ITPP1/443-378/13/TS - Określenie stawki VAT właściwej dla czynności udostępniania terenu ogrodu zoologicznego na rzecz osób trzecich na potrzeby prowadzonych przez te osoby usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-378/13/TS Określenie stawki VAT właściwej dla czynności udostępniania terenu ogrodu zoologicznego na rzecz osób trzecich na potrzeby prowadzonych przez te osoby usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2013 r. (data wpływu 22 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku za udostępnienie terenu ogrodu zoologicznego obcym podmiotom na prowadzenie usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku za udostępnienie terenu ogrodu zoologicznego obcym podmiotom na prowadzenie usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednostką budżetową Gminy, która nie posiada osobowości prawnej i realizuje zadania własne Gminy. Wydatki pokrywa ze środków otrzymanych z Urzędu Miasta, a dochody w całości odprowadza do budżetu Miasta. Działalność określona jest statutem. Podstawowym przedmiotem działania jest zarządzanie, administrowanie, utrzymanie i rozbudowa ogrodu zoologicznego poprzez:

1.

kompletowanie, utrzymanie i eksponowanie kolekcji zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków zagrożonych wyginięciem, zgodnie z założeniami wieloletniego planu hodowlanego i dydaktycznego,

2.

przetrzymywanie posiadanych zwierząt w warunkach odpowiadających ich potrzebom biologicznym,

3.

edukację w zakresie ochrony gatunkowej zwierząt z uwzględnieniem ochrony różnorodności biologicznej,

4.

uczestnictwo w badaniach naukowych, które mają na celu ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem,

5.

współdziałanie z ogrodami zoologicznymi na terenie kraju i za granicą oraz z innymi instytucjami i organizacjami, powołanymi do ochrony zwierząt i środowiska naturalnego,

6.

modernizację i rozbudowę obiektów ekspozycyjnych, zaplecza hodowlanego, administracyjnego i dydaktycznego,

7.

prowadzenie działalności dydaktycznej dla szkół wszystkich stopni,

8.

prowadzenie innej działalności, w tym sprzedaż biletów wstępu, pamiątek i folderów oraz udostępnianie terenów i obiektów należących do Wnioskodawcy.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i wykonuje zadania statutowe nieobjęte ustawą o VAT, ale również uzyskuje przychody z tytułu prowadzenia działalności opodatkowanej, takiej jak: dzierżawa gruntu, obiektów gastronomicznych, powierzchni reklamowej, pamiątek, folderów, biletów wstępu. Celem poprawy jakości świadczonych usług Wnioskodawca chce zapewnić klientom dodatkowe atrakcje. W związku z tym zamierza podpisać umowy z Przedsiębiorstwami Turystycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, które na terenie Wnioskodawcy będą prowadziły działalność w zakresie przejażdżek konnych i przejażdżek kolejką. Wnioskodawca zamierza podpisać umowę z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, która będzie prowadzić usługi na terenie ogrodu zoologicznego w zakresie wypożyczania wózków drewnianych dla dzieci. Wnioskodawca zgodnie z umową będzie pobierał opłatę za udostępnienie terenu na wykonywanie usług w tym zakresie doliczając 23% podatek VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zastosowanie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 23% za udostępnienie terenu ogrodu zoologicznego jednostki budżetowej obcym podmiotom na prowadzenie usług w zakresie przejażdżek konnych, przewozów kolejką i wypożyczania wózków drewnianych dla dzieci jest prawidłowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, opłata za "usługi rekreacyjne", które będą wykonywane przez podmioty zewnętrzne na terenie ogrodu zoologicznego winny być opodatkowane stawką podatku 23%, ponieważ udostępnianie, dzierżawa gruntów nie korzysta ze zwolnienia. Wnioskodawca dodał, iż nie jest nastawiony na generowanie zysku, lecz przede wszystkim na tworzeniu warunków do uczestnictwa w życiu rekreacyjnym mieszkańcom.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczeniem usług, w myśl art. 8 ust. 1 wskazanej ustawy, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jak stanowi przepis art. 5a ww. ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Stawka podatku, na postawie art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie zaś z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest jednostką budżetową Gminy, którego podstawowym przedmiotem działania jest zarządzanie, administrowanie, utrzymanie i rozbudowa ogrodu zoologicznego. Wnioskodawca celem poprawy jakości usług zamierza podpisać umowy z podmiotami świadczącymi usługi w zakresie przejażdżek konnych, przejażdżek kolejką, wypożyczania wózków drewnianych. Wnioskodawca zgodnie z umową będzie pobierał opłatę za udostępnienie terenu na wykonywanie usług w tym zakresie.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem wniosku udostępnianie przez Wnioskodawcę terenu ogrodu zoologicznego innym podmiotom na prowadzenie usług we wskazanym zakresie spełnia definicję świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ani ustawa o podatku od towarów i usług, ani akty wykonawcze do niej nie przewidują stawek obniżonych lub zwolnień od podatku dla przedmiotowej czynności. Właściwą stawką w tej sytuacji - na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy - będzie stawka w wysokości 23%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl