ITPP1/443-378A/07/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-378A/07/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2007 r. (data wpływu 17 września 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania transakcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania transakcji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 1 czerwca 2007 r., jako osoba fizyczna, prowadzi Pan działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 31 lipcu 2007 r. dokonał Pan, przedpłaty w kwocie 96.155,38 zł na zakup samochodu osobowego. Przedmiotowa przedpłata wpłynęła na konto dostawcy prawdopodobnie w miesiącu sierpniu 2007 r. lecz fakt ten nie został potwierdzony fakturą VAT, natomiast w dniu 7 sierpnia 2007 r. sprzedawca wystawił fakturę na rozliczenie zaliczki i jednocześnie na sprzedaż pojazdu, którego wartość końcowa wyniosła 91.000,00 zł. Zakupiony samochód służy Panu w prowadzonej działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedawca postąpił prawidłowo wystawiając fakturę końcową jako zaliczkę i jednocześnie sprzedaż pojazdu.

Zdaniem wnioskodawcy sprzedawca winien najpierw wystawić fakturę na zaliczkę, a następnie fakturę końcową, gdyż zmieniła się wartość końcowa w stosunku do zaliczki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Treścią art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) ustawodawca zobowiązał podatników do wystawiania faktur.

Zgodnie z ust. 1 powołanego artykułu, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl ust. 3 powołanego artykułu, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Obowiązek dotyczący wystawiania faktur został doprecyzowany w § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) wydanego na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 pkt 1 wskazanej ustawy. Zgodnie z zapisami zawartymi w tym paragrafie, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej oraz podatnicy, o których mowa w art. 16 ustawy (osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, niebędące podatnikami, o których mowa w art. 15, dokonujące wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, w przypadku gdy okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy), wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT", przy czym ci ostatni wystawiają te dokumenty jedynie przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu.

Fakturę, w myśl § 13 ust. 1 powołanego rozporządzenia, wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

Również w przypadku otrzymania, przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, części lub całości należności, w szczególności: przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty - jak wynika z zapisy § 14 ust. 1 tegoż rozporządzenia - istnieje obowiązek wystawienia faktury nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2

Zgodnie z zapisami zawartymi w § 14 ust. 4 ww. rozporządzenia fakturę końcową stanowiącą rozliczenie pobranych i zafakturowanych zaliczek wystawia się wówczas, gdy cena towaru czy usługi jest wyższa od kwot dotychczas pobranych zaliczek. Fakturę tę, która powinna zawierać również numer faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, należy wystawić w terminie określonym w § 13 wymienionego rozporządzenia.

Natomiast, jeżeli faktury o których mowa w ust. 1 i 2, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca - zgodnie z ust. 5 wskazanego paragrafu - po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13.

Ponadto, zgodnie z treścią § 16 ust. 3 powołanego rozporządzenia, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy. W ust. 1 tego paragrafu wskazano, iż w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą, natomiast w ust. 2 wskazanego paragrafu wskazano, jakie elementy co najmniej winna zawierać faktura korygująca.

Z zapisów § 16 ust. 1 -3 ww. rozporządzenia wynika obowiązek wystawienia faktury korygującej, w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków, w sytuacji gdy uprzednio wystawiono fakturę.

Analiza stanu faktycznego przedstawionego przez Pana, w konfrontacji z powołanymi przepisami prowadzi do wniosku, iż w sytuacji, gdy w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczki - zaliczki przewyższającej całość ceny brutto - sprzedawca dokonał na Pana konto zwrotu nadwyżki ponad tę cenę, i nie wystawił faktury dokumentującej jej otrzymanie, wystarczy że wystawi jedną fakturę-fakturę dokumentującą otrzymanie całości należności związanej z transakcją sprzedaży przedmiotowego samochodu.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zgodnie z treścią art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z powyższym dokumenty załączone do złożonego przez Pana wniosku nie były przedmiotem merytorycznej analizy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl