ITPP1/443-402/10/DM - Prawo spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej z tytułu odpłatnego zrzeczenia się przez kontrahenta z prawa dzierżawy nieruchomości będącej własnością spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-402/10/DM Prawo spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej z tytułu odpłatnego zrzeczenia się przez kontrahenta z prawa dzierżawy nieruchomości będącej własnością spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2010 r. (data wpływu 28 kwietnia 2010 r.) uzupełniony w dniu 24 maja 2001 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2010 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 24 maja 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W złożonym wniosku, jak również jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

W wyniku udziału w dniu 4 grudnia 2009 r. w licytacji komorniczej nieruchomości, Spółka uzyskała jej przybicie. Postanowienie o przybiciu uprawomocniło się w dniu 12 grudnia 2009 r. Nieruchomość obciążona była prawem dzierżawy na rzecz "L." sp. z o.o. na czas określony do 2015 r. Umowa dzierżawy z 2004 r. zawarta była z podpisem notarialnie poświadczonym, a ciężar w postaci prawa dzierżawy był wpisany do księgi wieczystej nieruchomości, nie mogła być ona zatem wypowiedziana przed upływem terminu na jaki została zawarta. Właścicielami nieruchomości były osoby fizyczne będące jednocześnie udziałowcami "L." sp. z o.o., które wydzierżawiały nieruchomość "L." sp. z o.o., a podmiot ten poddzierżawiał ją Spółce. Mimo nabycia prawa własności nieruchomości Spółka nie mogła swobodnie nią dysponować, bowiem nie miała możliwości rozwiązania umowy dzierżawy przed upływem okresu na jaki została zawarta. W dniu 18 grudnia 2009 r. Spółka zawarła z "L." sp. z o.o. umowę, na mocy której podmiot ten zrzekł się przysługującego mu prawa dzierżawy i wyraził zgodę na wykreślenie obciążenia z księgi wieczystej. Zrzeczenie się prawa dzierżawy i wyrażenie zgody na wykreślenie tego prawa z księgi wieczystej nastąpiło za wynagrodzeniem w kwocie określonej w umowie powiększonej o należny podatek od towarów i usług według 22% stawki podatku od towarów i usług. W dniu 11 stycznia 2010 r. sąd rejonowy wydał postanowienie o przysądzeniu Spółce prawa własności nieruchomości. Na nieruchomości Spółka planuje wybudowanie infrastruktury produkcyjno-magazynowej niezbędnej do dalszego rozwoju Spółki i sprostania rosnącym oczekiwaniom klientów. Bez zrzeczenia się przez "L." sp. z o.o. z prawa dzierżawy nieruchomości za wynagrodzeniem, nie byłaby możliwa realizacja zaplanowanej budowy infrastruktury produkcyjno-magazynowej. Przedmiotową działalnością Spółki jest produkcja i sprzedaż wyrobów świecarskich. Sprzedaż realizowana jest na rynku polskim i opodatkowana podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, a w podatku od towarów i usług według stawek 22% (na terenie Polski) i 0% (WDT). Związek przedmiotowej nieruchomości ze sprzedażą opodatkowaną polega na jej przeznaczeniu pod zabudowę produkcyjno-magazynową, która z kolei służyć będzie działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zadano następujące pytanie.

Czy Spółka mogła odliczyć na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej przez "L." sp. z o.o., która otrzymała wynagrodzenie z tytułu zrzeczenia się prawa dzierżawy nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie wypłacone na rzecz "L." sp. z o.o. z tytułu zrzeczenia się prawa dzierżawy nieruchomości na podstawie faktury VAT wystawionej przez dzierżawcę stanowiło wynagrodzenie za wykonanie czynności zrzeczenia się prawa dzierżawy nieruchomości, to jest czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jako odpłatne świadczenie usług. W konsekwencji powyższego faktura VAT wystawiona przez "L." sp. z o.o. uprawnia Spółkę do odliczenia podatku naliczonego z niej wynikającego na podstawie art. 86 ust. 1 cyt. ustawy. Pośrednim potwierdzeniem prawidłowości takiego rozumowania jest fakt wydania przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy interpretacji indywidualnej dla kontrahenta z dnia 29 marca 2010 r., w której organ stwierdził prawidłowość stanowiska "L." sp. z o.o. co do tego, że wynagrodzenie otrzymane z tytułu zrzeczenia się prawa dzierżawy nieruchomości jest wynagrodzeniem za wykonanie usługi podlegającej opodatkowaniu. Spójne jest więc stanowisko, zgodnie z którym skoro wynagrodzenie otrzymane przez sp. z o.o. dotyczy usługi podlegającej opodatkowaniu, to faktura VAT otrzymana przez Spółkę dokumentująca wykonanie tego rodzaju usługi dla Spółki, uprawnia do odliczenia podatku naliczonego z niej wynikającego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 200 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższych regulacji wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ograniczenia te zawarte są w art. 88 cyt. ustawy. I tak, w art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy zastrzeżono, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymała fakturę z tytułu odpłatnego zrzeczenia się przez kontrahenta z prawa dzierżawy nieruchomości będącej własnością Spółki. Nieruchomość Spółka zamierza przeznaczyć pod zabudowę produkcyjno-magazynową, która służyć będzie działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Ustosunkowując się do powyższego w pierwszej kolejności zauważyć należy, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podatkiem od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 7 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zrzeczenie się ustanowionego prawa do dzierżawy nieruchomości zabudowanej za wynagrodzeniem, stanowi odpłatne świadczenie usług w świetle art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Zauważyć należy, iż w tym przypadku dzierżawcy nieruchomości, a więc podmiotowi uprawnionemu do korzystania i pobierania pożytków z przysługującego prawa rzeczowego, przysługuje wobec właściciela rzeczy obciążonej, roszczenie o spełnienie świadczenia pieniężnego (wynagrodzenia) w zamian za wykonanie przez niego na rzecz właściciela określonej czynności, tj. zrzeczenia się prawa użytkowania nieruchomości, przed upływem okresu na jaki prawo to zostało ustanowione.

Mając powyższe na uwadze, odnosząc się do uprawnienia Spółki w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT otrzymanej od kontrahenta dokumentującej czynność zrzeczenia się prawa dzierżawy nieruchomości za wynagrodzeniem, wskazać należy przede wszystkim, że jak wykazano na wstępie prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. A zatem związek ponoszonych wydatków z działalnością opodatkowaną Spółki, nie zaś sam fakt opodatkowania czynności po stronie kontrahenta i wystawienia w związku z tym faktury, przesądza o prawie do odliczenia podatku naliczonego. Z tych też względów, z uwagi, iż poniesiony wydatek związany jest ze sprzedażą opodatkowaną, stwierdzić należy, że w zakresie określonym w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej odpłatne zrzeczenie się prawa dzierżawy, pod warunkiem, że prawo to nie zostało wyłączone innymi przesłankami określonymi w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl