ITPP1/443-384/10/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-384/10/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2010 r. (wpływ 22 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W czerwcu 2009 r. na mocy aktu notarialnego wraz z małżonkiem dokonała Pani zakupu zabudowanej nieruchomości o powierzchni 1808 m 2 z przeznaczeniem na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. W październiku 2009 r. dokonała Pani wraz z małżonkiem podziału nieruchomości na podstawie, którego wyodrębnione zostały dwie działki. Jedna z wydzielonych działek o powierzchni 666 m 2 zabudowana jest domem mieszalnym jednorodzinnym, a druga o powierzchni 1076 m 2 pozostaje niezabudowana. Z uwagi na zmianę planów życiowych obie nieruchomości zostały przeznaczone na sprzedaż i w związku z tym faktem zostały one "wciągnięte" do ewidencji środków trwałych w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Ponadto wystąpiła Pani wraz z mężem do Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta o wydanie pozwolenia na budowę budynku mieszalnego, jednorodzinnego na niezabudowanej nieruchomości. W lutym 2010 r. została wydana decyzja zatwierdzająca projekt budowlany wraz z udzieleniem pozwolenia na budowę. Jest to decyzja wydana imiennie Pani i mężowi. Po dokonaniu zabudowy nieruchomości, w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej zostanie ona przeznaczona do sprzedaży. Jednocześnie wniosła Pani, iż stosunki majątkowe w małżeństwie podlegają ustawowej wspólności majątkowej, a zakupione nieruchomości stanowią majątek wspólny. Do tej pory nie były ponoszone żadne nakłady związane z zakupem materiałów budowlanych oraz świadczonych usług. Obecnie zamierza Pani wraz z mężem dokonać pierwszych zakupów i odliczyć VAT.

Pytanie sprowadza się do możliwości odliczenia podatku przy nakładach na realizację inwestycji bez konieczności dokonania zmiany pozwolenia na budowę w ten sposób, aby zostało ono wydane na firmę.

Pani zdaniem, istnieje możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego bez zmiany wydanego pozwolenia na budowę, gdyż firma nie posiada osobowości prawnej, a przedmiotowa nieruchomość została zaewidencjonowana jako środek trwały. W Pani ocenie, o możliwości dokonania odliczenia decyduje cel wydatkowania środków, a jak Pani podkreśla, środki te zostaną poniesione na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji uważa Pani, iż ma prawo do dokonania odliczenia VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 powołanej ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Faktura będąca podstawą odliczenia, winna zawierać elementy wymienione w § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.).

We wniosku wskazała Pani, iż nabyta nieruchomość gruntowa stanowi środek trwały w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Wydatki inwestycyjne związane będą z budową obiektu mieszkalnego, który zostanie przeznaczony do sprzedaży.

A zatem stwierdzić należy, iż skoro, jak wynika z wniosku, zakupy inwestycyjne związane będą z czynnościami opodatkowanymi (sprzedażą lokali), to będzie Pani przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy inwestycyjne, o ile nie wystąpią wyłączenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl