ITPP1/443-295/13/JJ - Prawo szkoły do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji w zakresie remontu boiska szkolnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-295/13/JJ Prawo szkoły do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji w zakresie remontu boiska szkolnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2013 r. (data wpływu 28 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Szkoła prowadzi podstawową, działalność statutową - świadczy usługi edukacyjne, niepodlegające opodatkowaniu VAT oraz pozostałe czynności opodatkowane VAT. Szkoła jest podatnikiem VAT czynnym jedynie w zakresie sprzedaży towarów i usług objętych tym podatkiem. Szkoła będzie realizowała projekt, w ramach budżetu Lokalnej Strategii Rozwoju, środek 4.1 Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności, Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołóstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". W ramach realizowanej inwestycji Szkoła dokona zapłaty kwoty brutto na podstawie wystawionych przez wykonawców faktur VAT. Zapłata zostanie dokonana ze środków uzyskanych z dofinansowania ww. projektu, o ile koszt podatku VAT nabytych towarów i usług zostanie uznany za koszt kwalifikowany przez instytucję dofinansującą. Zrealizowana inwestycja wykorzystywana będzie jedynie w ramach prowadzonej działalności nieodpłatnej (nieodpłatnego świadczenia usług edukacyjnych). Z wyremontowanego boiska będą korzystać uczniowie w godzinach zajęć lekcyjnych na przedmiocie wychowania fizycznego, ogólnoszkolnych i międzyszkolnych zawodach sportowych współorganizowanych przez Szkołę oraz w godzinach pozalekcyjnych i wieczorowych w ramach dodatkowych zajęć sportowych prowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatnikowi przysługuje prawo odliczenia kwoty podatku VAT - naliczonego w związku z dokonaniem zapłaty na rzecz wykonawców przebudowy boiska - od kwoty podatku należnego do zapłaty tytułem prowadzenia działalności objętej opodatkowaniem w zakresie podatku od towarów i usług (np. odpłatnego wynajmu innych niż zrealizowana inwestycja obiektów podatnika, np. hali sportowej albo sal lekcyjnych).

Szkoła uważa, że zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jedynie w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedstawionym stanie faktycznym nabyte towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych w związku z czym Szkole nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ze względu na brak związku koniecznego do powstania tego uprawnienia, o którym mówi art. 86 powołanej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawa - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl