ITPP1/443-327/14/MS - Obowiązek spółki jawnej dotyczący dokonania korekty podatku naliczonego w związku z nieodpłatnym przekazaniem przez spółkę budynków i budowli wraz z gruntami na rzecz wspólników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-327/14/MS Obowiązek spółki jawnej dotyczący dokonania korekty podatku naliczonego w związku z nieodpłatnym przekazaniem przez spółkę budynków i budowli wraz z gruntami na rzecz wspólników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2014 r. (data wpływu 31 marca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jawna jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wspólnikami w Spółce są dwie osoby fizyczne. Spółka jest właścicielem gruntów, na których Spółka wybudowała budynki i budowle. Spółka nabywała w przeszłości ww. grunty, jak również budowała budynki i budowle ze środków własnych Spółki i odliczała podatek naliczony VAT od zakupów związanych z wybudowaniem budynków oraz budowli. W przypadku niektórych budynków i budowli od czasu ich wybudowania (oddania do użytkowania) nie upłynęło 10 lat. Obecnie ww. nieruchomości tj. grunty zabudowane budynkami i budowlami są przedmiotem umów najmu, w których Spółka jako wynajmujący występuje jako podatnik podatku od towarów i usług. Od czasu wybudowania - na budynki i budowle nie były ponoszone nakłady na ulepszenie, które stanowiły co najmniej 30% ich wartości początkowej. Umowy najmu dotyczące wszystkich zabudowanych nieruchomości zawarte zostały wcześniej niż dwa lata od dnia, w którym Spółka przekaże ww. nieruchomości nieodpłatnie wspólnikom.

Obecnie bowiem wspólnicy Spółki zamierzają na mocy uchwały wycofać ze Spółki i przenieść na swoją rzecz niektóre z ww. nieruchomości. W efekcie powyższego współwłaścicielami wyżej wymienionych nieruchomości staną się wspólnicy Spółki jawnej, przy czym ich udziały we współwłasności będą odpowiadać udziałom w zyskach i stratach w spółce jawnej. Odpowiednia uchwała wspólników zostanie podjęta w formie aktu notarialnego, z uwagi na przedmiot czynności i konieczność dokonania zmian wpisów w księgach wieczystych. Podstawą przeniesienia własności ww. nieruchomości będzie jednomyślna uchwała wspólników o wycofaniu zabudowanych budynkami i budowlami gruntów na potrzeby własne wspólników, a jedynie w jej wykonaniu zostanie sporządzona umowa nieodpłatnego przekazania. Spółka potraktuje przekazywane nieodpłatnie budynki i budowle jako objęte zwolnieniem na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

W związku z powyższym opisem, zadano następujące pytanie:

Czy z uwagi na to, że nieodpłatne przekazanie przez Spółkę na rzecz wspólników budynków i budowli wraz z gruntami, na których zostały wybudowane, podlega zwolnieniu z opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, Spółka zobligowana będzie do korekty odliczonego podatku VAT w proporcji do czasu, który pozostał do końca 10 lat licząc od końca roku, w którym oddano do użytkowania przekazywane obecnie budynki i budowle.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na nieodpłatne przekazanie wspólnikom budynków i budowli będzie ona zobligowana do korekty odliczonego podatku VAT w proporcji do czasu, który pozostał do końca 10 lat od czasu gdy je wybudowała. Uzasadnieniem dla przedstawionego stanowiska jest brzmienie 91 ust. 2, ust. 6 i ust. 7 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Ww. przepisy wskazują na to, że w przypadku nieruchomości okresem potencjalnej korekty odliczonego podatku naliczonego jest 10 lat licząc od końca roku, w którym oddano budynki i budowle do użytkowania. Zwolnienie od opodatkowania podatkiem VAT dostawy budynków i budowli w przypadku, gdy pomiędzy tzw. pierwszym zasiedleniem ww. budynków i budowli, a ich dostawą upłynął okres dłuższy niż 2 lata spowoduje to, że do końca wskazanego wyżej 10 letniego okresu korekty należy przyjąć, że ww. budynki i budowle służyć będą czynnościom zwolnionym od podatku VAT. Innymi słowy w odniesieniu do przedmiotowych budynków i budowli nastąpi czynność zwolniona od podatku, która spowoduje konieczność korekty podatku naliczonego, który został w przeszłości przez Spółkę odliczony w trakcie budowy budynków i budowli, które zostaną nieodpłatnie przekazane wspólnikom.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w...., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl