ITPP1/443-306/08/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-306/08/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2008 r. (data wpływu 27 marca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 i 16 czerwca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów zabudowanych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów zabudowanych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pan właścicielem nieruchomości o pow. 7044 m 2, na podstawie postanowienia Sądu z dnia 2 maja 1990 r., umowy przekazania gospodarstwa rolnego Rep A nr (...) z dnia 21 czerwca 1990 r., postanowienia Sądu z dnia 3 czerwca 1996 r. (zniesienie współwłasności). Powyższa nieruchomość uległa podziałowi na następujące działki:

* działka nr 362/1 o pow. 0,1145 ha

,

* działka nr 362/2 o pow. 0,1005 ha

,

* działka nr 362/3 o pow. 0,0934 ha

,

* działka nr 362/4 o pow. 0,0984 ha

,

* działka nr 362/5 o pow. 0,0787 ha

* działka nr 362/6 o pow. 0,2189 ha

.

Podział opisanych wyżej gruntów nastąpił we wrześniu 1999 r. W dniu 24 września 1999 r. sprzedał Pan działkę nr 362/1, a w dniu 20 października 1999 r. - kolejną o nr 362/2. Następnie w dniu 17 maja 2007 r. sprzedał Pan działki oznaczone nr: 362/5, 362/3.

Dostawa przedmiotowych gruntów została opodatkowana podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%. W związku ze sprzedażą działek o nr 362/3 i 362/5 dokonał Pan rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług i uiścił należny podatek VAT. Obecnie pozostaje Pan właścicielem działki nr 362/6 o pow. 0,2189 ha, zabudowanej budynkiem mieszkalnym i innym niemieszkalnym z przeznaczeniem na cele handlowo-usługowe. Budynek mieszkalny był parterowym budynkiem poniemieckim, w którym Pana rodzina zamieszkuje od 1976 r. W latach 1996-2005 był on generalnie przebudowywany. Modernizacja polegała na nadbudowie piętra nad istniejącym budynkiem. Budynek mieszkalny nie posiada końcowego odbioru technicznego. Drugi budynek był budynkiem gospodarczym poniemieckim. W okresie od maja 2005 r. do lutego 2006 r. był on także przebudowywany, w celu przeznaczenia go na cele usługowe. Przedmiotowy budynek posiada dwa lokale. W jednym z nich Pana żona prowadzi działalność usługową. W lutym 2006 r. na podstawie umowy użyczenia przekazał Pan drugi lokal synowi, który w okresie od marca 2006 r. do lipca 2007 r. wydzierżawiał go osobie trzeciej. Wydatki poniesione na przebudowę i rozbudowę drugiego budynku stanowiły ponad 30% wartości początkowej, gdyż nieruchomość ta była zdewastowana i zaniedbana. Nie miał Pan prawa do żadnych ulg i odliczeń. Część tego budynku była użytkowana od marca 2006 r. do lipca 2007 r. Obecnie lokal ten nie jest użytkowany. Jednocześnie informuje Pan, że w okresie od 1998 r. do chwili obecnej, nie prowadził i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, również działalności polegającej na obrocie nieruchomościami. Dla działki o nr 362/6 brak jest planu zagospodarowania przestrzennego. Natomiast dla działek o nr 362/2, 362/3, 362/5 i 362/6 wydana została decyzja o warunkach zabudowy pawilonu handlowego wraz z parkingiem. Po sprzedaży nieruchomości nr 326/6 budynki zostaną rozebrane. W uzupełnieniu do wniosku z dnia 4 czerwca 2008 r., poinformował Pan dodatkowo, że w pierwszym z lokali Pana żona prowadzi od 1996 r. działalność usługową. Drugi lokal natomiast, od marca 2006 r. do lipca 2007 r. był dzierżawiony, gdzie za wynajem Pana syn pobierał opłatę i odprowadzał należny podatek do urzędu skarbowego. Nie miał Pan prawa do odliczenia podatku od towarów i usług od nakładów inwestycyjnych, poniesionych na przebudowę i rozbudowę drugiego budynku niemieszkalnego. Od nabycia tego budynku także nie miał Pan prawa do odliczenia tego podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług od sprzedaży działki o nr 362/6, czy też transakcja ta podlegać będzie zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Pana zdaniem sprzedając działkę o nr 362/6 wraz z posadowionymi na niej budynkami, podlega Pan obowiązkowi zapłaty podatku od towarów i usług, ponieważ drugi budynek nie może być zwolniony od tego podatku jako towar używany, gdyż wydatki poniesione na ulepszenie budynku stanowiły ponad 30% wartości początkowej, oraz poprzez fakt, że w okresie krótszym niż pięć lat użytkował Pan ten budynek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tą definicją, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Stosownie do przepisu art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Uregulowanie to koresponduje z uznaniem gruntu za towar i w praktyce oznacza, że w przypadku dostawy nieruchomości złożonej z budowli trwale związanej z gruntem, podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest łączna wartość tej budowli oraz gruntu na którym została ona usytuowana.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

I tak, stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Przez towary używane, w przypadku budynków i budowli lub ich części, zgodnie z zapisem ust. 2 pkt 1 tegoż artykułu rozumie się budynki i budowle lub ich części jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

W myśl art. 43 ust. 6 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w art. 43 ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków

;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych

.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż zamierza Pan dokonać dostawy działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz budynkiem przeznaczonym na cele usługowe. Od zakończenia budowy budynków znajdujących się na przedmiotowej nieruchomości minęło ponad 5 lat. Pierwszy z nich, to zmodernizowany parterowy budynek poniemiecki, w którym Pana rodzina zamieszkuje od 1976 r. Natomiast druga nieruchomość, będąca poniemieckim budynkiem gospodarczym, w okresie od maja 2005 r. do lutego 2006 r. była przebudowywana, w celu przeznaczenia jej na cele usługowe. Od poniesionych nakładów inwestycyjnych na przebudowę i rozbudowę drugiego budynku niemieszkalnego nie miał Pan prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. Takiego prawa nie posiadał Pan także w związku z jego nabyciem.

Zatem, skoro budynek mieszkalny służy do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych Pana rodziny, to zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10, w związku z art. 29 ust. 5 ustawy planowana dostawa nieruchomości wraz z posadowionym na niej przedmiotowym budynkiem podlegać będzie zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Także dostawa gruntu wraz z budynkiem niemieszkalnym, w stosunku do którego nie przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, w związku z art. 29 ust. 5 ustawy podlegać będzie zwolnieniu od tego podatku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl