ITPP1/443-323/07/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-323/07/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2007 r. (data wpływu 10 września 2007 r.), uzupełnionym w dniu 2 listopada 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2007 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny udziału w nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 22 kwietnia 2004 r. została zakupiona działka na współwłasność, zabudowana starym domem, który w czerwcu 2005 r. został wyburzony, oznaczona w ewidencji gruntów jako działka o nr geod. 1101. Zakupu dokonali małżonkowie E. i J. P. (#188; udziału w nieruchomości), ich syn M. B. P. (#188; udziału w nieruchomości), małżeństwo I. i A. T. (#188; udziału w nieruchomości) oraz ich córka U. J. T. (#188; udziału w nieruchomości), obecne nazwisko U. J. W.

W dniu 1 marca 2005 r. została dokonana darowizna przez rodziców E. i J. P. ich udziału #188; w nieruchomości na rzecz syna M. P. Dnia 24 stycznia 2006 r. doszło do zamiany części gruntów tej działki z Gminą i nadanie nowych numerów geodezyjnych.

Stan obecny własności nieruchomości to działka nr i działka nr, które należą do: M. B. P. (udział 2#8260;4), U. J. W. (udział #188;) oraz A. i I. T. (udział #188;). W dniu 21 października 2005 r. na podstawie prawomocnej decyzji - zezwolenia na budowę, wydanej przez Urząd Miejski na U. J. T. i A. T, M. P., I. P. (małżonka M. P. i córka I. i A. T.), na działce rozpoczęto budowę budynku usługowo - handlowego. Budowę rozpoczęło wyłącznie małżeństwo I. i M. P. (rozdzielność majątkowa), którzy są podatnikami podatku od towarów i usług i prowadzą odrębne działalności gospodarcze. Dla I.P. została wyrażona pisemna zgoda przez współwłaścicieli na dysponowanie działką na cele budowlane. Nakłady na budowę są udokumentowane fakturami VAT (wystawione odrębnie na I. P. i M. P.). Ponoszący nakłady I. i M. P. nie odliczali podatku naliczonego z faktur i nie zaliczali wydatków na budowę w koszty firmy. Obecnie budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym z wykonaną elewacją zewnętrzną.

W związku z zamiarem uporządkowania stanu prawnego nieruchomości i ze względu na to, iż budowa była finansowana i prowadzona przez małżeństwo I. i M. P., rodzice - I. i A.T. (udział #188;) oraz siostra I. P. U. W. (udział #188;), zamierzają przekazać swoje udziały poprzez darowiznę, wyłącznie na rzecz I. P., która ma być w najbliższym czasie potwierdzona aktem notarialnym. Darczyńcy nie prowadzą działalności gospodarczej, ale jest Pani wraz z małżonkiem podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług najmu - dzierżawy. Dodaje Pani, że budynek wybudowano bez zamiaru uczestniczenia w obrocie gospodarczym. Na powyższą inwestycję I. i M. P. w marcu 2007 r. zaciągnęli kredyt w banku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.,

Czy darowizna na rzecz córki I. P. podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Uważa Pani, że darowizna nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług gdyż:

* darczyńca nie jest podatnikiem z tytułu tej czynności (art. 15 ust. 1 ustawy a contrario)

* darczyńcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, ani z tytułu nabycia działki, ani z tytułu budowy budynku (bo nie ponosił nakładów na budowę, art. 7 ust. 2 ustawy a contrario)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty, o czym stanowi art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy. Stosownie do treści art. 15 ust. 1 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Dalej, w ust. 2 ustawodawca określił, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z przedstawionym opisem, przeniesienie własności udziału w nieruchomości nastąpi bez wynagrodzenia, tj. w formie darowizny. W art. 7 ust. 2 ustawodawca określił, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

* jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdza Pani, że nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem działki oraz budową budynku. W związku z tym darowizny nie należy traktować jak dostawę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl