ITPP1/443-329/09/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-329/09/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2009 r. (data wpływu 8 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży wysyłkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży wysyłkowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zajmuje się miedzy innymi sprzedażą towarów (w tym sprzętu telekomunikacyjnego). Oferta przedstawiona jest klientom drogą telefoniczną. W przypadku przyjęcia oferty i złożenia przez indywidualnego klienta zamówienia, ustalany jest sposób zapłaty - Wnioskodawca umożliwia skorzystanie z dokonywanego przez nią pośrednictwa finansowego w sprzedaży na kredyt lub zapłaty za dostawę do rąk kuriera przy dostawie. W takiej sytuacji, kurier pobiera zapłatę i dokonuje wpłaty na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Faktura wystawiana jest w dniu wydania towaru z firmy, zarówno w przypadku sprzedaży na kredyt, jak i w przypadku sprzedaży wysyłkowej za pobraniem. Wnioskodawca za datę powstania obowiązku podatkowego dla celów VAT uważa datę uzyskania zapłaty od klienta na konto bankowe, dokonywane za pośrednictwem firmy kurierskiej - zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy. Bardzo często następuje to w miesiącu następującym po wystawieniu faktury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy możliwe jest stosowanie ogólnych zasad powstania obowiązku podatkowego, tzn. daty wystawienia faktury dla stosowanego sposobu prowadzenia sprzedaży.

Zdaniem Wnioskodawcy w opisanej sytuacji dopuszczalne i prawidłowe jest stosowanie ogólnej zasady powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Sprzedaż wysyłkowa towarów polega na realizacji zamówień, jakie złożyli indywidualni klienci. Zamówienia te składane są w większości przypadków na podstawie przedstawionej telefonicznie oferty. Zamówiony towar jest następnie wysyłany do nabywcy za zaliczeniem pocztowym. Nadawca płaci za towar przy odbiorze przesyłki. Regulacje prawne takiej sprzedaży znajdują się w ustawie z 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22, poz. 271 z późn. zm.). Zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy umowy zawierane z konsumentami bez jednoczesnej obecności obu stron, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość, w szczególności telefonu są umowami na odległość, jeżeli kontrahentem konsumenta jest przedsiębiorca, który w taki sposób zorganizował swoją działalność. Stosowany przez Spółkę sposób organizacji sprzedaży spełnia powyższą definicję, zatem Spółka dokonuje sprzedaży wysyłkowej. Kurierzy firmy, z której usług korzysta Spółka pobierają zapłatę od klientów, natomiast firma kurierska dokonuje wpłat pobranych zapłat na rachunek bankowy Spółki.

W ocenie Spółki stosowanie szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług ma na celu jego przesunięcie do czasu otrzymania wpłaty i pozwala na rozpoznanie transakcji, które nie dochodzą do skutku z powodu rezygnacji klientów. Natomiast stosowanie ogólnie obowiązujących zasad powstania tego obowiązku, skutkuje wykazaniem podatku należnego w miesiącu (czasem miesiącach) wcześniejszym niż wynika z przytoczonych przepisów. Konieczność kontroli poprawności wykazanych wpłat i ich weryfikacji z dokonaną sprzedażą jest bardzo uciążliwa dla prowadzonej ewidencji. Występujące różnice wpłacanych kwot (na które w pewnym stopniu składają się również błędy ewidencyjne wynikające z masowości transakcji w firmie kurierskiej), powodują utrudnienia w rozpoznaniu prawidłowych kwot i ustalenia kwoty podatku. W przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych powstaje obowiązek rejestracji sprzedaży w kasie fiskalnej (sprzęt telekomunikacyjny nie jest objęty zwolnieniem z ewidencji za pomocą kas), co dokonywane jest w dacie powstania obowiązku podatkowego (otrzymanie środków z tytułu zapłaty na konto).

Stosowanie ewidencji opartej na podstawowej sprzedaży tj. fakturach sprzedaży daje większą pewność prawidłowości prowadzonych rozliczeń i usprawni prowadzenie ewidencji. Natomiast możliwość późniejszej płatności podatku związana jest dla Spółki z dużymi utrudnieniami i zwiększonym nakładem pracy na prowadzoną ewidencję.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl ogólnej zasady zawartej w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 67, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 4 powołanej ustawy jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Przepis art. 19 ust. 13 pkt 6 cyt. ustawy określa szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z którym, w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty.

Stosownie do art. 111 ust. 1 powołanej ustawy, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 6.

W oparciu o ust. 4 podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Zasadą jest zatem wystawianie faktur VAT dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jedynie w przypadku, gdy tego zażądają.

Z wniosku wynika, że Spółka zajmuje się między innymi sprzedażą wysyłkową. Zamówienia składane są w większości przypadków na podstawie przedstawionej telefonicznie oferty, następnie zamówiony towar wysyłany jest do nabywcy za zaliczeniem pocztowym a nabywca płaci za towar przy odbiorze przesyłki. Kurierzy firmy, z której usług korzysta Spółka pobierają zapłatę od klientów, natomiast firma kurierska dokonuje wpłat pobranych zapłat na rachunek bankowy Spółki. Spółka uznaje za datę powstania obowiązku podatkowego dla celów podatku od towarów i usług datę uzyskania zapłaty od klienta na konto bankowe dokonywane za pośrednictwem firmy kurierskiej. Uważa jednak, iż możliwe jest rozpoznawanie momentu powstania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych, co znacznie ułatwiłoby sposób dokonywanych przez nią rozliczeń.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż w przypadku sprzedaży wysyłkowej dokonywanej przez Wnioskodawcę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty za dostarczony towar zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 6. a zatem ewidencjonowanie sprzedaży i podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej powinno następować, co do zasady, w momencie powstania obowiązku podatkowego, tj. w opisanym przypadku w dniu otrzymania zapłaty na konto.

A zatem stosowane dotychczas przez Spółkę rozpoznanie momentu powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży wysyłkowej było prawidłowe.

Należy zauważyć, iż przeszkody natury "technicznej" nie mogą przesądzać o momencie powstania obowiązku podatkowego, bowiem decydują o tym każdorazowo przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl