienta pozostaje zbiór map (atlas), jedynie uzupełniony zostanie o dodatkowe treści, których umieszczenie w wersji papierowej nie byłoby możliwe lub byłoby znacznie ograniczone czytelnością map. Wskazane powyżej elementy dodatkowe związane są bezpośrednio z treścią bazowych map i nie mają praktycznie żadnej wartości odrębnie od nich, będąc zbiorem niepowiązanych ze sobą zdjęć, ilustracji oraz krótkich (kilkudziesięciosekundowych, parominutowych) nagrań lub animacji.

Treść map interaktywnych będzie tożsama z treścią map ściennych i atlasowych drukowanych na papierze, mogą jednak wystąpić między nimi pewne różnice, tj. większa aktualność map interaktywnych lub lepsza czytelność poprzez możliwość wyłączenia/włączenia niektórych elementów.

W klasach wyposażonych w odpowiedni sprzęt audiowizualny (projektor, tablica interaktywna) tak wyświetlane mapy mogą i mają zastąpić mapy ścienne. Wyświetlane natomiast na komputerze stacjonarnym PC lub laptopie mają zastąpić atlasy drukowane.

Spółka planuje sklasyfikować atlasy szkolne i interaktywne wydawane na nośnikach fizycznych, tj. płyta CD czy DVD pod symbol PKWiU 58.11.20.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy atlasy szkolne interaktywne wydawane na nośnikach fizycznych (płyta CD czy DVD lub ewentualne przyszłe standardy), posiadające własny numer ISBN podlegają opodatkowaniu stawką podatku 5% w myśl poz. 33 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy właściwe jest zastosowanie dla tego towaru symbolu PKWiU 58.11.20.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią poz. 33 zał. nr 10 ustawy, sprzedaż atlasów szkolnych interaktywnych wydawanych na nośnikach fizycznych, np. (CD czy DVD), posiadających nadany na podstawie odrębnych przepisów numeru ISBN powinny zostać opodatkowane stawką podatku w wysokości 5%. Objęcie stawką podatku 5% uzależnione jest od spełnienia następujących warunków:

a.

przedmiotem sprzedaży jest towar będący atlasem (zbiorem map),

b.

atlas jest wydany w wersji elektronicznej umieszczonej na płycie CD/DVD, ewentualnie innym przyszłym standardowym nośniku materialnym dostarczonym kupującemu,

c.

posiada odrębnym numer ISBN

W ocenie Spółki towar, będący przedmiotem sprzedaży spełnia wszystkie powyższe warunki.

Wg Spółki właściwe będzie zastosowanie symbolu PKWiU 58.11.20 (książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach), jako że towarem jest atlas (książkowy zbiór map).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie ich z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W myśl art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

W poz. 72 załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, wymieniono w PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

Podkreślić należy, że kod ISBN to międzynarodowy znormalizowany numer książki, który służy do jednoznacznej identyfikacji wydawcy i wydawanych przez niego wydawnictw zwartych.

W objaśnieniach do załącznika nr 3 ustawy o podatku od towarów i usług w pkt 1, wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

W myśl art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy, zawierającego wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku 5%, także wymienione zostały towary sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille'a.

Natomiast w poz. 33 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług, wymieniono książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach, oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Wskazać przy tym należy, że ustawodawca nie warunkuje zastosowania stawki podatku w wysokości 5% dla czynności dostawy towarów wymienionych w poz. 33 zał. nr 10 do ustawy, od konkretnego grupowania PKWiU.

Z treści wniosku wynika, że Spółka planuje rozszerzyć działalność o sprzedaż atlasów szkolnych interaktywnych (multimedialnych). Będą one sprzedawane na nośnikach fizycznych, tj. płyty CD i DVD, które są oznaczone numerem ISBN. Przedmiotowe atlasy interaktywne będą uzupełnione o dodatkowe treści (tekst jedn.: zdjęcia ilustrujące zagadnienia przedstawiane na poszczególnych mapach, krótkie nagrania audio lub video związane z treścią mapy, diagramy i wykresy), niemające odrębnej od nich żadnej wartości.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą stawki podatku, jaką należy stosować dla dostaw atlasów multimedialnych sprzedawanych na nośnikach fizycznych CD, DVD posiadających własny numer ISBN, jak również przyporządkowania ich do odpowiedniego grupowania PKWiU.

Odnosząc przedstawione okoliczności do wyżej powołanych przepisów stwierdzić należy, iż sprzedaż przez Spółkę atlasów interaktywnych na płytach CD oraz DVD, oznaczonych symbolem ISBN wraz z dodatkami, związanymi z treścią bazowych map, podlegać będzie opodatkowaniu 5% stawką na podstawie poz. 33 załącznika 10 do ustawy w zw. z art. 42 ust. 2a ustawy.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości dokonanego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania ww. usług według PKWiU, jak również nie określa prawidłowej klasyfikacji dla przedmiotowych towarów. Należy bowiem zauważyć, iż tut. organ nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości, dokonanego przez Wnioskodawcę, przyporządkowania formalnego towaru lub usługi do grupowania statystycznego. Podkreślić należy, iż kwestie dotyczące zaklasyfikowania towaru lub usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Dlatego też niniejszej interpretacji udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl