ITPP1/443-283a/09/JJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-283a/09/JJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2009 r. (data wpływu 30 marca 2009 r.) uzupełnionym pismami z dnia 12 i 19 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokalu handlowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokalu handlowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2000 r. nabyła Pani udział w spółce z o.o., która powstała w celu wybudowania centrum na gruntach dzierżawionych od gminy. Ze wszystkimi udziałowcami, w tym i z Panią, Spółka podpisała umowę na realizację tej inwestycji. W treści przedmiotowej umowy strony uzgodniły, iż "spółka działając jako inwestor bezpośredni zrealizuje inwestycję Centrum ze środków finansowych wpłacanych przez poszczególnych inwestorów w miesięcznych ratach". Spółka każdego miesiąca wystawiała fakturę VAT jako zaliczkę na poczet inwestycji. Każdy udziałowiec w drodze losowania otrzymywał określoną wielkość lokalu handlowego - boksu. W sierpniu 2001 r., po zakończonej budowie Spółka przekazała protokołem odbioru lokal, który użytkowała Pani od dnia 28 sierpnia 2001 r. Zasady użytkowania lokalu zostały określone przez strony w zawartej umowie. Od września 2001 r. Spółka wystawiała, co miesiąc, fakturę VAT za opłatę eksploatacyjną (wyliczoną od m 2). Następnie w 2003 r. Spółka wystawiła faktury VAT na wykup gruntów wszystkim użytkownikom lokali. W styczniu 2004 r. podpisała Pani ze Spółką akt notarialny na nabycie udziału w gruntach wraz z boksem. W akcie notarialnym określono wartość nieruchomości z wyszczególnieniem wartości gruntów. W całym okresie użytkowania lokalu nie ponosiła Pani żadnych wydatków na ulepszenie. W lutym 2009 r. sprzedała Pani lokal handlowy osobie fizycznej niezarejestrowanej jako podatnik VAT.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 12 czerwca 2009 r. wskazała Pani, iż jako inwestor budowy boksu w Centrum otrzymywała od Spółki (bezpośredniego inwestora inwestycji) co miesiąc fakturę VAT, aż do zakończenia i rozliczenia inwestycji. Z otrzymywanych faktur VAT odliczała Pani podatek naliczony w danym miesiącu. Dodatkowo w uzupełnieniu z dnia 19 czerwca 2009 r. informuje Pani, że wartość początkowa oddanego w sierpniu 2001 r. boksu w Centrum była większa niż 15.000 zł, a w całym okresie swojej działalności gospodarczej wszystkie zakupy towarów i usług były związane z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług i boks służył tylko takiej działalności. Ponadto wskazuje Pani, iż nadal prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną, przy czym nigdy działalności zwolnionej nie prowadziła.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle znowelizowanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tj. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy) dostawa nieruchomości w opisanym przypadku jest dostawą dokonaną w ramach pierwszego zasiedlenia, a tym samym podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Pani zdaniem w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż boksu handlowego dokonana w lutym 2009 r. jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Wskazuje Pani, iż opodatkowała tę czynność i wykazała w deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2009 r..

Po wybudowaniu lokalu była Pani pierwszym i jedynym użytkownikiem (pomimo, że nie była jego właścicielem). Wskazuje Pani, iż treść art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług nie określa statusu prawnego nieruchomości, ale wymienia jako warunek fakt oddania do użytkowania nabywcy lub użytkownikowi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Towarami, jak stanowi art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

I tak, stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 10 wskazanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r., zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z zawartą w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług definicją, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności opodatkowanych, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu,

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca zwalnia od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostaw nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Stosownie do treści art. 43 ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b) nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Wskazać jednocześnie należy, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług można zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z ust. 11 tego artykułu oświadczenie o którym w ust. 10 pkt 2 musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy:

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc, ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków mającym, prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku, po spełnieniu określonych warunków, możliwość do zrezygnowania ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Należy zwrócić, iż zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, grunt na którym są one posadowione dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie aktu notarialnego, w styczniu 2004 r., stała się Pani właścicielem lokalu handlowego (boksu) oraz udziału w gruncie. Wcześniej, tj. od dnia 28 sierpnia 2001 r., lokal użytkowała Pani w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W trakcie budowy lokalu dokonywała Pani odliczeń podatku naliczonego na podstawie otrzymywanych faktur VAT za dokonane wpłaty na realizację inwestycji. Przez cały okres użytkowania ww. obiekt służył wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W lutym 2009 r. dokonała Pani sprzedaży lokalu handlowego (boksu w "Centrum"), na rzecz osoby fizycznej niezarejestrowanej jako podatnik VAT czynny.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego na tle powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, iż dostawa lokalu handlowego (boksu) wraz gruntem, która nie była dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z art. 29 ust. 5 ustawy jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Należy także stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie było możliwość wyboru opcji opodatkowania, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy, ponieważ dostawa lokalu nastąpiła na rzecz osoby fizycznej niezarejestrowanej jako podatnik VAT czynny.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl